SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Windows 11 zadziała na każdym komputerze. Wystarczy dostęp do internetu

System Windows 11 powędrował do chmurowej usługi Windows 365. Co za tym idzie, każda osoba z dostępem do internetu będzie mogła korzystać z najnowszego systemu firmy Microsoft dzięki technologii strumieniowania danych.

Article

System Windows 11 oficjalnie zadebiutował w tym roku, aczkolwiek Microsoft z pewnością oczekiwał lepszego odbioru swojego produktu. Według przeprowadzonych miesiąc temu przez amerykańską firmę Lansweeper badań, zaledwie 0,21 proc. użytkowników komputerów osobistych korzystało wówczas z Windows 11. W badaniach lepiej wypadł nawet obchodzący niedawno 20 urodziny system Windows XP (3,62 proc.). Raport wykorzystywał pokaźną (liczącą 10 mln) próbę użytkowników PC, także wyniki można śmiało uznać za wiarygodne.

Dane te mogłyby wydawać się szokujące, tym bardziej że Windows 11 jest darmową aktualizacją dla systemu Windows 10. Wydawać by się mogło, że użytkownicy powinni dość szybko takową aktualizację pobrać i przesiąść się na bardziej wydajny system. Problem tkwi w tym, że wprowadzony w październiku system Windows 11 nadal nie należy do najstabilniejszych.

Najnowsze “dziecko” Microsoftu w dniu premiery było dość “dziurawe” i wymagało wielu łatek i poprawek. Dodatkowo system poważnie spowalniał pracę niektórych podzespołów (np. procesorów z serii AMD Ryzen). Mogło to faktycznie spowolnić wdrażanie najnowszego systemu, aczkolwiek poważne błędy w Windows 11 zostały już naprawione, a zdaje się, że użytkowników nadal nie przybywa. Dlaczego? Otóż Windows 11 ma znacznie większe wymagania sprzętowe niż jego poprzednik, a co za tym idzie, nie zadziała na każdym komputerze.

Poniżej przedstawiamy pełne wymagania:

  • Procesor 1 GHz lub szybszy z co najmniej dwoma rdzeniami i zgodnością 64-bitową, lub rozwiązaniem SoC (System on a Chip),
  • 4 GB RAM, 64 GB pamięci, Karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą, ze sterownikiem WDDM 2.0,
  • Wyświetlacz o rozdzielczości 720p o przekątnej większej niż 9 cali i 8-bitowym kolorze na kanał,
  • UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu,
  • Moduł TPM w wersji 2.0,
  • Połączenie z internetem oraz konto Microsoft.

Jak zaktualizować system Windows 10 do wersji Windows 11?

W celu zaktualizowania systemu z wersji 10 do 11 należy uruchomić Ustawienia, następnie przejść do zakładki Aktualizacje i zabezpieczenia, po czym włączyć Windows Update. Tam też znajduje się opcja “Sprawdź aktualizację”. Po uruchomieniu jej system poinformuje użytkownika o dostępności aktualizacji do wersji systemowej Windows 11. Następnie należy zgodzić się na instalację i odpowiedzieć na wymagane pytania. Należy tu zaznaczyć, że prędkość aktualizacji jest uzależniona przede wszystkim od wydajności sprzętu na którym system jest aktualizowany, a więc może ona potrwać od 20 minut do kilku godzin.

Niestety, ale osoby, których komputery nie spełniały powyższych wymagań, do tej pory nie mogły przetestować najnowszego systemu od Microsoftu. To się jednak zmieniło dzisiaj, wszak Windows 11 właśnie pojawił się w chmurowej usłudze Windows 365 Cloud PC.

Windows 365 to uruchomiona w tym roku usługa Microsoft, umożliwiająca zainstalowanie systemu Windows na wirtualnej maszynie w technologii chmury. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla firm i osób, które chcą korzystać z najnowszych produktów Microsoft bez konieczności wymiany sprzętu komputerowego. Dodatkowo technologia ta zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych, co w dzisiejszych czasach jest już priorytetem w wielu organizacjach.

System Windows 11 w wersji cloud jest już aktywny dla subskrybentów Windows 365 Enterprise, natomiast w ciągu najbliższych tygodni będzie on również dostępny w pakiecie Windows 365 Buisness.

Microsoft wprowadza szyfrowanie end-to-end w Microsoft Teams

Microsoft ogłosił oficjalne wprowadzenie funkcji szyfrowania end-to-end (E2EE) dla aplikacji Microsoft Teams. Co za tym idzie, prywatne rozmowy użytkowników aplikacji będą od tej pory zabezpieczone metodą od końca do końca. Oznacza to, że po włączeniu usługi do informacji przekazywanych na czacie głosowym będzie mieć dostęp wyłącznie odbiorca i nadawca, a dla osób trzecich rozmowa będzie zaszyfrowana. Metoda end-to-end jest już w zasadzie standardem dla wszystkich komunikatorów, także Microsoft wyraźnie nadrabia zaległości w stosunku do konkurencji.

Bill Gates przewiduje rozwój metaverse

Twórca sukcesu firmy z Redmond przewiduje, że już w ciągu dwóch lub trzech najbliższych lat większość wirtualnych spotkań konferencyjnych będzie odbywać się w przestrzeni 3D.

Dołącz do dyskusji: Windows 11 zadziała na każdym komputerze. Wystarczy dostęp do internetu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
la
Bajera!
odpowiedź
User
miś społeczny
Mam niespełna dwuletniego laptopa. I już nie spełnia wymagań Windows 11 - ciekawe. Pewno brakuje jakiegoś TPM, nawet nie wiem o co chodzi. Kiedyś było tak, że wystarczał po prostu komputer kompatybilny z IBM-PC/DOS/Windows. Wszyscy wiedzieli o co chodzi. Można było nie mieć wielu rzeczy w komputerze, a i tak działało. A dziś? Żałosne to wszystko.
odpowiedź