SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ile zarobił zarząd Wirtualnej Polski? Najwięcej dla prezesa

Czwórka członków zarządu Wirtualnej Polski Holding w ub.r. zarobiła łącznie 9,4 mln zł, o ponad 2 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Jacek Świderski, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualnej Polski Holding Jacek Świderski, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualnej Polski Holding

W zarządzie Wirtualnej Polski Holding zdecydowanie najwięcej zarabia prezes Jacek Świderski. W ub.r. jego wynagrodzenia i narzuty na nie wyniosły 4,36 mln zł, wobec 3,51 mln zł rok wcześniej (wszystkie kwoty w tekście są brutto).

Zarobki wiceprezesa Krzysztofa Sieroty zwiększyły się rok do roku z 1,24 do 1,69 mln zł, a wiceprezesa Michała Brańskiego - z 1,26 do 1,69 mln zł. Zaś w przypadku członkini zarządu ds. finansowych Elżbiety Bujniewicz-Belki o ile pensja i premie wzrosły z 1,24 do 1,67 mln zł, o tyle zarobki w ramach planu motywacyjnego opartego na akcjach skurczyły się z 1,29 mln do 6 tys. zł.

Kolejna dywidenda od Wirtualnej Polski

Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota to także główni akcjonariusze Wirtualnej Polski Holding, więc zarabiają sporo z wypłacanych przez nią dywidend. Każdy ma ok. 3,78 mln akcji stanowiących 12,9 proc. kapitału i 18,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

CZYTAJ TEŻ: W Allegro ubyło ponad tysiąc pracowników. Pensje w górę, 10 mln zł dla prezesa

W połowie ub.r. Wirtualna Polska Holding przekazała swoim inwestorom 73,24 mln zł (po 2,50 zł na akcję), a na br. zapowiedziano 60 mln zł, czyli równo 2 zł na walor (dzień ustalenia praw do dywidendy wyznaczono na 18 lipca, a jej wypłatę na 26 lipca).

Pod koniec 2016 roku Świderski, Brański i Sierota porozumieli się co do kupna 17,1 proc. walorów Wirtualnej Polski za 85 mln zł od funduszy Innova Capital i MCI, które po kilku latach wycofały się z firmy.

Przy kursie 125 zł za akcję Wirtualnej Polski na zamknięciu sesji giełdowej w zeszły czwartek pakiety należące do Świderskiego, Brańskiego i Sieroty są warte po 472-473 mln zł. Kilkanaście proc. walorów spółki ma jeszcze OFE Allianz Polska (12,27 proc., wartych 450 mln zł).

CZYTAJ TEŻ: Meblowa inwestycja Wirtualnej Polski ze stratą

WP motywuje menedżerów swoimi akcjami

Wirtualna Polska swoich najważniejszych menedżerów wynagradza też w formie opcji na akcje, w ramach dwóch programów motywacyjnych. W pierwszym, który ma potrwać do stycznia 2015 roku i ma objąć 1,23 mln walorów, firma poniosła dotychczas 8,29 mln zł kosztów, z czego 612 tys. zł w ub.r. Na koniec ub.r. wycena opcji na akcje wynosiła 46,58 mln zł, wobec 54,85 mln zł rok wcześniej.

Z kolei w drugim programie motywacyjnym - obejmującym 593,5 tys. akcji, a zaplanowanym do marca 2025 roku - w ub.r. koszty Wirtualnej Polski sięgnęły 95 tys. zł, a łącznie od jego startu - 8,96 mln zł. Cenę emisyjną akcji ustalono na 15,23 zł za sztukę. Na koniec ub.r. wycena akcji w tym programie wyniosła 203,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 214,37 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przez minione 12 miesięcy akcje Wirtualnej Polski zdrożały o 27 proc. W szczycie w listopadzie 2021 roku kurs spółki sięgnął na krótko 150-155 zł.

Z kolei rada nadzorcza Wirtualnej Polski Holding zarobiła w ub.r. 299 tys. zł (wobec 276 tys. zł rok wcześniej). Witold Woźniak tak jak rok wcześniej dostał 36 tys. zł, Katarzyna Beuch, Grzegorz Konieczny, Piotr Walter, Aleksander Wilewski, Beata Barwińska-Piotrowska i Mariusz Jarzębowski - po 43 tys. zł (po 3 tys. zł więcej niż przed rokiem), a powołana jesienią ub.r. Joanna Różycka-Iwan - 5 tys. zł (Różycka-Iwan to menedżerka powiązanego z George’em Sorosem funduszu Media Development Investment Fund, który kupił wtedy niewielki pakiet akcji Wirtualnej Polski).

CZYTAJ TEŻ: Wirtualna Polska szykuje kolejne przejęcia. Sprzedaje coraz więcej reklam u innych

W czwartym kwartale ub.r. Wirtualna Polska Holding przy wzroście przychodów z turystyki o ponad 50 proc. i minimalnym spadku w segmencie reklamowo-subskrypcyjnym zarobiła na czysto 42,4 mln zł, o 7,5 mln zł więcej niż przed rokiem. Całoroczny zysk netto zmalał natomiast ze 178,32 do 163,95 mln zł, głównie wskutek wyższych kosztów finansowych.

Dołącz do dyskusji: Ile zarobił zarząd Wirtualnej Polski? Najwięcej dla prezesa

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zajączek
Czy w imię cichego wspierania nikt się nie chwali ile rozdał pracownikom na święta? Taka kultura taka?
7 0
odpowiedź
User
Bartolos
To teraz pokażcie ile Ci milionerzy płacą zwykłym pracownikom ;)
16 0
odpowiedź
User
martyna
a zwykli pracownicy zarabiaja grosze, nie ma kasy na podwyżki plus obcięto benefity ze 175 zl do 75 zł.
12 0
odpowiedź