SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 wiosną stawia na „Dzień dobry Polsko”, dokumenty, seriale i historię. „Zostawimy konkurencje w tyle”

Telewizja Polska zaprezentowała wczoraj nowości w wiosennej ramówce TVP1. Wśród nich znalazły się m.in. program śniadaniowy „Dzień dobry Polsko”, „O!Polskie przeboje”, docu-crime  „Komisariat", reality show „Przyjaciel do zadań specjalnych”, plebiscyt „Polak stulecia” czy cykl o Światowych Dniach Młodzieży. Prezes TVP Jacek Kurski zapewniał, że gdy dostanie większe pieniądze z abonamentu, konkurencję zostawi daleko w polu.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

Wiosenna ramówka TVP1, która wystartuje 1 marca, to nowe sezony seriali, które już znamy, ale także programy w nowych pasmach - np. dokumentalnych. I chociaż prezes Jacek Kurski wielokrotnie podkreślał podczas wczorajszej prezentacji ramówki, że ma bardzo dobrą i wyważoną ofertę, to gdy - zgodnie z obietnicą - TVP dostanie więcej pieniędzy z abonamentu, zaproponuje jeszcze lepsze programy. - To będzie już za kilka, kilkanaście miesięcy - podkreślał Kurski.

„Dzień dobry Polsko” - poranny flagowiec
Prezentacja ramówki zaczęła się od bezpośredniej transmisji ze studia „Dzień dobry Polsko” - nowego programu, który ma za zadanie wypełnić poranne, dwugodzinne pasmo pomiędzy godziną 6.00 a 8.00. W programie, na żywo pojawiają się również materiały i łączenia z ośrodkami regionalnymi Telewizji Polskiej, które uczestniczą przy pracach nad tym pasmem. W trakcie emisji „Dzień dobry Polsko” widzowie obejrzą trzy poranne wydania „Teleexpressu” (o 6.15, 6.45 oraz 7.15).

Wsród gospodarzy pasma są m.in. Anna Popek, Rafał Patyra, Maciej Kurzajewski czy Michał Cholewiński.

- To oni mają za zadanie zarażać nas codziennie optymizmem - mówił prezes Jacek Kurski, prezentując prowadzących nowy program.

Seriale: nowości i coś, co znamy
„Jedynka” wiosną mocno stawia na nowy serial osadzony w realiach II Wojny Światowej: „Wojenne dziewczyny”. Serial jest o okupacji hitlerowskiej, widzianej z perspektywy trzech Polek. Reżyserem formatu został Michał Rogalski. W postacie głównych bohaterek wcielają się aktorki młodego pokolenia: Aleksandra Pisula (Marysia), Marta Mazurek (Irka), Vanessa Aleksander (Ewa). W roli matki Irki pojawi się Danuta Stenka, natomiast brata Irki zagra Michał Czernecki. Serial emitowany będzie od 5 marca w niedziele, o godz.20.25.

Zaplanowano także kontynuację „Ojca Mateusza” - od 2 marca oglądać będziemy co czwartek już 17 jego serię.

Będzie też najnowszy, dziewiąty sezon kryminalnego hitu TVP1 pt. „Komisarz Alex”. Nowym opiekunem czworonożnego detektywa zostanie Piotr Górski, w tej roli zobaczymy Krystiana Wieczorka. Emisja od 4 marca w soboty o godz. 20.25.

Przed "Teleexpressem" TVP1 pokaże serial docu-crime "Komisariat". Serial opowiada o pracy funkcjonariuszy kryminalnych w tytułowym komisariacie policji. Oprócz policjantów bohaterami paradokumentu będą m.in. technicy policyjni i ich stali informatorzy. „Komisariat” powstał na podstawie prawdziwych historii kryminalnych z akt policyjnych i sądowych.

Pojawią się też m.in. nowe odcinki serialu „Klan".

