SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska bez Rady Nadzorczej

Walne zgromadzenie akcjonariuszy nie doszło w czwartek do porozumienia co do wyboru jej nowych członków

Na skutek działania akcjonariuszy mniejszościowych Wirtualna Polska SA (WP) utraciła korporacyjny organ nadzorczy. Likwidacja Spółki stanowi logiczne rozwiązanie sytuacji, w której znalazła się WP - uważa TP Internet (akcjonariusz większościowy).

Obradujące wczoraj (22.07.04) Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy WP zostało odroczone do 30 lipca br. Przerwa spowodowana jest brakiem pisemnego sprawozdania z oceny Sprawozdania Zarządu WP z działalności Spółki w 2003 r. i Sprawozdania finansowego Spółki za 2003 r. w zakresie ich zgodności z dokumentami i stanem faktycznym. Sprawozdanie powinna sporządzić Rada Nadzorcza. Nie mogła jednak tego uczynić, bo za późno otrzymała dokumenty, a przede wszystkim do Sprawozdań nie dołączono badania biegłego rewidenta. Zarządca WP nie wyraził zgody na pokrycie kosztów takiego badania twierdząc, że zgodnie z prawem badanie nie musi być przeprowadzone, bo Spółka jest w stanie upadłości.

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Nadzorczej (RN), jeden z jej członków - p. Maciej Grabski, sprzeciwił się temu, aby Rada Nadzorcza prowadziła takie badanie, ale został przegłosowany. TP Internet głosowała za przeprowadzeniem badania, które jest kodeksowym obowiązkiem RN.

Również wczoraj odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Wirtualnej Polski, na którym uchwalono, że Rada Nadzorcza WP składać się będzie z pięciu członków. TP Internet zaproponował, jedną grupę dla wszystkich akcjonariuszy, aby w jej ramach powołać skład Rady Nadzorczej, w tym również członka rekomendowanego przez mniejszościowych akcjonariuszy.

Mniejszościowi akcjonariusze zwrócili się z prośba, aby - jako warunek ich zgody na to rozwiązanie - przyjąć, że w ramach grupy tylko p. Maciej Grabski będzie wykonywał bieżący nadzór nad zarządem Spółki. Nie przyjęli kompromisowej propozycji, aby czynności nadzoru wykonywane były rotacyjnie (przez pewien okres czasu pełniłaby je jedna z czterech osób rekomendowanych do RN przez TP Internet, a w kolejnym okresie p. Maciej Grabski).

Wobec braku porozumienia TP Internet utworzyła własną grupę dotyczącą czterech członków RN. Ze względu na to, że dwóch pozostałych akcjonariuszy nie posiada łącznie liczby akcji umożliwiającej utworzenie grupy, przystąpili oni do wyboru piątego członka Rady Nadzorczej w charakterze NWZA.

Akcjonariusze ci - Grabski Inwestycje Finansowe i Key7 Investments - wspólnie zgłosili kandydaturę p. Macieja Grabskiego. W tajnym głosowaniu, w którym TP Internet nie uczestniczyła, obaj akcjonariusze wstrzymali się od głosu i ich kandydat nie został wybrany. W rezultacie - na skutek tego działania mniejszościowych akcjonariuszy - mandaty wszystkich członków RN WP wygasły.

W ocenie TP Internet było to działanie zmierzające do uniemożliwienia skutecznego przeprowadzenia WZA i zbadania Sprawozdania finansowego Spółki oraz Sprawozdania Zarządu. To działanie jest również ściśle powiązane z postępowaniem p. Macieja Grabskiego, jako członka Rady Nadzorczej.

TP Internet uważa, że celem akcjonariuszy mniejszościowych jest sparaliżowanie funkcjonowania WP SA. Jest to również dowód, że na obecnym etapie, przy istniejącej rozbieżności zdań pomiędzy akcjonariuszami, najlepszym wyjściem jest likwidacja Spółki WP, ponieważ osiągnięcie przez nią celu gospodarczego jest niemożliwe.
W trybie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu sprzedany będzie portal WP i część majątku związana z jego funkcjonowaniem. Spółka Wirtualna Polska SA bez portalu stanie się jedynie szyldem, za którym nie będzie żadnych możliwości działalności gospodarczej. Celem utworzenia WP było prowadzenie portalu.
Ponadto od dzisiaj Spółka nie posiada Rady Nadzorczej i akcjonariusze nie mają możliwości porozumienia się w tej sprawie. TP Internet nie może przystać na dyktat tylko jednej strony, ani nie będzie narzucać swojej woli pozostałym akcjonariuszom. Likwidacja WP SA stanowi logiczne i konsekwentne rozwiązanie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska bez Rady Nadzorczej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl