SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wikipedia do Tomasza Lisa: ciężko nas pozwać, najprościej poprawić błąd w haśle

Wczoraj Tomasz Lis skrytykował nieprawdziwe informacje o jego ojcu opublikowane w Wikipedii. Serwis wyjaśnia, że nie usunął ich pod wpływem groźby pozwu. - Wikipedia jest społecznością, a nie redakcją. Dlatego trudno byłoby jej całej wytoczyć proces. W przypadku zauważenia błędu w Wikipedii najprościej jest… zwyczajnie go poprawić - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Machocki, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

O tym, że na Wikipedii przez pewien czas znajdował się fałszywy wpis o pochodzeniu ojca, Tomasz Lis poinformował w poniedziałek na swoim blogu w naTemat.pl. W notce poświęconej dziennikarzowi napisano m.in. że jego ojciec był Białorusinem, który zmienił nazwisko i był etatowym pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz WUSW. - Co z tego jest prawdą? To, że urodziłem się w Zielonej Górze oraz to, że jestem synem Stefana i Wandy. Cała reszta to PIS-owska fałszywka, od wielu miesięcy metodycznie kolportowana na prawicowych forach i we wpisach, na których udzielają się tysiące(to stwierdzenie szefa internetowej kampanii pana Dudy) PIS-owskich internetowych trolli - ocenił Lis (więcej na temat).

Dziennikarz zagroził pozwem wszystkim, którzy będą nadal powielać fałszywe informacje dotyczące jego rodziny. Zapowiedział też interwencję w Wikipedii. W ciągu paru godzin od ukazania się jego wpisu, nieprawdziwe informacje zniknęły z hasła.

W wyjaśnieniu przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska Krzysztof Machocki informuje, że Tomasz Lis jak dotąd nie skontaktował się z Wikipedią. Machocki zaznacza, że Wikipedia przede wszystkim jest encyklopedią, którą tworzyć może każdy użytkownik internetu - bez pytania o zgodę czy nawet zakładania konta. - Oznacza to także, że za każde zdanie dodane do Wikipedii odpowiedzialny jest ten użytkownik, który je dodał. Wikipedia jest więc społecznością, a nie redakcją z redaktorem naczelnym, kolegiami, komitetem redakcyjnym i sztywną strukturą. Dlatego trudno byłoby jej całej wytoczyć proces - opisuje rzecznik Wikimedia Polska.

- To nie Wikipedia dodała bzdury na temat biografii Tomasza Lisa, tylko anonimowy internauta. I to nie Wikipedia je usunęła, a konkretny wikipedysta. Nie dlatego, że „Wikipedia wystraszyła się procesu sądowego”, a dlatego, że zwyczajnie nie spełniały zasad Wikipedii. Nie były bezstronnie opisanymi faktami popartymi godnym zaufania źródłem - opisuje Krzysztof Machocki.

Ponadto informuje, że tworzeniem polskojęzycznej wersji Wikipedii (posiadającej ponad 1,1 miliona haseł) zajmuje się grupa kilkuset wolontariuszy. - To oni starają się, by hasła te rozwijać zgodnie z naszymi zasadami, by - zgodnie z zasadą weryfikowalności - informacje dodawane do haseł miały pokrycie w rzetelnych i sprawdzalnych źródłach. To olbrzymia praca, tym większa, że od strony technicznej do Wikipedii równie łatwo jest dodać motywowaną ideologicznie fałszywkę, co rzetelną, poprawną informację - podkreśla.

Przedstawiciel Wikipedii nie zgadza się ze stwierdzeniem z naszego wczorajszego tekstu, że opisy haseł w miarę możliwości weryfikują moderatorzy. Wskazuje, iż hasła tworzą wszyscy chętni - ale też wszyscy są jednocześnie ich redaktorami, weryfikując treść, poprawność językową i poprawne oznaczanie przypisów bibliograficznych. - Administratorzy projektu nie mają większego wpływu na treść Wikipedii niż dowolny inny czytelnik, ich rola jest czysto techniczna - podkreśla Machocki.

- To dzięki takiemu podejściu w długiej perspektywie wikipedystom udaje się wyłapać większość informacji niepopartych źródłami, lub niezgodnych z naszymi standardami, choć czasem zdarza się, że błędna informacja zostanie zauważona dopiero po kilku dniach. Posiadamy również dodatkowe sito w postaci tzw. wersji przejrzanych, czyli sposobu na oznaczanie przez redaktorów z większym dorobkiem poszczególnych wersji danego hasła jako niezawierających widocznych gołym okiem wandalizmów - dodaje.

Rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska radzi jednocześnie, że w przypadku zauważenia błędu w Wikipedii najprościej jest zwyczajnie go poprawić. Podkreśla przy tym, że każdy czytelnik internetowej encyklopedii może być jednocześnie jej redaktorem, edytując hasła lub zgłaszając dostrzeżony błąd.

- Jeśli i ta opcja komuś nie odpowiada, może też skontaktować się ze społecznością Wikipedii przez oficjalny adres mailowy, zostawiając wiadomość na stronie dyskusji dowolnego redaktora czy chociażby wykorzystując nasze profile w mediach społecznościowych - stwierdza Krzysztof Machocki.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest wspieranie i promowanie projektów Wikimedia Foundation oraz skupionej wokół nich społeczności.  Najpopularniejszym projektem wspieranym przez Stowarzyszenie jest polskojęzyczna Wikipedia, licząca ponad milion haseł.

W kwietniu br. serwis odwiedziło 10,15 mln polskich użytkowników (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Dołącz do dyskusji: Wikipedia do Tomasza Lisa: ciężko nas pozwać, najprościej poprawić błąd w haśle

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysiu
MAKAO I PO MAKALE LISIE
odpowiedź
User
kamil
@olo - geniusz sieci :D
odpowiedź
User
pgrd
"Nie będzie mi swołocz zmieniała CV."
Swołocz (PWN)- 1. pogard. «o osobie postępującej nieuczciwie lub podle» 2. pogard. «o ludziach budzących odrazę swoim zachowaniem lub wyglądem»
odpowiedź