SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej sportu za darmo w telewizji otwartej: skoki narciarskie, siatkówka i piłka ręczna z Polakami

Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, mecze Polaków na siatkarskich mistrzostwach świata i Europy oraz Liga Światowa rozgrywana Polsce  to wydarzenia sportowe, które będą mogły być pokazywane tylko w telewizjach otwartych. Zmiany wejdą w życie za rok.

Kamil Stoch, fot. EurosportArticle

Dotąd lista ważnych wydarzeń, która zgodnie z prawem muszą być pokazywane w bezpłatnych kanałach otwartych, zawarta była w ustawie o radiofonii i telewizji. Znajdowały się na niej: letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne, oraz spotkania z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek a także mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej.

W tym roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała się poszerzyć tę listę w specjalnym rozporządzeniu. Zapisano w nim, że ważnymi wydarzeniami będą także mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet  i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne, zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne  mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne oraz mistrzostwa świata w lekkoatletyce.

Na liście ważnych wydarzeń znalazły się także nowe sporty zimowe: mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet.

7 listopada pozytywną opinię o polskiej liście ważnych wydarzeń przyjął Komitet Kontaktowy ds. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. KRRiT rozporządzenie w jej sprawie przyjęła na posiedzeniu 17 listopada, zaś 21 listopada decyzję przyjęła Komisja Europejska.

W komunikacie KRRiT podano, że „Komisja Europejska po szczegółowej i wszechstronnej analizie polskiej listy ważnych wydarzeń oraz krajowych regulacji prawnych dotyczących transmisji z ważnych wydarzeń potwierdziła zgodność listy z prawem Unii Europejskiej”. Zdaniem KE, każde z wydarzeń wymienionych na liście spełnia przynajmniej dwa z czterech wymienionych kryteriów kwalifikacyjnych.

- Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej - podała KRRiT. Stanie się to zatem pod koniec 2015 roku.

Poszerzenie listy ważnych wydarzeń będzie mieć wpływ m.in. na Grupę Eurosport, która nabyła niedawno pięcioletnie prawa do Pucharu Świata w skokach i biegach narciarskich. Nie będzie mogła ich pokazać na antenach kodowanych Eurosportu i Eurosportu 2 (więcej na ten temat). Regulacja uniemożliwia też w przyszłości Telewizji Polsat zakodowanie meczów mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn z udziałem polskiej reprezentacji (co miało miejsce we wrześniu br.) czy spotkań siatkarskiej Ligi Światowej odbywających się w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Więcej sportu za darmo w telewizji otwartej: skoki narciarskie, siatkówka i piłka ręczna z Polakami

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
s
Skoro cotygodniowe skoki to czemu nie ekstraklasa? czemu nie cały mundial i Euro piłkarskie, czemu nie LM? Żenada
odpowiedź
User
wi
Liga Światowa w siatkówce to komercyjna impreza i musi byc cała w otwartej a nie tylko mecze Polaków. czemu nie piłkarska LM? Do dupy z KRRiT
odpowiedź
User
nick
jak nie można wygrać ze stacjami prywatnymi w normalnych przetargach to trzeba je atakować z pomocą krrit a nawet brukseli, ej panowie z Woronicza jeszcze się na tym przejedziecie, ps: a co z grand prix na żużlu????
odpowiedź
User
Piotr
A co mają do tego przetargi? Jeśli Polsat będzie miał prawa do pokazywania jakiejś imprezy z tej listy, to po prostu musi ją pokazać w otwartym kanale,
Wystarczy czytać ze zrozumieniem.
odpowiedź
User
Kamilek
Dokładnie. Tu chodzi o telewizję OTWARTĄ, a nie publiczną...
odpowiedź