SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska odpisuje 9,8 mln zł za akcje eSky, domaga się zapłaty 17,2 mln zł

Spółka zależna Wirtualnej Polski dokonała odpisu w wysokości 9,8 mln zł dotyczącego zapłaty 17,2 mln za akcje eSky, której domaga się sądownie. Ponadto rozpoznała 11 mln zł aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na stracie za 2016 rok.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska HoldingArticle

Firma Wirtualna Polska Media w połowie ub.r. zdecydowała się w ramach opcji put sprzedać 6,3 proc. udziałów platformy do zakupu biletów i noclegów eSky, które przejęła trzy lata wcześniej za 15,6 mln zł. W bilansie holdingu Wirtualna Polska te walory zostały wycenione na 10,2 mln zł i sklasyfikowane jako aktywa do sprzedaży.

Opcja put nie została nadal zrealizowana, ponieważ Wirtualna Polska i akcjonariusze eSky spierają się co do ceny za sprzedawany pakiet. Jak opisywaliśmy w lutym, według Łukasza Kręskiego, przewodniczącego rady nadzorczej eSky, WP oczekuje ponad 20 mln zł, natomiast niezależny rzeczoznawca oszacował jego wartość na 17,5-18 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wirtualna Polska odpisuje 9,8 mln zł z 17,2 mln zł

W czwartek w komunikacie giełdowym holdingu Wirtualna Polska poinformowano, że Wirtualna Polska Media 1 grudnia ub.r. złożyła pozew w postępowaniu nakazowym na łączną kwotę 17,2 mln zł za akcje eSky.

Firma zdecydowała się teraz utworzyć odpis w wysokości 9,8 mln zł dotyczący tej wierzytelności. - Biorąc pod uwagę toczące się postępowanie sądowe i związane m.in. z trwającą pandemią ryzyko przeciągającej się procedury procesowej oraz zachowując zasadę ostrożnej wyceny - uzasadniła.

Zapowiedziała, że „planuje wykorzystać wszystkie przysługujące mu możliwości egzekucji pełnej wartości należnej kwoty. - Wierzytelność WPM (Wirtualna Polska Media - przyp.) o zapłatę ceny opcji put jest bezsporna, a jej zabezpieczenie stanowią zastawy rejestrowe ustanowione na rzecz WPM na ok. 6 proc. akcji eSky.pl S.A - podkreślono.

- Ponadto, po uzyskaniu stosownych orzeczeń sądowych, WPM może dochodzić zaspokojenia wierzytelności również z pozostałych składników majątkowych należących do dłużników, a także od osób fizycznych, które przyjęły na siebie solidarną odpowiedzialność za zobowiązania ww. podmiotów - zapowiedziano.

11 mln zł ze straty podatkowej z 2016 toku

Ponadto Wirtualna Polska Media w wynikach za czwarty kwartał ub.r. zawiązała dodatkowe 11 mln zł aktywa na stracie podatkowej wygenerowanej w 2016 roku. Zaznaczono, że to ostatnia część tej straty, aktywo utworzono w oparciu o prognozy potwierdzające możliwość jej rozliczenia.

Z 11 mln zł do rozliczenia w br. pozostaje 6,5 mln zł.

Ponadto Wirtualna Polska zmieniła sposób klasyfikowania przychodów i kosztów spółki zależnej Superauto24.com, której 51 proc. udziałów kupiła pod koniec 2018 roku za 21 mln zł. Jako przychody i koszty wartości sprzedaży samochodów sklasyfikowała kwoty dotychczas ujmowane tylko w wysokości marży (jako przychód agenta).

- W trakcie 2020 roku model sprzedaży Superauto24.com ewoluował od sprzedaży czysto agencyjnej do modelu hybrydowego, w którym samochody nabywane są przez SA24 zarówno pod konkretne zamówienie klienta (sprzedaż agencyjna), jak i bez takiego zamówienia. W przypadku sprzedaży agencyjnej Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej wymagają ujmowania przychodu ze sprzedaży do wysokości zrealizowanej marży na sprzedaży, podczas gdy w pozostałych przypadkach przychody wykazywane są w pełnej wartości - wyjaśniono w komunikacie.

W konsekwencji za pierwsze trzy kwartały ub.r. przychody firmy ze sprzedaży towarów wzrosną o 11,4 mln zł (o taką kwotę zwiększy się wartość sprzedanych towarów), a za czwarty kwartał - o 10,9 mln zł. Nie wpłynie to na wyniki rentowności.

Wirtualna Polska Holding wyniki finansowe za cały ub.r. poda w najbliższy wtorek.

W trzecim kwartale ub.r. firma zanotowała spadek przychodów sprzedażowych rok do roku o 16,6 proc. do 153 mln zł, a jej zysk netto wzrósł z 21,44 do 26,55 mln zł. Zdecydowaną większość działalności holdingu stanowi pion internetowy, w którym wpływy zmalały o 18 proc. - ze 178,95 do 146,71 mln zł, natomiast zysk EBITDA (według nowego standardu MSSF 16) zwiększył się z 55,56 do 56,33 mln zł, a skorygowany zysk EBITDA zmalał minimalnie (o 25 tys. zł) do 57,195 mln zł. Do firmy należy też Telewizja WP.

W czwartek na koniec sesji giełdowej za akcję Wirtualnej Polski płacono 94,80 zł, co daje kapitalizację w wysokości 2,77 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska odpisuje 9,8 mln zł za akcje eSky, domaga się zapłaty 17,2 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysztof Suwart
Wielki mediowe ikomersowy czebol. Wujowe media, wujowe ikomersy, generalnie chłam. I jeszcze nie idzie, bo nagle Covid, albo inni, jak Skyscanner, Zalando czy Booking robią lepiej. Jak rzyć?
odpowiedź