SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

7 kandydatów na naczelnego Wirtualnej Polski, na razie redakcją zarządza Piotr Mieśnik

Po wstępnej selekcji Wirtualna Polska Media wybrała 7 kandydatów na stanowisko redaktora naczelnego. Od początku marca obowiązki naczelnego pełni Piotr Mieśnik w miejsce Katarzyny Szpor.

Article

Wirtualna Polska Media nie podaje żadnych dalszych informacji o 7 osobach starających się o stanowisko redaktora naczelnego.

- Przeprowadziliśmy dogłębną analizę rynku. Redaktor naczelny powinien wnieść nową jakość i wzmocnić wiarygodność WP, by przyciągnąć do zespołu nowych dziennikarzy, a jednocześnie rozumieć wyzwania, które stoją dziś przed każdym medium w Polsce.  Jego rolą będzie również konsekwentne wzmacnianie pozycji WP, jako lidera na polskim rynku wydawców internetowych. Osoby, które wytypowaliśmy do dalszych rozmów spełniają wszystkie te kryteria - opisuje Joanna Pawlak, prezes zarządu Wirtualna Polska Media.

W ostatnich tygodniach, po odwołaniu Tomasza Machały, obowiązki redaktora naczelnego pełniła Katarzyna Szpor. Z początkiem marca zrezygnowała, a jej miejsce zajął tymczasowo Piotr Mieśnik, szef departamentu informacji i o2.pl.

Mieśnik ma natomiast być p.o. szefa WP do czasu wyboru nowego redaktora naczelnego serwisu. Jednocześnie nadzór nad redakcją Wiadomości tymczasowo przejął Barłomiej Bajerski.

Mieśnik zajmuje to stanowisko do stycznia br. Z Wirtualna Polska Holding jest związany od października 2017 roku, kolejno pełnił funkcje wydawcy, zastępcy dyrektora strony głównej WP.pl i redaktora naczelnego o2.

Wcześniej pracował w Agorze (jako wydawca w Gazeta.pl, współpracował też z magazynem „Logo”) oraz Ringier Axel Springer Polska (jako dziennikarz i zastępca szefa działu politycznego „Faktu”, później został zastępca redaktora naczelnego Fakt.pl). Napisał kilka książek, m.in. m.in. „Jak zabiłam swojego raka” i „Wyznania hieny”.

Tomasz Machała odwołany, pozostał w Wirtualnej Polsce

Na początku lutego z funkcji redaktora naczelnego i wiceprezesa Wirtualna Polska Media został odwołany Tomasz Machała. Zdecydowano o tym w efekcie pracy zespołu złożonego z przedstawicieli rady nadzorczej i rady pracowników, który w rozmowach z byłymi i obecnych pracownikami analizował działania Machały na tych stanowiskach.

Zespół utworzono w połowie stycznia br. po artykule OKO.press, w którym stwierdzono, że redakcja Wirtualnej Polski była bardzo przychylnie nastawiona do Ministerstwa Sprawiedliwości, szefa tego resortu Zbigniewa Ziobrę i jego najbliższych współpracowników, w efekcie czego krytyczne teksty o tym ministerstwie były mało eksponowane na WP.pl albo w ogóle się nie ukazywały, o czym miał mówić podwładnym Tomasz Machała.

Tydzień po pierwszym tekście OKO.press opisało dane Kantara, według których w ub.r. Ministerstwo Sprawiedliwości było największym reklamodawcą w Wirtualnej Polsce z cennikowymi wydatkami w wysokości 125,3 mln zł. Na tę publikację odpowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości, domagając się sprostowania i informując, że w ub.r. na promocję Funduszu Sprawiedliwości w mediach wydano ok. 7 mln zł.

Natomiast kierownictwo Wirtualnej Polski przekazało pracownikom, że przychody od firm obsługujących marketingowo ten resort, stanowiły w ub.r. mniej niż 1 proc. przychodów wydawcy.

Jednocześnie portal Wirtualnemedia.pl ujawnił, że ok. 300 artykułów podpisano w serwisach należących do WP nazwiskami fikcyjnych dziennikarzy. Ustaliliśmy także, że OKO.Press błędnie zakwalifikowało Konrada Wojciechowskiego do grona fikcyjnych dziennikarzy, ponieważ redaktor ten publikuje nie tylko w WP, ale także w „Gazecie Wyborczej” czy „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Oko.Press kilka dni później przeprosiło za to Wojciechowskiego.

Machała pozostał w Wirtualna Polska Holding jako prezes spółki zależnej zarządzającej usługą WP Pilot.

Z naszych informacji wynikało również, że WP powołała drugi zespół, którego pracami zarządza Tomasz Siemieniec, aby wypracować standardy współpracy na linii redakcja - biuro sprzedaży. Potwierdziło się to w wydanym później oświadczeniu.

Wirtualna Polska ma nadal pracować nad wypracowaniem standardów redakcyjno-sprzedażowych. Firma deklarowała również, że wdroży kodeks etyki dziennikarskiej dla całej redakcji WP i opracuje spójną politykę oznaczania i publikowania płatnych materiałów.

Według badania Gemius/PBI w styczniu br. strony i aplikacje internetowej Wirtualna Polska Holding zanotowały 21,81 mln użytkowników i 3,13 mld odsłon, a sam portal WP.pl - 17,42 mln użytkowników i 2,02 mld odsłon. W kategorii informacyjno-publicystycznej WP.pl miała 9,84 mln odwiedzających i 218,8 mln odsłon.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. Wirtualna Polska Holding zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 31,8 proc. do 519 mln zł oraz 44,27 mln zł zysku netto (wobec 49,4 mln zł rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 7 kandydatów na naczelnego Wirtualnej Polski, na razie redakcją zarządza Piotr Mieśnik

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lucky
Znając Miesnika to niedługo wymaze po :p
odpowiedź
User
Ilona
Najgorszy możliwy wybór. Jeden agresor zastąpi drugiego agresora. Piotr jest pracowity, ale jego styl rządzenia pozostawia wiele do życzenia. Obym się myliła. Niemniej gratulacje wychodzonego stanowiska
odpowiedź
User
Insider
Czy zarząd WP wybiera menedżerów testując ich poziom agresji? Chyba tak. Im większy, tym lepiej. Wybrano człowieka bardzo konfliktowego i agresywnego, który palił za sobą zawsze mosty w poprzednich firmach. Jeżeli zarząd WP liczy, że tym razem będzie inaczej, to się myli, bo niby dlaczego? Możemy się może nawet spodziewać książki za kilka miesięcy w stylu "Jak zostałem bezwzględnym najemnikiem wielkiej korporacji". Tymczasem możemy się spodziewać przyspieszonej fali odejść z WP
odpowiedź