SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków nie planuje wyjazdu wypoczynkowego

W bieżącym roku wyjazd wypoczynkowy planuje niecała jedna trzecia Polaków - wynika z badania Ipsos.

Article

Wyjazd wypoczynkowy w tym roku planuje mniej niż co trzeci Polak (31 proc.). Wyraźnie częściej z możliwości wypoczynku zamierzają skorzystać osoby poniżej 40. roku życia (43 proc.), a także rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci. Posiadanie większej liczby dzieci wiąże się już z rzadszym planowaniem wyjazdów wypoczynkowych.

Przy dochodach na osobę w rodzinie poniżej średniej tylko co szósty badany ma plany wypoczynkowe, natomiast w przypadku osób o dochodach ponadprzeciętnych deklarowane wyjazdy były trzykrotnie częstsze (46 proc.), ale wciąż pozostawały udziałem mniejszości.

Jeśli już decydujemy się na wypoczynek, to przynajmniej na wyjazd 5-dniowy - takie plany deklaruje 79% spośród planujących wyjazd. Wyjazdy krótsze, ale z noclegiem, wskazuje 19% badanych. Dla niewielkiej grupy (4 proc.) wyjazd wypoczynkowy ma wymiar symboliczny, bo jednodniowy. Tak krótkie wyjazdy rzadko są traktowane jako wypoczynkowe i stanowią namiastkę wakacji przede wszystkim dla osób o najniższych dochodach.

Niezmiennie głównym sezonem wypoczynkowym pozostaje lato - wtedy zamierza wyjechać 79 proc. planujących wyjazd. Wyraźniej mniej, bo 16 proc., wybiera wypoczynek wiosną. Zwolenników wyjazdów o tej porze roku jest szczególnie dużo wśród osób powyżej 60. roku życia, a także o najniższych dochodach. Pozostałe pory roku - zima i jesień - cieszą się wyraźnie mniejszym zainteresowaniem, odpowiednio u 6 proc. i 7 proc. wypoczywających. Jeśli już wypoczynek jesienią, to raczej nie w polskim klimacie - wśród planujących wyjazd o tej porze roku wyraźnie dominują wyjazdy zagraniczne.

Wypoczynek za granicą staje się poważną alternatywą dla wakacji w Polsce. Na wyjazd z kraju decyduje się 29 proc. turystów, przy czym odsetek ten wśród osób o najwyższych dochodach (powyżej 150 proc. średniego dochodu w rodzinie) przekracza połowę (55 proc.).

Turystyka wyjazdowa z Polski przewyższa już swoją popularnością wyjazdy do dwóch najbardziej uznanych wypoczynkowo województw - pomorskiego i zachodniopomorskiego, gdzie planuje spędzić wakacje 24 proc. turystów (odpowiednio 11 proc. i 13 proc.). Drugą grupę celów wyjazdowych w Polsce stanowią miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim (5 proc.) oraz małopolskim i dolnośląskim (po 4 proc.). Ponadto dosyć liczną grupę stanowią ci, którzy nie podjęli jeszcze decyzji dokąd pojadą (29 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez Ipsos w okresie 29.01-6.02 2014 r. na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat. Wywiady osobiste realizowane były techniką CAPI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków nie planuje wyjazdu wypoczynkowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl