SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Windows 11 przyczyną problemów z wydajnością niektórych procesorów

Najnowszy system operacyjny Microsoftu Windows 11 może poważnie spowalniać działanie procesorów AMD Ryzen. Firmy pracują nad implementacją łatek naprawczych.

Windows 11Article

System operacyjny Windows 11 został 5 października oficjalnie wprowadzony na rynek. Klasycznie już, w przypadku najnowszych wersji oprogramowania od Microsoftu, nie obyło się bez problemów z pobieraniem w dniu premiery. Równocześnie potwierdzone zostały wstępne przypuszczenia ekspertów na temat stabilności świeżego systemu - ma on z nią problemy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tak dużych aktualizacji, nie jest to nadzwyczajne zjawisko, wręcz przeciwnie, pierwsi odważni użytkownicy, którzy pobrali już system, są w rzeczywistości ogromną grupą testową.

Nowy interface w Windows 11

Problemy z wydajnością procesorów AMD Ryzen

Okazuje się, że na problemach software’owych się nie kończy i system może powodować również spore problemy z wydajnością sprzętu użytkowników. Mowa tu o procesorach AMD Ryzen, których sprawność znacznie spada po aktualizacji z Windows 10 na Windows 11. Na oficjalnej stronie AMD możemy znaleźć notkę dotyczącą problemów sprzętowych powiązanych ściśle z najnowszym systemem operacyjnym od Microsoftu.

Firmy zlokalizowały już pierwsze przyczyny problemów. Przede wszystkim system Windows 11 działający pod obsługą AMD Ryzen może potrajać czas oczekiwania cashe L3. W wyniku tego wydajność procesora może spaść od 3 do 5 proc. podczas zwykłego użytkowania. W przypadku obsługi najpopularniejszych gier esportowych (które zazwyczaj nie wymagają najnowszych rozwiązań technologicznych, by poprawnie funkcjonować) wydajność może  spaść od 10 do 15 proc.

Windows 11 może również problem obsługi technologii “preferowanego rdzenia” AMD, która odpowiada za przerzucanie zadań na najszybszy rdzeń procesora. Producent sprzętu ostrzega użytkowniku o możliwości wystąpienia problemów przy zadaniach, za które odpowiada głównie procesor. Problem dotyczy w szczególności procesorów o 8 lub więcej rdzeniach i 65W TDP (Thermal Design Power).

System będzie regularnie łatany

Warto jednak zaznaczyć, że obie firmy potwierdziły już świadomość występowania problemów, a rozwiązania i usprawnienia zostaną zaimplementowane w aktualizacji Windows do końca tego miesiąca. Trzeba jednak pamiętać, że w najbliższych tygodniach tego typu błędy i trudności będą występować (jak w przypadku każdej premiery Windowsa).

Należy nadmienić, że wraz z aktualizacją zmieniły się również minimalne wymagania sprzętowe, jakie użytkownik musi spełnić w celu zainstalowania aktualizacji. Windows 11 ma być systemem nastawionym na gaming, a co za tym idzie, użytkownicy mogą być zmuszeni do wymiany podzespołów lub zakupu nowego sprzętu.

Co ciekawe, niedawno serwis savings.com przeprowadził badania na ponad 1000 użytkowników systemu Windows w celu oceny skali świadomości i zainteresowania konsumentów w związku z premierą Windows 11. Ankieta wykazała, że jedynie 38 proc. badanych było świadomych nadchodzącej aktualizacji. Co ciekawe, aż 62 proc. respondentów nie zdawało sobie sprawy, że system Windows 11 został zapowiedziany.

Dołącz do dyskusji: Windows 11 przyczyną problemów z wydajnością niektórych procesorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl