SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska wychodzi za granicę, przejmuje za 72 mln euro węgierskiego właściciela Noclegi.pl

Spółka zależna holdingu Wirtualna Polska podpisała umowę kupna 100 proc. akcji węgierskiej firmy Szallas, do której należy grupa platform turystycznych w Czechach, Rumunii, Polsce i na Węgrzech. Firma została wyceniona, wraz z posiadaną gotówką, na 82 mln euro. To pierwsza akwizycja Wirtualnej Polski za granicą.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska HoldingJacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding

W komunikacie Wirtualnej Polski opisano, że Szallas jest właścicielem platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji. Szallas wygenerował w tym okresie 6,6 mln euro zysku EBITDA.

Do przejmowanej firmy należą m.in. polskie Noclegi.pl, węgierskie Utazok.hu, czeskie Hotel.cz i Online Holding oraz rumuński Travelminit International.

Wycena wartości przedsiębiorstwa (enterprise value) w przypadku Szallas wynosi 72 mln euro, ponadto spółka na dzień zawarcia umowy miała 10 mln euro gotówki netto. - Płatność ceny i przeniesienie praw do akcji zostaną dokonane za pośrednictwem rachunku zastrzeżonego (Escrow) - zapowiedziała Wirtualna Polska, zaznaczając, że o ostatecznej cenie poinformuje po zamknięciu transakcji i weryfikacji wartości gotówki netto w spółce. Przejęcie sfinansuje z transzy inwestycyjnej kredytu uzyskanego na początku 2020 roku.

 Kupno Szallas Group to pierwsza zagraniczna inwestycja, przełom w rozwoju Wirtualnej Polski Holding. Po połączeniu z naszym Nocowanie.pl powstanie największa grupa lokalnych spółek działająca w obszarze rezerwacji turystyki krajowej w Europie Środkowo-Wschodniej z ponad 100 tysiącami dostępnych obiektów turystycznych. Jesteśmy pod wrażeniem kompetencji Józsefa i jego zespołu, który pokazał, jak wygrywać z globalnymi platformami na lokalnym rynku. Wierzymy też w potencjał całej branży turystycznej. Potwierdzają to wyniki spółki Nocowanie.pl, która odnotowała w drugim kwartale najwyższe przychody w swojej historii – mówi Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding.

W ramach transakcji Camellia Investments zawarła umowę nabycia 92,6 proc. akcji Szallas od PortfoLion Digitális Magántőkealap I, PortfoLion Regionális Magántőke Alap oraz 8 osób fizycznych i uzyskała prawo do przejęcia kontroli nad Szallas. hu MRP Szervezet, który jest spółką prawa węgierskiego służącą do realizacji programu wynagradzania menedżerskiego, posiadającą 7,4 proc. akcji w kapitale zakładowym Szallas. Po transakcji przewidziana jest likwidacja MRP i umorzenie posiadanych przez nią akcji Szallas.

Transakcja zostanie zrealizowana przez należąca do WP węgierską spółkę Camellia Investments. Na przejęcie musi się zgodzić węgierski minister technologii i przemysłu.

Wirtualna Polska dotąd kupowała w kraju

Przejęcie Szallas będzie pierwszą akwizycją Wirtualnej Polski za granicą. Prezes WP Jacek Świderski od kilku lat informował, że firma jest zainteresowana wejściem na inne rynki w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Zmieniliśmy myślenie na temat ekspansji zagranicznej. Na pewno część środków z nowego kredytu zostanie przeznaczona na pomoc naszym markom e-commercowym w rozwoju za granicą. Liczymy, że punktowymi, mądrymi akwizycjami możemy zbudować pozycję rynkową naszych spółek e-commerce w regionie - mówił pod koniec 2017 roku.

W Polsce firma jest obecna w kilku segmentach rynku e-commerce: turystycznym (ma platformy Wakacje.pl i Nocowanie.pl), motoryzacyjnym (Superauto), finansowym (Totalmoney), odzieżowym (Domodi, Allani), budowlanym (Extradom) i wnętrzarskim (Homebook).

W połowie 2016 roku Wirtualna Polska za 75 proc. Nocowanie.pl, oferującego noclegi w kraju, wydała 22 mln zł. W połowie ub.r. przejęła kolejne 8,5 proc. za 9,33 mln zł, a we wrześniu za resztę walorów zapłaciła 4,26 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite.

W minionym półroczu firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,8 proc. do 479,76 mln zł, skorygowanego zysku EBITDA ze 132,65 do 165,37 mln zł i zysku netto z 69,99 do 92,68 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska wychodzi za granicę, przejmuje za 72 mln euro węgierskiego właściciela Noclegi.pl

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Henio
Może przy okazji warto zadbać o serwis turystyka w wp? Teksty pisane są slangiem, strasznym językiem. Od liczby błędów w materiałach boli głowa, a króluje w nich pani z krainy deszczowców
odpowiedź
User
Bawią się
Bawią się w tej wp, robi to wrażenie
odpowiedź
User
Teleman
Przecież te nocowanie.pl to tragedia ,stronka jakby sprzed 20 lat .
odpowiedź