SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekspert: Badanie informacyjne włamania na konta Dworczyka - z dużym prawdopodobieństwem to Rosja

Badanie informacyjne włamania na konta pocztowe i w mediach społecznościowych ministra Michała Dworczyka i jego żony z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na Rosję, jako sprawcę - powiedział ekspert cyberbezpieczeństwa Kamil Basaj szef fundacji Info OPS.

Michał Dworczyk, fot. KPRMArticle

Basaj wyjaśnił, że badanie tego typu incydentów, jak włamanie na pocztę elektroniczną, czy na konta społecznościowe przeprowadza się w dwu domenach - technicznej i informacyjnej.

"W oparciu o modele ingerencji w środowisko informacyjne - czyli zasady operacji informacyjno-psychologicznych - prowadzone są badania działań aktorów państwowych - zwłaszcza tych, które przypisywane są Federacji Rosyjskiej" - powiedział PAP ekspert.

"Działania te są pewną sekwencją zdarzeń, modelem postępowania, zastosowaniem sił i środków w odpowiednim czasie i do odpowiednich celów" - mówił.

Tłumaczył, że te modele są zróżnicowane - ich podstawowy podział polega na określeniu, na ile stosowany jest model zachowania aktora z cywilnego sektora bezpieczeństwa państwa, a na ile militarnego.

"Analiza podejścia pod polskie środowisko informacyjne, użycie cyberataku, upublicznianie w sposób sekwencyjny i dostosowany do kontekstu sytuacyjnego informacji pochodzących z maili Michała Dworczyka, jak również inne tropy, które atakujący pozostawił, pozwala stwierdzić iż stroną, która jest odpowiedzialna za ten incydent z dużym prawdopodobieństwem jest Federacja Rosyjska" - powiedział PAP ekspert.

Zaznaczył, że ten model nie jest możliwy do wykrycia, gdy skupia się wyłącznie na wyodrębnionym elemencie tej operacji - czyli udostępnianiu informacji.

"Ważne są również efekty do jakich dąży atakujący oraz dekonstrukcja jego planu działania. W analizie tego typu incydentów istotne są wszystkie jego elementy, które wchodzą wcześniej oraz rozpoznanie aktywności całego aparatu państwowego" - opisywał zasady analizy Basaj.

Kierunek Rosja

Powiedział PAP, że jeśli dla analityka "istnieje spójność pomiędzy aktywnością sektora bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a aktywnością samej operacji informacyjnej" to jest to trop, "który wysoce uprawdopodabniania, że operacja jest stymulowana, kontrolowana i zarządzana przez ogrganizacje działające na rzecz Federacji Rosyjskiej".

Pytany o drugą ścieżkę badania takich zdarzeń - przez analizę informatyczną, cyfrową i komputerową uchylił się od odpowiedzi.

"Wymiar technologiczny, to są informacje niejawne, pozostające w obszarze zainteresowania naszych służb specjalnych, które badają tę sprawę" - wyjaśnił PAP ekspert.

Basaj jest założycielem i prezesem Fundacji INFO OPS Polska. Twórcą procesów bezpieczeństwa środowiska informacyjnego i szefem zespołu reagowania na incydenty w środowisku informacyjnym IERT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ekspert: Badanie informacyjne włamania na konta Dworczyka - z dużym prawdopodobieństwem to Rosja

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
A czy ekspert odniósł się do najprostszej możliwości, że hasło znała osoba, która nie powinna mieć do niego dostępu (matka, żona lub kochanka)?
odpowiedź