SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CD Projekt: przez ostatnie 17 miesięcy 50 mln dolarów z „Wiedźmina 3” na Steamie

Od października 2018 roku do 20 lutego br. przychody CD Projekt ze sprzedaży gry „Wiedźmin 3” na Steamie przekroczyły 50 mln dolarów - poinformowała firma. W ostatnich dwóch miesiącach popularność gry podskoczyła dzięki premierze serialu „Wiedźmin” na Nefliksie.

Article

We wpisie na profilu twitterowym CD Projekt skierowanym do interesariuszy poinformowano, że obecnie 80 proc. sprzedaży „Wiedźmina 3” jest realizowane na Steamie.

Gra „Wiedźmin 3: Dziki Gon” trafiła do sprzedaży w maju 2015 roku. Okazała się globalnym hitem, w ciągu pierwszych dwóch tygodni od premiery rozeszła się w 4 mln egz., a do lipca 2016 roku - w 10 mln.

CD Projekt wydał do niej dwa dodatki: „Serca z kamienia” jesienią 2016 roku i „Krew i wino” w maju 2016 roku, a także osobną grę „Gwint” jesienią 2018 roku.

Sukces „Wiedźmina 3” przyniósł CD Projektowi rekordowe wyniki finansowe. W 2015 roku firma osiągnęła 798,01 mln zł przychodów sprzedażowych i 342,43 mln zł zysku netto, w 2016 roku - 583,9 mln zł przychodów i 250,51 mln zł zysku netto, a w 2017 roku - 463,18 mln zł wpływów i 200,27 mln zł zysku netto.

„Wiedźmin 3” zyskuje dzięki serialowi Netflixa

Przez ostatnie dwa miesiące popularność „Wiedźmina 3” poszła mocno w górę po premierze w drugiej połowie ub.r. pierwszego sezonu serialu „Wiedźmin” Netflixa, który tak samo jak gra jest oparty na książkach Andrzeja Sapkowskiego. Gra na przełomie grudnia i stycznia osiągnęła rekordowe wyniki na Steamie - jednocześnie grało w nią 93,8 tys. internautów.

Za tym poszedł duży wzrost kursu giełdowego CD Projektu, który od końcówki stycznia wzrósł z ok. 270 zł do ok. 330 mln zł. W efekcie firma pod względem kapitalizacji wyprzedziła Orlen i Santander Bank Polska, stając się trzecią najcenniejszą spółką na warszawskiej giełdzie.

Ten wzrost nastąpił mimo poinformowania przez CD Projekt w połowie stycznia, że premiera jego kolejnej dużej produkcji „Cyberpunk 2077” została przesunięta z 16 kwietnia na 17 września br.

Cena akcji CD Projekt zaczęła mocno rosnąć jesienią 2016 roku. W efekcie jego główni akcjonariusze zaczęli pojawiać się na listach 100 najbogatszych Polaków opracowywanych przez „Wprost” i „Forbesa”. Obecnie, przy kursie 331 zł, pakiet 12,64 proc. akcji CD Projektu należący do wiceprezesa firmy Marcina Iwińskiego jest wart 4,02 mld zł, 10,91 proc. kapitału należące do prezesa Michała Kicińskiego - 3,47 mld zł, 6,38 proc. będące własnością wiceprezesa Piotra Nielubowicza - 2,03 mld zł, a 3,46 proc. należące do współzałożyciela i byłego menedżera spółki Adama Kicińskiego - 1,1 mld zł.

CD Projekt porozumiał się z Sapkowskim

CD Projekt 20 grudnia ub.r., w dniu premiery pierwszego sezonu „Wiedźmina” na Netfliksie,  poinformował o porozumieniu z Andrzejem Sapkowskim. Firma jesienią 2018 roku otrzymała od pełnomocników pisarza wezwanie do zapłaty dodatkowo minimum 60 mln zł z tytułu praw autorskich. Według prawników Sapkowski powinien otrzymać od CD Projekt 6 proc. zysków ze sprzedaży gier i licencji opartych na jego książkach.

Natomiast w ramach porozumienia z grudnia ub.r. firma zyskała nowe prawa oraz potwierdzenie tych już posiadanych do „eksploatacji uniwersum Wiedźmina w obszarze gier wideo, komiksów, gier tradycyjnych oraz merchandisingu”.

- Ze względu na zawarte w umowie zobowiązania stron do zachowania poufności a także ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa spółki, szczegóły zawartego porozumienia nie zostaną ujawnione, przy czym przyjęte uzgodnienia zaspokajają i w pełni wyjaśniają potrzeby oraz oczekiwania obu stron przy poszanowaniu wcześniej zawartych umów oraz nakreślają ramy przyszłej współpracy pomiędzy stronami - zaznaczono w komunikacie giełdowym CD Projekt.

Cena akcji CD Projekt jest w trendzie wzrostowym od początku ub.r. Wzrost przyspieszył w połowie ub.r., kiedy firma ogłosiła, że w połowie kwietnia br. do sprzedaży trafi jej długo wyczekiwana gra „Cyberpunk 2077”, a jej ambasadorem marketingowym będzie aktor Keanu Reeves, jednocześnie rozpoczynając przedsprzedaż tego tytułu.

W trzecim kwartale ub.r. grupa CD Projekt zanotowała wzrost skonsolidowanych wpływów sprzedażowych o 38,3 proc. do 92,87 mln zł i 14,89 mln zł zysku netto. Po starcie przedsprzedaży gry „Cyberpunk 2077” przychody firmy z przyszłych okresów w ciągu kwartału wzrosły z 74,03 do 136,01 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CD Projekt: przez ostatnie 17 miesięcy 50 mln dolarów z „Wiedźmina 3” na Steamie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl