SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej religii w Polskim Radiu

Porozumienie Polskiego Radia S.A. z Polską Radą Ekumeniczną

14 lipca 2004 r. zostało podpisane porozumienie między Polskim Radiem S.A. a Polską Radą Ekumeniczną dotyczące emisji w Polskim Radiu audycji religijnych Kościołów zrzeszonych w Radzie. Podczas uroczystego spotkania w siedzibie Polskiego Radia porozumienie sygnowali Ksiądz Arcybiskup Jeremiasz Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Andrzej Siezieniewski Prezes Zarządu PR S.A.

Na mocy zawartego porozumienia, na antenie Polskiego Radia S.A. nadawane będą nabożeństwa kościołów zrzeszonych w Radzie oraz cotygodniowe cykle „Kościoły w Polsce i na świecie” i „Pięć minut nad Biblią”.

Transmisji nabożeństw będzie można słuchać w niedziele i święta oficjalne w Programie 1 na falach długich 198 kHz w godz. 8.00-9.00, a ich powtórki  w godz. 17.00-18.00, zaś nabożeństw z okazji świąt kościelnych, przypadających w dni powszednie, w Programie 2 PR między godz. 16.00 a 20.00. Również na antenie Programu 2 znajdą się audycje z cyklu „Pięć minut nad Biblią” (sobota 7.00-9.00). W Programie 1 zaś, na falach długich o częstotliwości 225 kHz i poprzez lokalne nadajniki UKF nadawany będzie cykl „Kościoły w Polsce i na świecie” (piątki, godz. 22.31 – 22.40).

„Cieszę się, że dzięki współpracy z Polskim Radiem kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej docierają do większej rzeszy wiernych i słuchaczy. Audycje emitowane w ramach tej współpracy spełniają ważne funkcje społeczne, nie tylko religijne.” – powiedział ksiądz Arcybiskup Jeremiasz.

Pierwsze nabożeństwa i audycje kościołów mniejszościowych pojawiły się na antenie Polskiego Radia w styczniu 1982 r. w wyniku realizacji porozumień sierpniowych. Wcześniej - latem 80 roku - przedstawiciele strajkujących na wybrzeżu robotników „Solidarności” przedstawili władzom postulat nie tylko transmitowania przez radio rzymskokatolickiej mszy świętej, ale także nadawania nabożeństw lub audycji religijnych Kościołów mniejszościowych.

Obecne porozumienie jest już trzecim z kolei.

„Nabożeństwa i programy kościołów mniejszościowych były i są obecne na antenie radiowej. Podpisane dziś porozumienie porządkuje naszą ofertę programową, dając jednocześnie gwarancję szerszego dotarcia do naszych słuchaczy” – powiedział Andrzej Siezieniewski – Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. „Umowa ugruntowuje misyjna rolę, jaka powinno pełnić radio w zakresie wyznaniowym” – dodał Prezes Siezieniewski.

Od stycznia 2005 roku powstanie Redakcja Audycji Religijnych – nowa jednostka producencka w Polskim Radiu odpowiedzialna za produkcję audycji i nabożeństw Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz innych Kościołów i wyznań mniejszościowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Więcej religii w Polskim Radiu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl