SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska na węgierskie przejęcie wzięła 400 mln zł kredytu. Na wyższych stopach proc. także zarabia

Wydatki holdingu Wirtualna Polska na prowizje i odsetki wzrosły w br. z 8,35 do 15,21 mln zł, m.in. dlatego że firma zaczęła spłacać transzę inwestycyjną kredytu. Z drugiej strony na przejęcie Audioteki i grupy Szallas zaciągnęła 444 mln zł z kredytu.

Article

W trzech kwartałach br. grupa kapitałowa Wirtualna Polska poniosła 15,21 mln zł kosztów prowizji i odsetek, wobec 8,35 mln zł rok wcześniej. Tylko w trzecim kwartale br. wydatki w tym zakresie zwiększyły się rok do roku z 2,42 do 6,46 mln zł.

W sprawozdaniu Wirtualna Polska podała, że zaczęła spłatę części inwestycyjnej kredytu. Na początku 2020 roku razem ze swoimi spółkami zależnymi zaciągnęła kredyty w wysokości do 978 mln zł, z czego do 602 mln zł może zostać przeznaczone na akwizycje i inne inwestycje. W trzech kwartałach br. zgodnie z harmonogramem spłaciła trzy transze kapitałowe, do końca września zwróciła bankom łącznie 139 mln zł pożyczonego wcześniej kapitału.

Od wybuchu epidemii do początku br. Wirtualna Polska mocno spowolniła tempo swoich przejęć, ponadto wycofała się z jednej z inwestycji - w grudniu ub.r. zawarła pozasądową ugodę, w ramach której m.in. zostały ustalone warunki polubownego zakończenia sporu dotyczącego wykonania i zapłaty za opcję put na akcje eSky. W 2017 roku za walory stanowiące wtedy 6,3 proc. kapitału eSky zapłaciła 15,6 mln zł.

Dzięki sprzedaży rozpoznała w sprawozdaniu za ub.r. 9,8 mln zł przychodów finansowych, a w pierwszym kwartale br. 7,2 mln zł.

W br. Wirtualna Polska zaksięgowała 7,82 mln zł z aktualizacji wartości aktywów finansowych. Złożyło się na to m.in. podwyższenie o 2 mln zł posiadanego od wiosny ub.r. pakietu 6,5 proc. akcji Audioteki oraz o 765 tys. zł z wyceny 13 proc. walorów spółki Teroplan, właściciela platformy e-podróżnik.pl (WP przejęła je wiosną 2019 roku za 7,7 mln zł).

Od października br. Wirtualna Polska jest już większościowym akcjonariuszem Audioteki: za nieco ponad połowę walorów zapłaciła 93,5 mln zł.

Wyższy WIBOR to koszty kredytu i zyski z odsetek

Wzrost stóp procentowych i związanego z nimi wskaźnika WIBOR firma odczuła nie tylko po stronie kosztów spłaty kredytu. W trzech kwartałach br. zarobiła z odsetek 2,05 mln zł, wobec 311 tys. zł przed rokiem.

Również dwojako Wirtualna Polska odczuła w br. zmiany kursów walut, które z polskiej perspektywy oznaczały głównie osłabienie się złotego wobec dolara i euro. W trzech kwartałach przychody holdingu z dodatnich różnic kursowych poszły w górę z 1,5 do 3,67 mln zł, natomiast koszty ujemnych różnic - z zera do 1,08 mln zł.

W części długoterminowej (czyli do spłaty za ponad 12 miesięcy) zobowiązania kredytowo-pożyczkowe Wirtualnej Polski zmalały z 202 32 mln zł na koniec ub.r. do 178,21 mln zł na koniec września br.

Natomiast wartość leasingów do spłaty wzrosła z 46,1 do 48,5 mln zł, a zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego - z 40,15 do 40,85 mln zł.

