SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość Polaków ufa przelewom online

Polacy ufają bezpieczeństwu płatności online (60%) i coraz częściej płacą rachunki przez internet (66%). Płacenie online docenia szczególnie młodsza grupa respondentów - 82% z nich reguluje faktury właśnie za pośrednictwem internetu. Nadal jednak wielu z nas zapomina o terminowym regulowaniu faktur - wynika z badania ICAN Research.

fot. Shutterstock.comArticle

Wielu Polaków nadal korzysta z tradycyjnych sposobów płatności, regulując rachunki na poczcie (26%) lub też w instytucjach finansowych takich jak banki lub kasy oszczędnościowe (15%), ale większość - konkretnie 2/3 - płaci rachunki za pośrednictwem sieci.

Polacy zapytani o to, czy uważają regulowanie faktur online za bezpieczne, w większości odpowiadają twierdząco (60%). Przeciwnego zdania jest co piąty polski ankietowany. Wśród grupy młodszej bezpiecznie czuje się 3/4 respondentów. Z kolei na wsi z podobnym stwierdzeniem zgodziła się połowa badanych.

Bezpieczeństwo okazuje się być jednym z podstawowych czynników, które decydują o tym, że płacimy rachunki za pośrednictwem internetu. Wszystkie grupy, które mają zaufanie do przelewów online, przodują w statystykach dotyczących właśnie tego sposobu płatności. Mężczyźni regulują więc faktury online częściej niż kobiety, młodsza grupa wyprzedza starszą, a mieszkańcy metropolii – osoby zamieszkujące wsie oraz mniejsze i średnie ośrodki.

Badanie pozwala również wskazać województwa, których mieszkańcy najczęściej płacą rachunki online i uważają, że jest to bezpieczny proces. Okazuje się, że prym w tej kategorii wiodą Opolanie, Lubuszanie oraz Pomorzanie. To właśnie w tych regionach zaufanie do płatności online jest najwyższe. Przekonanie o tym, że regulowanie faktur za pośrednictwem sieci nie wiąże się z ryzykiem, skłania także mieszkańców wymienionych województw do częstszego płacenia rachunków online – decydują się na to zarówno Opolanie (83%), Lubuszanie (77%), jak również mieszkańcy Trójmiasta (84%) czy Szczecina (79%).

Samodzielne opłacanie rachunków, nawet za pośrednictwem internetu, bywa jednak czasochłonne. 5 rachunków i więcej ma do zapłacenia siedmiu na dziesięciu (70%) mieszkańców polskich metropolii. 85% Polaków poświęca natomiast ok. godziny miesięcznie na płacenie rachunków. 13% z nas zajmuje to nawet powyżej jednej do dwóch godzin na miesiąc.

Sytuacja ta sprawia, że nasza pamięć jest coraz bardziej obciążona kwestią opłacania faktur, co bywa dla nas denerwujące. 58% Polaków deklaruje już, że nie lubi myśleć o rachunkach (wśród pań odsetek ten sięga 61%), zaś ponad 1/3 badanych (34%) chciałaby, aby ktoś pomógł im pilnować terminów płatności i regulował rachunki za nich, aby więcej o nich nie zapominali.

Badanie zostało zrealizowane przez jednostkę badawczą ICAN Research na zlecenie Blue Media w dniach 22 lipca - 5 sierpnia 2015 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, metodą CATI (1000 wywiadów telefonicznych).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków ufa przelewom online

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl