SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielki wzrost cen. Co teraz?

Inflacja w listopadzie wyniosła 4,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 4,3 proc w październiku – podał GUS. „Na koniec roku inflacja będzie wyższa niż się spodziewaliśmy. Jej spadek w kolejnych miesiącach będzie znacznie wolniejszy” - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

W skali miesięcznej, w listopadzie wzrost cen był jednym z najwyższych od ponad dwóch lat i wyniósł 0,7 proc. Największy wpływ na przyspieszenie inflacji miała drożejąca żywność,  wyższe ceny paliw, a także rosnące opłaty związane ze zdrowiem.

 Po przejściowym zamrożeniu cen paliw we wrześniu teraz obserwujemy ich przyspieszony wzrost. Przed ich dalszym wzrostem nie uchroni nas ewentualne wzmocnienie złotego w stosunku do dolara. Bardziej prawdopodobne jest bowiem dalsze osłabienie złotego, co niechybnie wpłynie na wzrost cen paliw. Dodatkowo rząd zapowiedział już podniesienie od 1 stycznia 2012 stawki akcyzy na paliwa dieslowskie.

W ostatnich miesiącach widoczna jest większa skłonność firm do podnoszenia cen polskich produktów, w związku z rosnącym na nie popytem, spowodowanym z kolei  coraz wyższymi cenami importowanych odpowiedników.

Nadal mimo osłabienia gospodarki światowej nie spadają ceny surowców, co też przekłada się na wyższe koszty przedsiębiorstw, a tym samym na ceny produkowanych przez nie towarów.

W tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej nie będzie spieszyła się z obniżką stóp procentowych i przez najbliższe miesiące pozostawi je na obecnym poziomie”– dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Dołącz do dyskusji: Wielki wzrost cen. Co teraz?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl