SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czołowy portal ogranicza publikację danych o COVID-19. „Straciły sens”

Wirtualna Polska nadal publikuje newsy o liczbie zakażeń COVID-19, ale przestała umieszczać te statystyki na stronie głównej i nie traktuje ich już jako informacji pilnej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Pozostałe portale na razie nie wprowadzają zmian dot. publikacji danych o pandemii. Jednak ilość codziennych statystyk dot. COVID-19 zmniejszyło już samo Ministerstwo Zdrowia - wkrótce raporty mogą ukazywać się co tydzień.

Resort od początku pandemii codziennie publikował m.in. dane o liczbie zajętych łóżek w szpitalach przez chorych na COVID-19, licznie zajętych respiratorów, liczbie nowych przypadków oraz wykonywanych testów. Najważniejsza liczba, czyli codzienna liczba nowych zakażeń, pojawia się cały czas o godz. 10.30. To właśnie o tej porze wiele portali internetowe podaje tę liczbę jako informację pilną, wysyłając powiadomienia do użytkowników.

Dane te podawano od razu też w stacjach informacyjnych, zapraszając ekspertów do ich komentowania. Zmieniło się to od czasu ataku Rosji na Ukrainę - wojna zbiegła się ze stopniowym znoszeniem ograniczeń pandemicznych. Od dwóch tygodni nie ma już właściwie wszystkich obostrzeń ani obowiązku izolacji i kwarantanny.

W tym tygodniu Wirtualna Polska zmieniła sposób informowania o pandemii. - Usunęliśmy statystyki covidowe ze strony głównej WP oraz przestaliśmy opisywać je w kategorii: pilne - mówi Wirtualnemedia.pl Dorota Mielcarek, redaktor naczelna WP abcZdrowie. Podaje dwa powody.

- Polacy nie mają już dostępu do zrobienia sobie bądź dziecku testu PCR bez skierowania od lekarza specjalisty (tj. tylko w szpitalach). Dodatkowo laboratoria przestawiły swoje priorytety: na wynik testu nie czeka się dzień, a mniej więcej tydzień. Tym samym statystyki dzienne straciły sens – mówi Mielcarek - Musimy również mieć na uwadze, że w związku z powyższy dane, które prezentuje Ministerstwo Zdrowia są niekompletne. Zwracają na to uwagę również eksperci: tylko powszechny dostęp do testów daje możliwość obserwowania rozwoju zakażeń - dodaje.

Resort zdrowia dąży do raportów tygodniowych

Drugi powód jest taki, że Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że jeśli będzie mniej niż tysiąc zakażeń dziennie, również przestanie udostępniać statystykę. We wtorek zaraportowano 1623 zakażenia, a w środę - 1269. Mniej niż tysiąc nowych przypadków było w niedzielę.

Resort zdrowia już od 2 kwietnia publikuje mniej codziennych danych covidowych. - Nie ma informacji o osobach objętych kwarantanną, ozdrowieńcach, dostępnych łóżkach, respiratorach dla pacjentów z COVID czy o liczbie zajętych respiratorów. Dane o liczbie pacjentów z COVID w szpitalach publikujemy raz z tygodniu. Nie podajemy też liczby zleceń z POZ, bo testy można obecnie wykonać tylko na zlecenie lekarza, nie ma też podziału na testy genowe i antygenowe – podaje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia. 

- W związku z tym, że COVID-19 staje się chorobą podobną do grypy i znoszone są obostrzenia, to resort zamierza dalej zmieniać i dostosować sposób raportowania. Najprawdopodobniej będą to raporty tygodniowe. O zmianach będziemy informowali na bieżąco, nasze komunikaty są dostępne na stronach internetowych i w social mediach – dodaje resort.

Onet i Interia nie wprowadzają zmian

Śladem Wirtualnej Polski na razie nie idzie konkurencyjny Onet.- Nasz serwis Medonet nadal raportuje dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące liczby zakażeń SARS-CoV-2 i podajemy je na stronie głównej Onetu – mówi Wirtualnemedia.pl Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu. Portal o 10.30 wysyła też powiadomienia dot. nowej liczby przypadków.  

Newsy ze statystykami dot. pandemii trafiają też na stronę główną portalu Interia.pl. - Grupa Interia uważnie obserwuje sytuację epidemiologiczną w Polsce. Zmiany w raportowaniu danych dotyczących koronawirusa COVID-19 będziemy wprowadzać elastycznie w zależności od zmieniających się okoliczności – podaje Paweł Baryś, specjalista ds. PR w Interii.

Powiadomienia o liczbie zakażeń codziennie wysyła też nadal Polsatnews.pl - Na chwilę obecną sposób informowania na Polsatnews.pl o koronawirusie w Polsce pozostaje bez zmian – informuje Krzysztof Drozd z Polsatu.

Gazeta.pl nadal z boksem z danymi o pandemii

Z kolei Gazeta.pl. w ogóle nie publikuje codziennych raportów na temat zakażeń, a jedynie artykuły o charakterze newsowym dotyczące COVID-19. - Na stronie głównej portalu w dalszym ciągu jest widoczny pasek "Dzienny raport z Polski", który na bieżąco pokazuje najważniejsze liczby dotyczące sytuacji pandemicznej w Polsce. W tej chwili znajduje się on tuż pod boksem informacyjnym dotyczącym wojny w Ukrainie i w najbliższym czasie tam pozostanie – mówi nam Agata Staniszewska z biura prasowego Agory.

Według wyników badania Mediapanel opracowanych przez Wirtualnemedia.pl w styczniu br. stronę główną WP.pl (Grupa Wirtualna Polska) odwiedziło 10,27 mln użytkowników, czyli 34,04 proc. wszystkich polskich internautów. Każdy spędził w witrynie średnio 54 minuty i 42 sekundy. Strona główna Onetu (Ringier Axel Springer Polska) zanotowała nieco niższe wyniki: 9,63 mln użytkowników, 31,92 proc. zasięgu oraz 53 minuty i 26 sekund przeciętnego czasu korzystania.

Z kolei strona główna Interii (Grupa Polsat-Interia) wyprzedza znacząco konkurentkę z Gazeta.pl (Agora). W zeszłym miesiącu pierwsza witryna miała 4,86 mln użytkowników, 16,1 proc. zasięgu oraz 34 minuty i 33 sekundy średniego czasu korzystania przez odwiedzającego, natomiast druga - 4,45 mln internautów, 14,75 proc. zasięgu oraz 28 minut i 21 sekund średniego czasu korzystania.

Dołącz do dyskusji: Czołowy portal ogranicza publikację danych o COVID-19. „Straciły sens”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Jedyne co się kremlowskiej onucy udało, to zakończenie pandemii covidu. Swoją drogą to mega niepoważne po tylu miesiącach trzymania ludzi w domach i zakazywaniu wstępu do lasu. Już o bankructwach i zwolnieniach grupowych nie wspominając.
odpowiedź
User
Obrewat
Mydlenie ponowne oczu,nasi rządzący zakupili już kolejne 64 miliony dawek,za plecami kolejna mutacja dziewiętnastki i mózgów ludzkich. Spójrzcie na Chiny co się tam dzieje dziś,tylko nie patrzcie na nie poprzez media głównego ścieku. Plandemia, wojna itp.to potężny reset globalny.
Ps.zapewne cenzura obejmie mój komentarz.
odpowiedź
User
12345678lkj
Wirtualna Polska po zablokowanu komentarzy przestała dla mnie śladem Onetu istnieć. Tak samo Solorzowa interia, cenzura to dno.
odpowiedź