SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wielkanoc z naziemną telewizją cyfrową - ruszają kolejne nadajniki

Jeszcze przed Wielkanocą spółką Emitel uruchamia testową emisję naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) z kolejnych nadajników, które według harmonogramu muszą oficjalnie ruszyć z końcem kwietnia br.

Wielkanoc z naziemną telewizją cyfrową - ruszają kolejne nadajniki

Po raz pierwszy w procesie cyfryzacji jednocześnie rozszerzana jest emisja dwóch multipleksów . Wywiązując się z podpisanych z nadawcami umów, Emitel powinien najpóźniej do 30 kwietnia bieżącego roku uruchomić kolejne nadajniki drugiego multipleksu (MUX 2), a także najpóźniej do 27 kwietnia - trzeciego multipleksu (MUX 3).

Nie czekając na ostateczny termin, Emitel jeszcze przed Wielkanocą uruchomi emisję z obiektów w Białogardzie, Częstochowie, Iławie, Kaliszu, Olsztynie oraz Świnoujściu. Dzięki temu zasięg drugiego multipleksu obejmie już 46 proc. populacji Polski. Oferta MUX 2 obejmuje Polsat, TVN, TVN 7, TV 4, TV Puls, a docelowo także TV 6 (stacja rusza 30 maja br., więcej na ten temat), TV Puls 2 (kanał wystartuje na przełomie 2011 i 2012 roku) oraz Polsat Sport News.

Równocześnie zostaną uruchomione nowe nadajniki w ramach trzeciego multipleksu - w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi oraz Rzeszowie. Łącznie nowe emisje dotrą do blisko 2 milionów odbiorców. Po ich uruchomieniu trzeci multipleks obejmie zasięgiem 24 proc. populacji Polski. W ofercie tego multipleksu znajdują się kanały Telewizji Polskiej - obecnie TVP 1, TVP 2, TVP Info (z pasmami lokalnymi) oraz TVP Kultura i TVP Historia.

- Uznaliśmy, że tam gdzie jesteśmy gotowi technicznie, nie ma powodu aby zwlekać z włączeniem sygnału cyfrowego. Zbliżają się święta Wielkanocy i cieszymy się mogąc zaoferować mieszkańcom kolejnych regionów Polski możliwość darmowego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - mówi Piotr Siemieniec, dyrektor Biura Usług Radiofonicznych i Telewizyjnych w Emitelu.

Włączanie następnych stacji nadawczych transmitujących sygnał cyfrowy przewidziane jest jeszcze w tym roku. Najpóźniej do 31 lipca 2011 nastąpi włączenie aż 22 nadajników drugiego multipleksu, przez co dostępność sygnału MUX 2 zwiększy się do 87 proc. populacji kraju. Z kolei do 27 października 2011 uruchomionych zostanie następne osiem nadajników trzeciego multipleksu , co spowoduje dostępność MUX 3 dla 45 procent Polaków.

Emitel jest operatorem obu działających obecnie multipleksów. Równocześnie spółka prowadzi emisję analogową telewizji naziemnej, która zostanie wyłączona najpóźniej do końca lipca 2013 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wielkanoc z naziemną telewizją cyfrową - ruszają kolejne nadajniki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Joey
Jestem ciekawy, kiedy Polsat zamierza uruchomić swój Polsat Sport News. Rozumiem, że TV Puls może mieć jakieś tam trudności z uruchomieniem TV Puls 2, ale wielki Polsat...
8 8
odpowiedź
User
moss
do połowy 2013r. mają zostać wyłączone analogowe nadajniki, a na dolnym śląsku cyfrowe nadawanie ma ruszyć na koniec 2013...
8 8
odpowiedź
User
Mario
W Mońkach odbieram MUX 3 z Białegostoku,Pięć kanałów TVP,Zwykła antena siatkowa,moc sygnału 75%,jakość 100%, obraz bez zakłóceń . Audio TVP 1 , TVP 2 w Dolby Digital i MPEG,pozostałe kanały w MPEG.
8 8
odpowiedź
User
joEdek
Trochę Polski smakuje już cyfrowej telewizji i jest szansa, że na [url=http://www.kalbi.pl/Wielkanoc]Wielkanoc 2012[/url] kolejne obszary kraju zostaną pokryte zasięgiem DVB-T. Taki prezent od zajączka :)
8 8
odpowiedź