SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska: Machała, Warecki i Kusz na nowych stanowiskach, odchodzą Plona i Ruciński

Od stycznia 2021 roku Tomasz Machała będzie prezesem Nocowanie.pl, a dotychczasowy szef Kamil Ruciński przejdzie do rady nadzorczej spółki. W Domodi (obie spółki należą do Wirtualnej Polski) na stanowisku prezesa Adama Plonę zastąpił Rafał Warecki, a zarządzanie serwisem Homebook przejął Aleksander Kusz.

Od lewej: Tomasz Machała, Rafał Warecki i Aleksander KuszArticle

Wirtualna Polska zaznacza, że przejście Kamila Rucińskiego z zarządu do rady nadzorczej Nocowanie.pl jest zgodne z planem przejęcia tej spółki przez Wirtualną Polskę. W połowie 2016 roku WP za 75 proc. udziałów Nocowanie.pl zapłaciła 21,9 mln zł. Pod koniec maja br. zmieniła harmonogram zakupu pozostałych 25 proc. udziałów: w br. przejęła 10 proc. za 13,47 mln zł, a w 2021 i 2022 roku ma kupić po 7,5 proc. (wartość tych 15 proc. udziałów oszacowano na ok. 21 mln zł).

W sierpniu br. Nocowanie.pl połączyło się z przejętą trzy lata temu platformą eHoliday.pl oraz przeniosło do nowej siedziby w Lublinie.

- Bardzo dziękuję Kamilowi Rucińskiemu za konsekwentne budowanie pozycji lidera w obszarze turystyki krajowej. Swoją wiedzą i doświadczeniem dalej będzie wspierał spółkę z pozycji członka jej Rady Nadzorczej. Od początku 2021 roku stery trafiają w ręce Tomasza Machały, który w ciągu ostatnich miesięcy wykonał imponującą pracę w usłudze WP Pilot, istotnie podnosząc przychody i liczbę użytkowników. Energia i kreatywność Tomasza pozwolą nam kontynuować dynamiczny rozwój Nocowanie.pl - komentuje Jacek Świderski, prezes holdingu Wirtualna Polska.

Tomasz Machała szefem WP Pilot został w lutym br., po tym jak odwołano go ze stanowiska redaktora naczelnego i wiceprezesa Wirtualna Polska Media w efekcie pracy komisji wewnętrznej powołanej po artykułach OKO.press.

Machała jest związany z Wirtualną Polską od listopada 2016 roku, w styczniu 2017 roku objął funkcję wiceprezesa Wirtualna Polska Media ds. wydawniczych. Przedtem Tomasz Machała przez 4,5 roku zarządzał Grupą naTemat (m.in. jako redaktor naczelny naTemat.pl i prezes spółki wydającej portal), a jako dziennikarz pracował w TVN24 i Polsacie.

Rafał Warecki za Adama Plonę na czele Domodi

Adam Plona odchodzi ze stanowiska prezesa spółki Domodi, do której należą platformy sprzedażowe Domodi.pl, Homebook.pl i Allani.pl. Pełnił tę funkcję od wiosny 2018 roku.

Ogółem Plona był związany z Wirtualną Polską przez ponad sześć lat, do zespołu firmy dołączył wraz z przejęciem przez nią spółki NextWeb Ventures, w której był dyrektorem ds. rozwoju (odpowiada za naTemat.pl i serwisy grupy abcZdrowie i grupa Blomedia).

W Wirtualnej Polsce przez pierwsze cztery lata pracy odpowiadał za rozwój produktów mediowych, był też wiceprezesem spółki Wirtualna Polska Media.

Teraz prezesem Domodi został Rafał Warecki, z Wirtualną Polską związany od pięciu lat. Początkowo był product directorem witryn motoryzacyjnych, technologicznych i informacyjnych, a w 2018 roku jako prezes zarządzał należącą do holdingu spółką dobreprogramy. Rok później jego zakres obowiązków poszerzył się obszar Biznes i Finanse oraz spółkę Autocentrum, którą Wirtualna Polska kupiła w październiku ub.r., natomiast w marcu br. objął funkcję dyrektora ds. produktu wydawniczego.

Obecnie obowiązki Rafała Wareckiego w obszarze mediów zostają rozdzielone w ramach zespołu zarządzającego Wirtualna Polska Media.

Z kolei za zarządzanie platformą Homebook będzie odpowiadał Aleksander Kusz, pozostaje przy tym prezesem należących do Wirtualnej Polski spółek Totalmoney i Extradom (tą drugą kieruje od lutego br.).

Kusz w 2011 roku został prezesem firmy Money.pl, którą Wirtualna Polska przejęła w 2014 roku. W Wirtualnej Polsce odpowiada za pion finansowego e-commerce.

- Potrzebowaliśmy rozdzielenia zarządzania obszarem modowym od wnętrzarskiego, tak aby  Domodi i Allani oraz Homebook miały w pełni dedykowane zespoły i liderów. Aleksander Kusz od lat osiąga ponadprzeciętne wyniki, zarówno biznesowe, jak i te dotyczące zaangażowania pracowników. Rafał Warecki w swojej pracy wielokrotnie udowodnił, że doskonale czuje się zarówno w obszarze mediów, jak i e-commerce - tłumaczy Jacek Świderski.

W trzecim kwartale br. holding Wirtualna Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych rok do roku o 16,6 proc. do 153 mln zł, natomiast jego zysk netto wzrósł z 21,44 do 26,55 mln zł. Zdecydowaną większość działalności firmy stanowi pion internetowy, w którym wpływy zmalały o 18 proc. - ze 178,95 do 146,71 mln zł, natomiast zysk EBITDA (według nowego standardu MSSF 16) zwiększył się z 55,56 do 56,33 mln zł, a skorygowany zysk EBITDA zmalał minimalnie (o 25 tys. zł) do 57,195 mln zł.

Według badania Mediapanel w październiku br. serwisy i aplikacje Wirtualnej Polski zanotowały 21,78 mln użytkowników i 75,1 proc. zasięgu.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska: Machała, Warecki i Kusz na nowych stanowiskach, odchodzą Plona i Ruciński

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wojciech bałkowski
Duże wyzwanie. Powodzenia Tomasz!
odpowiedź
User
Kuba
Ach ten Tomasz... nie do zatrzymania. Najpierw WP Pilot, teraz Nocowanie, czekam na serwis o gotowaniu.
odpowiedź
User
P
Gdzie idzie Plona?
odpowiedź