SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Władze poprosiły Facebook o dane 38 tys. użytkowników, w tym 158 Polaków

W I połowie br. Facebook otrzymał od administracji różnych krajów prośby o dane 38 tys. użytkowników, z czego większość została rozpatrzona pozytywnie. Portal został poproszony o dane aż 20-21 tys. internautów z USA, 4,1 tys. użytkowników z Indii oraz po 2,3 tys. z Wielkiej Brytanii i Włoch.

Władze poprosiły Facebook o dane 38 tys. użytkowników, w tym 158 Polaków

Facebook ujawnił liczbę próśb o dane użytkowników, odsetek wniosków rozpatrzonych pozytywnie oraz liczbę internautów, których one dotyczyły. Nie wiadomo natomiast, dane ilu użytkowników portal ostatecznie przekazał władzom rządowym.

Zdecydowanie najwięcej takich wniosków - 11-12 tys. - wpłynęło do serwisu od administracji w USA, a 79 proc. z nich, czyli 8,7-9,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie. Zgłoszone prośby dotyczyły 20-21 tys. internautów.

Po kilka tysięcy takich wniosków Facebook otrzymał w Indiach (3,2 tys. próśb o dane 4,1 tys. użytkowników, połowa przyjętych), Wielkiej Brytanii (prawie 2 tys. próśb o dane 2,3 tys. użytkowników, 68 proc. rozpatrzonych pozytywnie), Włoszech (1,7 tys. wniosków o dane 2,3 tys. internautów, 53 proc. przyjęto), Niemczech (1,9 tys. próśb dotyczących 2,1 tys. użytkowników, 37 proc. rozpatrzono pozytywnie) oraz Francji (1,5 tys. wniosków o dane 1,6 tys. internautów, 39 proc. przyjęto).

Jak widać, stosunkowo najchętniej portal przekazywał władzom dane swoich użytkowników w USA i Wielkiej Brytanii, a zdecydowanie rzadziej w Niemczech i Francji.

Jeśli chodzi o polskich użytkowników, to Facebook otrzymał 233 wnioski dotyczące 158 osób, ale tylko 9 proc. tych próśb, czyli 21, rozpatrzono pozytywnie.

W czerwcu okazało się, że Facebook jako jeden z czołowych koncernów sektora internetu i nowych technologii - obok Apple, Microsoftu, Google czy Yahoo! - dawał władzom amerykańskim (a dokładniej agencji NSA) dostęp do profili swoich użytkowników w ramach programu PRISM. W II połowie ub.r. portal otrzymał 9-10 tys. takich wniosków i przekazał dane o 18-19 tys. internautów (więcej na ten temat).

Facebook podkreśla, że władze administracyjne muszą przedstawić mocne, szczegółowo opisane uzasadnienie prawne, żeby uzyskać dostęp do profili użytkowników serwisu. - Odrzucamy wiele wniosków, jeśli znajdujemy w nich niewystarczające podstawy lub wnioski są niejasne, albo też ograniczamy zakres udostępnianych danych, często przekazując tylko te podstawowe, tzn. imię i nazwisko - podkreśla Colin Stretch z portalu.

W II kwartale br. Facebook miał na całym świecie 1,155 mld aktywnych użytkowników miesięcznie, a 699 mln dziennie (zobacz szczegółowe dane), natomiast w Polsce - 10,7 mln zarejestrowanych użytkowników (zobacz szczegóły).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Władze poprosiły Facebook o dane 38 tys. użytkowników, w tym 158 Polaków

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
???
Ciekawe, że w prawie wszystkich krajach wniosków jest mniej niż dotyczących je użytkowników. W Polsce 233 wnioski dotyczące 158 osób. Czego to dowodzi: nakładania się kompetencji służb, czy ich zwyczajna nieskuteczność?
11 8
odpowiedź
User
leo
Jestem ciekawy, jak czuje się społeczność F. kiedy dowiaduje się o czymś takim. Na szczęście ja do tej społeczności nie należę.
14 8
odpowiedź
User
k
Poczty w Google też pewnie nie masz?
10 10
odpowiedź
User
opozycja
brajan -moje prawo jest takie żebym nie musiał wąchać śmierdziela i mam do tego ważniejsze argumenty .
Najlepiej oducz się palić , wtedy poczujesz się prawdziwie wolny.
Człowiek zniewolony nałogiem nigdy nie będzie wolny do końca!
8 8
odpowiedź
User
k
Mam głęboko w dupie twój nałóg.
8 8
odpowiedź