SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielka akcja TVP 2

Telewizyjna Dwójka rozpoczyna akcję, mającą na celu uświadomienie i przypomnienie kobietom, że badanie mammograficzne to dla nich szansa na zachowanie zdrowia.

Telewizyjna Dwójka wraz z Towarzystwem do Badań nad Rakiem Piersi rozpoczynają wspólną akcję, mającą na celu uświadomienie i przypomnienie kobietom, że badanie mammograficzne to dla nich szansa na zachowanie zdrowia.

W październiku, miesiącu walki z rakiem piersi, TVP2 i Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi będą prowadzić wspólne działania, mające na celu zachęcenie kobiet do przeprowadzania badań piersi w ośrodkach onkologicznych w całym kraju - poinformowała Wirtualnemedia.pl Marta Wróbel z biura prasowego TVP.

Dzień 18 października (wtorek) przebiegać będzie w telewizyjnej Dwójce dniem pod hasłem: "Zbadaj sobie piersi - to nie moda, to mądrość". Akcji  będzie poświęcony poranny program "Pytanie na śniadanie", "Magazyn Ekspres Reporterów" a także pojawią się materiały w wydaniu "Panoramy" o godz.18.30 oraz 22.00.

Większość Polek nie zdaje sobie sprawy z konieczności poddawania się tego typu badaniom. Większość ośrodków, które zakontraktowały badania mammograficzne, do końca września 2005 r. z braku zainteresowania pacjentek wykonała je w niewielkim procencie (średnio około 30%).

- Dlatego akcja przypominająca o konieczności badań jest tak potrzebna  - mówi Barbara Bilińska-Kępa, dyr. ds. programowych w TVP 2, inicjatorka akcji ze strony TVP.  - Zamierzamy jednak nie tylko przypominać, chcemy też ułatwić dostęp do ośrodków medycznych, prowadzących badania mammograficzne na najwyższym poziomie.

Na prośbę TVP2, Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi przygotowało mapę dostępności badań mammograficznych w ośrodkach w całym kraju. Razem z lokalnymi samorządami TVP będzie pomagać kobietom, które ukończyły 50 lat, i w pierwszej kolejności powinny podać się badaniom w referencyjnych ośrodkach onkologicznych.

W planach jest przeprowadzenie badań w Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie, Zielonej Górze, Kielcach, Opolu, Gliwicach,  Poznaniu i Warszawie.

- Będziemy wspólnie zachęcać do zgłaszania się na badania. Eksperci Towarzystwa będą na antenie przypominać i wyjaśniać, jak ustrzec się przed zbyt późnym rozpoznaniem raka, i co zrobić w sytuacji, gdy choroba zostanie już rozpoznana. Największe szanse na wyleczenie raka piersi mają kobiety w dużych miastach, gdzie badania diagnostyczne są łatwiej dostępne. Dlatego też postanowiliśmy wspólnie stworzyć wyjątkową szansę kobietom mieszkającym w różnych częściach kraju, małych miasteczkach i wsiach, gdzie odsetek świadomości profilaktyki badań mammograficznych jest najmniejszy - dodaje Marta Wróbel.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wielka akcja TVP 2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl