SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska: rada nadzorcza ustali pensje zarządu i zdecyduje o wydatkach zadłużających spółkę powyżej 3,5x EBITDA

W Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowano przyjęte niedawno zmiany w statucie Wirtualnej Polski, zgodnie z którymi rada nadzorcza uzyskała dodatkowe uprawnienia: ustalenie wynagrodzeń zarządu oraz wyrażanie zgody na transakcje powodujące wzrost zadłużenia spółki powyżej 3,5-krotności rocznego zysku EBITDA.

Jarosław MikosArticle

Zmiany w statucie Wirtualnej Polski zostały przyjęte przez walne zgromadzenie Wirtualnej Polski 14 maja, a o ich zarejestrowaniu 23 maja przez KRS spółka poinformowała w komunikacie w poniedziałek.

Wprowadzono dwa dodatkowe uprawnienia rady nadzorczej WP: wyrażanie zgody na wszelkie umowy powodujące „powstanie skonsolidowanego zadłużenia finansowego przekraczającego 3,5-krotność EBITDA z zastrzeżeniem, iż wartość takiej umowy przekracza kwotę 50 mln zł” oraz ustalanie wynagrodzeń prezesa i pozostałych członków zarządu firmy.

Jakie jeszcze kompetencje ma rada nadzorcza Wirtualnej Polski? M.in. powołuje i odwołuje członków zarządu spółki i ustala ich liczbę, wyraża zgodę na transakcje z jej podmiotami zależnymi (wyłączając typowe umowy na warunkach rynkowych), wyraża zgodę na podpisywanie przez WP i jej spółki zależne umów o pracę, zleceń i umów dot. świadczenia usług z rocznym wynagrodzeniem powyżej 1,2 mln zł oraz opiniuje wieloletnie programy rozwoju i roczne plany finansowe firmy.

W radzie nadzorczej Wirtualnej Polski są Jarosław Mikos jako przewodniczący i członek komitetu audytu (od kwietnia 2015 roku), Beata Barwińska-Piotrowska (też od kwietnia 2015 roku), Krzysztof Krawczyk jako przewodniczący komitetu audytu (od czerwca 2016 roku), Mariusz Jarzębowski jako członek komitetu audytu (od czerwca 2015 roku), Piotr Walter i Aleksander Wilewski (obaj od kwietnia 2017 roku).

Rada nadzorcza powoływana przez WZA, na którym większość mają członkowie zarządu

Rada nadzorcza Wirtualnej Polski jest powoływana i odwoływana przez walne zgromadzenia akcjonariusz na trzyletnią kadencję. Według statutu może liczyć od pięciu do dziewięciu osób.

Na walnym zgromadzeniu większość głosów mają prezes WP Jacek Świderski oraz członkowie jej zarządu Michał Brański i Krzysztof Sierota. Każdy poprzez spółkę zależną ma akcje firmy stanowiące 13,04 proc. kapitału i dające 18,74 proc. głosów na walnym zgromadzeniu - zatem łącznie dysponują 39,12 proc. kapitału i 56,22 proc. głosów.

W zarządzie Wirtualnej Polski jest również Elżbieta Bujniewicz-Belka, dyrektor finansowa firmy.

W ub.r. zarząd firmy zarobił łącznie 5,52 mln zł: Jacek Świderski zainkasował 1,83 mln zł, Elżbieta Bujniewicz-Belka - 1,27 mln zł, Krzysztof Sierota - 1,22 mln zł, a Michał Brański - 1,2 mln zł. Nie korzystali z funkcjonującego w firmie programu motywacyjnego opartego na jej akcjach.

Natomiast członkowie rady nadzorczej zarobili 412 tys. zł - Krzysztof Krawczyk otrzymał 212 tys. zł, a pozostali członkowie po 40 tys. zł.

WP z szeregiem przejęć i 360 mln zł kredytów do spłaty

Na koniec marca br. zobowiązania długoterminowe Wirtualnej Polski wynosiły 351,94 mln zł (wobec 337,22 mln zł na koniec ub.r.), a krótkoterminowe - 40,25 mln zł (trzy miesiące wcześniej było to 31,94 mln zł).

Długoterminowe zobowiązania kredytowe Wirtualnej Polski zmalały przez ostatni kwartał z 333,44 do 329,27 mln zł, a krótkoterminowe - z 30,61 do 30,52 mln zł. W grudniu 2017 roku firma zawarła umowę, na mocy której pozyskała do 500 mln zł kredytu na trzy cele: refinansowanie bieżącego zadłużenia (wynikającego głównie z umowy z wiosny 2015 roku), finansowanie bieżącej działalności i kapitału obrotowego oraz finansowanie i refinansowanie wydatków inwestycyjnych. Pod koniec października ub.r. w ramach tej umowy zwiększyła transzę kredytu CAPEX (na inwestycje) o 100 mln zł.

Wirtualna Polska wzięła kredyt na finansowanie kolejnych z serii przejęć trwającej od pięciu lat. W ub.r. wydała 118,4 mln zł na pozostałe 49 proc. udziałów spółki Homebook (należą do niej serwisy Homebook.pl, Domodi.pl i Allani.pl), za 75 mln zł kupiła Extradom.pl, a za 21,1 mln zł 50,8 proc. udziałów serwisu Superauto24.com. Natomiast w marcu br. za 7,7 mln zł kupiła 13 proc. akcji spółki Teroplan, właściciela serwisu e-podróżnik.pl.

Ponadto należąca do Wirtualnej Polski firma Wakacje.pl w ub.r. kupiła spółkę My Travel i serwis Parklot.pl, a w lutym br. - za 6,4 mln zł przejęła Travel Network Solutions, właściciela franczyzowej sieci sprzedaży ofert turystycznych Wakacyjny Świat.

Na koniec marca br. wskaźnik zadłużenia Wirtualnej Polski - liczony jako dług netto plus zobowiązania warunkowe z tytułu przejęć do skorygowanego zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - wynosił 2x, wobec 2,1x na koniec ub.r. i 2,3x na koniec 2017 roku.

W pierwszym kwartale br. Wirtualna Polska Holding zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 33 proc. do 157 mln zł oraz zysku netto o 72,5 proc. do 14,37 mln zł. W segmencie internetowym osiągnęła 152,39 mln zł wpływów i 44,06 mln zł zysku EBITDA, a Telewizja WP miała 4,6 mln zł przychodów i 1,78 mln zł straty EBITDA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska: rada nadzorcza ustali pensje zarządu i zdecyduje o wydatkach zadłużających spółkę powyżej 3,5x EBITDA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl