SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków nie wie, kto jest właścicielem publicznych szpitali

Jedynie co piąty Polak (18,5 proc.) wie, kto jest właścicielem publicznych szpitali - że jest to samorząd lokalny. Czterech na pięciu udziela niepoprawnych odpowiedzi na pytanie, do kogo one należą - wynika z badania PBS.

Większość Polaków nie wie, kto jest właścicielem publicznych szpitali

Najwięcej - prawie 35 proc. badanych nieprawidłowo uważa, że właścicielem publicznych szpitali w Polsce jest Narodowy Fundusz Zdrowia, a ponad 30 proc, że ministerstwo zdrowia. Ponad 6 proc. jako właściciela publicznych szpitali wskazało Skarb Państwa, a ponad 5 proc. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawie 16 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, do kogo należą szpitale publiczne.

Z badań wynika, że 65 proc. Polaków nie wie, lub nie ma pewności, co to prywatyzacja szpitala. Duży odsetek myli prywatyzację z komercjalizacją, czyli przekształceniem szpitala w spółkę prawa handlowego bez zmiany jego właściciela. Ponad jedna czwarta badanych (25,3 proc.) nieprawidłowo uznała, że komercjalizacja to przekazanie szpitala prywatnej firmie, a prawie jedna piąta (19,4 proc.) stwierdziła, że jest to sprzedaż szpitala prywatnej firmie.

Badanie telefoniczne PBS, które przeprowadzono na zlecenie Grupy Nowy Szpital, zrealizowano 24-25 maja 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, losowej próbie 1090 mieszkańców Polski w wieku 15 lub więcej lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków nie wie, kto jest właścicielem publicznych szpitali

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl