SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca News24 chce wyemitować 2 mln akcji dla wierzycieli

Spółka Astro, produkująca „Familiadę” oraz nadająca kanały News24 i E-Sport TV, planuje podwyższyć swój kapitał o 2 mln akcji, które obejmą jej wierzyciele. Przekonuje, że zmniejszenie zadłużenia pozwoli jej inwestować więcej w News24.

Zarząd Astro zaproponował, żeby 2 mln nowych akcji Astro, z serii F, zostały zaoferowane w subskrypcji prywatnej maksymalnie pięciu nabywcom. Nie podano, ile będzie kosztował walor.

- Celem planowanej emisji akcji serii F jest konwersja części zadłużenia Spółki na kapitał zakładowy. Wyemitowane akcje zostaną objęte przez wierzycieli Emitenta (czyli Astro - przyp.), dzięki czemu jego zadłużenie ulegnie redukcji - podano w projektach uchwał na walne zgromadzenie.

- Będzie to miało pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną Spółki, gdyż nie będzie musiała wykorzystywać środków pieniężnych uzyskiwanych w ramach bieżącej działalności do spłaty wszystkich swoich zaległych zobowiązań. Zmniejszenie zadłużenia pozwoli Zarządowi na przeznaczenie większych funduszy na funkcjonowanie oraz rozwój kanału News24 - podkreślono.

Większość akcji Astro ma Ryszard Krajewski

Walne zgromadzenie będzie decydować w tej sprawie 27 kwietnia. Obecnie kapitał zakładowy Astro składa się z 40,11 mln walorów.

Większościowym akcjonariuszem spółki jest jej prezes Ryszard Krajewski: bezpośrednio ma 16,7 proc. kapitału, a poprzez spółkę RK Productions 45,45 proc.

W styczniu br. Astro sprzedało funduszowi ASI Tech Tier Investment swoje akcje za 3 mln zł (po 1 zł za walor). Firma kupiła te walory od spółki Ryszarda Krajewskiego w zamian za wierzytelność wycenioną na 2,4 mln zł.

ASI Tech Tier Investment już wcześniej zainwestował w spółkę, obecnie ma 6,42 mln jej walorów stanowiących 16 proc. kapitału.

Przez minione 12 miesięcy akcje Astro staniały o 57 proc., w czwartek na koniec sesji kurs wynosił 0,237 zł, co daje 9,51 mln zł kapitalizacji. Na koniec ub.r. firma miała 2,05 mln zł zobowiązań krótkoterminowych i 4,64 mln zł długoterminowych, wobec odpowiednio 1,98 i 7,85 mln zł rok wcześniej.

W ub.r. firma Astro przy wzroście przychodów o 13 proc. do 3,23 mln zł zanotowała 5,43 mln zł straty netto, najwięcej od 2011 roku. Koszty spółki mocno obciąża ukanał News24.

Tylko w czwartym kwartale Astro osiągnęło wzrost wpływów z 1,12 do 1,26 mln zł, a strata netto wyniosła 646,9 tys. zł (wobec 156,2 tys. zł zysku przed rokiem). Była dużo niższa niż w trzech wcześniejszych kwartałach, gdy sięgała kolejno 1,43, 1,91 i 1,45 mln zł.

Astro, nadawane od lutego ub.r., jest dostępne ponad 90 małych i średnich sieciach kablowych, a w połowie listopada pojawiła się w ofertach UPC Polska i Play Now, co zwiększyło jej zasięg pięciokrotnie. Nie widać tego jednak w wynikach oglądalności - w styczniu br. kanał w badaniu Nielsen Audience Measurement nadal miał zerowy udział.

Całorocznie firma zanotowała 3,23 mln zł przychodów i 5,34 mln zł straty netto. Rok wcześniej przy 2,85 mln zł wpływów jej strata netto wyniosła 444,3 tys. zł. W ostatnich latach kilkumilionowe strata spółka zanotowała trzy razy: 5,72 mln zł w 2011 roku, 3,13 mln zł rok później i 2,65 mln zł w 2017 roku. Za to w 2010 roku zarobiła na czysto 7,14 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Nadawca News24 chce wyemitować 2 mln akcji dla wierzycieli

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yeti
Żal na to patrzeć i żal o tym czytać. Pięciokrotne zwiększenie zasięgu , mój Boże, ja zero pomnożymy przez pięć to zawsze będzie zero.
odpowiedź
User
KC
Wierzycielom a nie dla wierzycieli.
odpowiedź
User
Daf
A świstak siedzi i topi kolejne miliony w błocie...
odpowiedź