Dokument: mocna strona misji
Nadawca publiczny wiosną silnie postawi na dokument. Zupełną nowością jest pasmo filmów dokumentalnych, prezentowanych od marca co sobota o godz. 12.40, pt. „Fascynujący świat”. Zobaczymy w tym paśmie dokumentalne filmy popularno-naukowe, prezentujące nowości i ciekawostki ze świata nauki, techniki, medycyny, wiedzy o świecie i człowieku. Na otwarcie, 4 marca zobaczymy film produkcji BBC pt. „Tajemnice bliźniąt”.

W środy o godz. 21.00 - inny cykl dokumentów, pt. „Nasz świat w Jedynce”. Tutaj zobaczymy filmy dokumentalne, lecz dotykające spraw aktualnych, najczęściej ocierających się o politykę. I tak na początek, 8 marca, będzie można obejrzeć dokument pt. „30000 zaginionych dzieci”, opisujący sytuację uchodźców. Dziennikarze tutaj zajęli się sprawą dzieci, które podczas karkołomnych prób ucieczki z zagrożonych terenów w Azji i Afryce znajdują się nagle bez opieki. Tydzień później - „Korupcja w państwie Putina”.

Spektrum widzenia świata telewidzom uzupełnią dokumenty historyczne, emitowane w poniedziałki o godz. 22.35 pod hasłem „Historia w Jedynce”. Na początek (6 marca) - „Śmierć Stalina” w reżyserii Martina Hübnera i Jürgena Asta.

Dokumentalne cykle uzupełniać będzie druga seria „Młodych lekarzy”. Reżyserkami drugiego sezonu są autorki pierwszej części dokumentu - Joanna Frydrych i Alina Mrowińska. Emisja - niedziela, godz. 21.25. Cykl zaczyna się 5 marca.

Premiery Teatr TV w poniedziałki
Od 13 marca wraca do TVP1 Teatr Telewizji. Co poniedziałek, o godz. 20.30 będzie można oglądać premierowe produkcje i powtórki teatralne. Na początek premiera - „Listy z Rosji” Astolphe’a markiza de Custine, w doborowej obsadzie. Rolę główną zagra Piotr Adamczyk, spektakl zaadaptował i wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski. W następnych tygodniach w tym paśmie będzie można oglądać m.in. „Śluby panieńskie” w reżyserii Jana Englerta i z muzyką Leszka Możdżera.

Misja z nutką: O!Polskie przeboje”
Zupełnie nowym formatem będą „O!Polskie piosenki” - do oglądania począwszy od 4 marca co sobotę o godz. 18.35. Będzie to program przybliżający najnowsze osiągnięcia twórców rodzimej muzyki i - jak zapowiadał prezes Jacek Kurski - wyznaczający nową jakość w rozrywce z piosenką w tle. Program łączy w sobie elementy celebrity show i talent show. W każdym odcinku odbędą się występy zaproszonych gwiazd wraz z debiutantami, których pojedynki zostaną ocenione przez jurorów. Raz w miesiącu odcinek będzie miał formę koncertu na żywo, gdzie oprócz jurorów młodych artystów będą oceniali także widzowie w głosowaniu sms-owym. Program, poprzez kolejne etapy eliminacji, wyłoni czterech uczestników koncertu Debiuty w ramach KFPP Opole. Prowadzącymi będą Anna Maciejewska i Anna Butrym, a w jury zasiądzie Paweł Sztompke.

Niezwykłe reality show i plebiscyt
„Przyjaciel do zadań specjalnych” to reality show, które za zadanie ma pokazać świat ludzi niepełnosprawnych z zupełnie nowej perspektywy. Autorami programu są Piotr Poraj - Poleski i Iwona Karpiuk. Emisja: w niedziele o godz. 16.10 (start formatu: 26 marca).