Zobowiązania Wirtualnej Polski z kredytów i pożyczek w części długoterminowej zmalały, ponieważ ich znacząca część przeszła do horyzontu krótkoterminowego (do spłaty w ciągu najbliższych 12 miesięcy), gdzie nastąpił wzrost z 33,79 do 50,46 mln zł.

Natomiast zobowiązania dotyczące akwizycji (inne niż earn-out) poszły w górę z 2,87 do 98,22 mln zł głównie dlatego, że realizacja uzgodnionego wcześniej przejęcia kontrolnego pakietu Audioteki nastąpiła już w październiku.

444 mln zł z kredytu na Audiotekę i Szallas

Wirtualna Polska oprócz kontrolnego pakietu Audioteki zrealizowała w br. szereg innych inwestycji. W kwietniu uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami, a w połowie sierpnia za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite.

Na początku listopada sfinalizowała uzgodnione we wrześniu kupno 100 proc. akcji węgierskiej spółki Szallas za ok. 83 mln euro. Szallas jest właścicielem platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji. Szallas wygenerował w tym okresie 6,6 mln euro zysku EBITDA. Do przejętej firmy należą m.in. polskie Noclegi.pl, węgierskie Utazok.hu, czeskie Hotel.cz i Online Holding oraz rumuński Travelminit International.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W listopadzie Wirtualna Polska kupiła też 100 proc. udziałów spółki Mediapop wydającej m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl, Genialne.pl i Popularne.pl, płacąc 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł).

Przy dwóch transakcjach skorzystała z kredytu inwestycyjnego: w połowie października wzięła 44,9 mln zł na część zapłaty za akcje Audioteki, a pod koniec października 398,7 mln zł na przejęcie grupy Szallas.

W lutym br. Wirtualna Polska podpisała z bankami aneks wydłużający o 12 miesięcy dostępność transzy inwestycyjnej kredytu.

Na początku grudnia Wirtualna Polska zrealizowała jeszcze jedną inwestycję: kupiła ok. 44,5 proc. udziałów platformy e-commerce Selsey za 32,9 mln zł, z czego 12 mln zł to wartość wniesionych aportem 100 proc. udziałów firmy Homebook.

W trzecim kwartale br. przychody grupy kapitałowej Wirtualna Polska zwiększyły się o 20,3 proc. do 270,9 mln zł, a zysk netto zmalał z 54,87 do 50,76 mln zł. Jej spółka zależna Wakacje.pl osiągnęła dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku.

Cyfrowy Polsat wydał 245 mln zł więcej na odsetki

Wirtualna Polska nie jest jedyną firmą z segmentu mediów i marketingu inwestującą z wykorzystaniem finansowania dłużnego. Od ponad dekady w takim modelu działa grupa Cyfrowy Polsat, która w ostatnich kilku latach kupiła m.in. Netię, Eleven Sports i Grupę Interia, a od roku inwestuje w segmentach mediów i energetyki odnawialnej.

Na koniec września br. zadłużenie netto grupy Cyfrowy Polsat wynosiło 9,21 mld zł. W pierwszych trzech kwartałach br. firma na odsetki od kredytów i pożyczek przeznaczyła 400,6 mln zł, a na odsetki od obligacji - 111 mln zł, wobec odpowiednio 150,3 i 30,9 mln zł rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska na węgierskie przejęcie wzięła 400 mln zł kredytu. Na wyższych stopach proc. także zarabia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
I WP chwali się 7 mln zł zysku z różnic oprocentowania wobec PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH KREDYTU?????
Czy tam ktoś pobierał lekcje zarządzania w Agorze, czy co?
Pocieszne.
odpowiedź
User
jołmen
I WP chwali się 7 mln zł zysku z różnic oprocentowania wobec PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH KREDYTU?????
Czy tam ktoś pobierał lekcje zarządzania w Agorze, czy co?
Pocieszne.


oni się nie "chwalą" tylko informują, bo zapewne tego wymagają przepisy.
odpowiedź