SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska i Muzo FM będą mieć radio na multipleksie DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła kolejne postępowania koncesyjne na rozpowszechnianie programów radiowych w multipleksach cyfrowych DAB+ - tym razem w Poznaniu i w Rzeszowie. Nadawać tam będzie m.in. Open.FM (Wirtualna Polska) oraz Muzo.FM (Cyfrowy Polsat).

W maju br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła start konkursu na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach dla nadawców lokalnych i regionalnych.

Podczas ostatniego posiedzenia urząd rozstrzygnął kolejny konkurs na koncesje w DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) w Poznaniu i Rzeszowie.

Zgodę na nadawanie w jakości cyfrowej otrzymała Fundacja Emanio Arcus, która będzie tworzyć program uniwersalny, adresowany głównie do osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, emerytów oraz uczestników ruchu drogowego „Bezpieczna Podróż”; Wirtualna Polska – na nadawanie Open.FM - programu wyspecjalizowanego muzycznego (to kolejna koncesja po Tarnowie).

Natomiast urząd rozszerzył koncesje na nadawanie zarówno w Poznaniu i w Rzeszowie dla Fundacji Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji - na nadawanie programu społeczno-religijnego „Radio Profeto”; a także dla Muzo.FM (należącego do Cyfrowego Polsatu) - na program wyspecjalizowany, informacyjno-biznesowo-muzyczny.

Koncesję w Poznaniu rozszerzono dla PI KWADRAT Piekarski & Pietrzak - na nadawanie programu uniwersalnego z tematyką lokalną „Wasze Radio FM”; a w Rzeszowie dla: spółki Radio Leliwa - na nadawanie programu uniwersalnego z tematyką lokalną „OpenFM”.

Na kolejnych posiedzeniach KRRiT ma rozstrzygnąć pozostałe postępowania koncesyjne na rozpowszechnianie programów radiowych w multipleksach w standardzie DAB+.

W I turze konkursu, zaplanowanej w maju br. dostępne są jeszcze multipleksy w Częstochowie, Katowicach, Toruniu i Warszawie. Na wszystkie lokalizacje wnioski złożyła Wirtualna Polska Media - dotyczy to jej platformy Open.FM oraz Cyfrowy Polsat - na Muzo.FM. Pozostałe wnioski były składane przez małych nadawców radiowych lub podmioty, które dopiero chcą stworzyć rozgłośnię.

Będą kolejne konkursy

W II turze konkursu, która wystartuje w IV kwartale br. będą dostępne lokalizacje w Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Łowiczu, Łodzi, Opolu, Radomiu i Warszawie.

III turę konkursową zaplanowano na 2020 roku i obejmie ona lokalizacje: Gdańsk/Gdynia, Gorzów, Koszalin, Olsztyn, Słupsk, Szczecin, Wałbrzych, Zielona Góra. Natomiast IV wystartuje również w 2020 roku i będzie obejmować: Białystok, Ciechanów, Giżycko, Kalisz, Krosno, Leszno, Lublin, Łomżę, Siedlce i Zamość. Pozostałe bloki częstotliwości znajdą się we Wrocławiu i Warszawie.

W swojej „Strategii Regulacyjnej na lata 2017-2022” KRRiT oceniła, że „dodatkowa oferta programowa w miastach dużej i średniej wielkości wpłynie na poprawę atrakcyjności DAB+, a także zwiększy pluralizm na tych rynkach”.

Liczba radioodbiorników cyfrowych w polskich gospodarstwach domowych systematycznie rośnie. Od 2013 roku ich łączna sprzedaż przekroczyła ponad 100 tys. sztuk.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska i Muzo FM będą mieć radio na multipleksie DAB+

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Poznan Kalisz a gdzie Konin ja sie pytam
odpowiedź
User
Muzak
No super, jest szansa, że MUUUZO FM usłyszy teraz 5 osób, a nie 4 ;))
Swoją drogą dziwie się, że Ziggi nie rozgonił towarzystwa na cztery strony świata, tylko pompuje hajs w coś czego nikt nie słucha.
odpowiedź
User
Sławek
spółki Radio Leliwa - na nadawanie programu uniwersalnego z tematyką lokalną „OpenFM”.
Czy aby na pewno Leliwa bedzie nadawac OpenFM ?
odpowiedź