SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska za 9,3 mln zł kupiła AutoCentrum.pl, nowym prezesem Rafał Warecki

Firma Wirtualna Polska Media (należąca do grupy kapitałowej Wirtualna Polska) kupiła od Grupy Oponeo 100 proc. akcji spółki AutoCentrum.pl. Wartość transakcji to 9,35 mln zł. Nowym prezesem przejętej firmy będzie Rafał Warecki, a poprzedni prezes Zachar Zawadzki będzie ambasadorem obszaru motoryzacyjnego WP.

- AutoCentrum to po Superauto.pl kolejna inwestycja WP w segment motoryzacyjny, który staje się dla holdingu coraz ważniejszy. Zarówno od strony e-commerce, jak i mediów - mówi Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

Do AutoCentrum.pl należy działający pod taką samą nazwą serwis, w którym publikowane są różnego rodzaju treści o samochodach: wiadomości, opinie i testy (także w formie wideo) i ogłoszenia. Według badania Gemius/PBI w lipcu br. Autocentrum.pl zanotował 1,77 mln realnych użytkowników, 19,59 mln odsłon oraz 8 minut i 47 sekund średniego czasu korzystania przez odwiedzających.

Oponeo w komunikacie giełdowym zaznaczyło, że wycena Autocentrum.pl została sporządzona metodą cash free debt free. Według danych z KRS w ub.r. AutoCentrum.pl zanotowało 1,82 mln zł przychodów sprzedażowych i 453,9 tys. zł zysku netto, a rok wcześniej 2,12 mln zł przychodów i 767,2 tys. zł zysku netto.

Do Wirtualnej Polski należą już dwie inne witryny motoryzacyjne: Autokult.pl (w lipcu br. miał 3,54 mln użytkowników i 15,35 mln odsłon) oraz WP Moto (1,48 mln użytkowników i 4,85 mln odsłon).

- Połączenie wysokiej jakości treści redakcyjnych z rozbudowaną bazą produktów, regularnie zasilaną przez użytkowników, pozwoli teraz jeszcze lepiej dostosować się do potrzeb odbiorców - stwierdzono w komunikacie Wirtualnej Polski. Wydawca dodał, że na bazie AutoCentrum chce przygotować zupełnie nowy produkt sprzedażowy dla branży motoryzacyjnej oparty na modelu efektywnościowym.

Za 50,8 proc. udziałów serwisu Superauto24.com agregującego oferty sprzedaży nowych samochodów Wirtualna Polska zapłaciła w grudniu ub.r. 21,1 mln zł. W ciągu minionego roku kupiła też firmę Extradom.pl zajmującą się sprzedażą internetową projektów architektonicznych (za 75 mln zł) oraz 13 proc. akcji spółki Teroplan, właściciela serwisu e-podróżnik.pl (za 7,7 mln zł).

W sierpniu br. Wirtualna Polska podwyższyła o 11,6 mln zł wartość zobowiązania z tytułu opcji kupna pozostałych 25 proc. udziałów spółki Nocowanie.pl, w związku z jej wynikami finansowymi lepszymi od założeń.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Warecki za Zawadzkiego prezesem

Nowym prezesem AutoCentrum.pl będzie Rafał Warecki, związany z Wirtualną Polską od trzech lat. Pełnił kolejno funkcje product directora witryn motoryzacyjnych, technologicznych i informacyjnych, w ub.r. był też prezesem należącej do WP spółki dobreprogramy, a w sierpniu br. został dyrektorem zarządzającym obszaru biznesu i finansów. Nadal będzie pełnił tę ostatnią funkcję.

Natomiast poprzedni prezes Autocentrum.pl Zachar Zawadzki będzie teraz pełnił rolę ambasadora obszaru motoryzacji Wirtualnej Polski. - To naturalny krok dla portalu, który pod skrzydłami nowego partnera wejdzie w następny etap rozwoju, a cały obszar motoryzacyjny WP osiągnie dzięki temu efekt synergii - zapewnia Zawadzki.

W pierwszej połowie br. Wirtualna Polska Holding osiągnęła wzrost wpływów sprzedażowych o 34,2 proc. do 335,51 mln zł i zysku EBITDA o 22,6 proc. do 89,59 mln zł oraz spadek zysku netto z 27,73 do 22,84 mln zł. W segmencie internetowym zanotowała 325,88 mln zł przychodów (po wzroście o 34 proc. w skali roku) i 92,67 mln zł zysku EBITDA, natomiast Telewizja WP miała 9,63 mln zł przychodów sprzedażowych i 3,08 mln zł straty EBITDA, wobec 6,92 mln zł wpływów i 4,46 mln zł straty rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska za 9,3 mln zł kupiła AutoCentrum.pl, nowym prezesem Rafał Warecki

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
gratulacje WP, gratulacje Rafał!
odpowiedź
User
Aa
Gratulacje, Rafał to bardzo dobry fachowiec.
odpowiedź
User
MP
Gratulacje Rafał!
odpowiedź