Innym formatem TVP1, mającym ambicje spełniania misji, jest zaczynający się w kwietniu plebiscyt na „Polaka stulecia”. Emisję programu zaplanowano raz w miesiącu - na poniedziałek, godz. 20.30. Będzie to ogólnopolskie głosowanie na postać, która jest najbardziej zasłużona i ma najwięcej dokonań dla naszego kraju. Chodzi o dokonania społeczne, historyczne, polityczne, literatury, sztuk i nauki. Każda z postaci będzie miała swojego ambasadora, który podsumuje jej dokonania i będzie zachęcać do głosowania. To rozbudowany projekt angażujący prasę, radio i internet. Projekt o charakterze edukacyjnym, historycznym i społecznym. Prowadzącym będzie Przemysław Babiarz.

„Wielkie Nieba”: co zostało po ŚDM
Programem wyraźnie zaopatrzonym w misyjne przesłanie jest zaplanowany od 4 marca na soboty (godz. 11.45) cykl pt. „Wielkie Nieba”. Program poprowadzą i przygotują młodzi dziennikarze z Krakowa – zobaczymy m.in. Katarzynę Wojaczek i Piotra Ćwika, Agatę Karbowicz, Barbarę Rozmus, Łukasza Krasnego, Kingę Wojnicką, Sylwię Micyk, Anetę Robak oraz Marię Szajny. Autorzy chcą ukazywać młody Kościół, który z coraz większą siłą wdziera się do internetu. Poszukają też odpowiedzi na fundamentalne pytania nurtujące młodzież. A wszystkiemu ma przyświecać wezwanie papieża Franciszka, wygłoszone podczas ŚDM, żeby wstać z kanapy i zacząć działać.

Filmowo: "Piraci z Karaibów” i „ Igrzyska śmierci”
Sporo ma się dziać także w filmowe wieczory. „Jedynka” zaproponuje sobotnie wieczorne pasmo z hitami oraz niedzielne - „Zakochana Jedynka”.

W paśmie „Hit na sobotę” 11 marca o godz. 21.25  zobaczymy „Piraci z Karaibów. Na krańcu świata” – trzeci odcinek światowego przeboju z Johnym Deppem jako kapitanem Sparrowem. Tydzień później TVP1 o tej samej godzinie wyemituje „Igrzyska śmierci”, a 25 marca drugą ich część - „Igrzyska śmierci: w pierścieniu ognia”. 1 kwietnia zobaczymy trzecią część sagi: „Igrzyska śmierci. Kosogłos”.

W cyklu „Zakochana Jedynka” (niedziele, godz. 22.20) już 5 marca zapowiada się emisja filmu „Zacznijmy od nowa” z Markiem Ruffalo i Kirą Knightley. Zaś 12 marca „Jedynka” zaproponuje „Krainę Jane Austen” (w obsadzie znaleźli się m.in. Keri Russell, Jj Feild).

W styczniu TVP1 miała 11,6 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: TVP1 wiosną stawia na „Dzień dobry Polsko”, dokumenty, seriale i historię. „Zostawimy konkurencje w tyle”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nicko
Konkurencję w tyle? TV Puls? W grupie komercyjnej kanały publiczne od dawna już nie robią już wyników dwucyfrowych. Dwójka jest co rusz bita przez Puls i tv 4, ale oczywiście media narodowe mogą zamówić inne badania.
odpowiedź
User
PrzemekKo
Te dokumenty zapowiadają się dość ciekawie.
Oby nie były z czasem spychane na gorsze godziny.
Reszta niczym w Polsacie i TVN.
odpowiedź
User
PrzemekKo
Konkurencję w tyle? TV Puls? W grupie komercyjnej kanały publiczne od dawna już nie robią już wyników dwucyfrowych. Dwójka jest co rusz bita przez Puls i tv 4, ale oczywiście media narodowe mogą zamówić inne badania.

Tyle, że tak naprawdę media publiczne nie powinny bić się o słupki.
W ogóle starczyły by z max 3 kanały TVP, a nie tyle co jest obecnie.
Nie odnoszę się tutaj do preferencji politycznych.
odpowiedź