SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel CCC Dariusz Miłek inwestuje 44 mln zł w druk 3D, kupił 15 proc. akcji Zortraxu

Dariusz Miłek, czwarty najbogatszy Polak według magazynu „Forbes”, zainwestował 44 mln zł w startup Zortrax - lidera wśród polskich producentów drukarek 3D. Właściciel sieci CCC nabył 15 proc. udziałów w olsztyńskiej spółce.

Article

Zortrax to największy w Polsce producent drukarek przestrzennych. Firma działa w Olsztynie, a jej produkty są sprzedawane na 50 rynkach na całym świecie. Za 10 proc. jej przychodów odpowiada rynek polski, 38 proc. pochodzi z krajów UE, a 52 proc. z innych państw, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. W ub. r. spółka miała 37,6 mln zł przychodów i 8 mln zł zysku netto.

W ramach przygotowań do debiutu na głównym parkiecie warszawskiej giełdy Zortrax prowadził w ostatnich tygodniach emisję nowych akcji, która była skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Jak napisano w komunikacie firmy, popyt na papiery spółki był trzykrotnie wyższy od planowanej emisji. Władze firmy zadecydowały, że wszystkie akcje w ramach tej emisji zostaną sprzedane jednemu inwestorowi.

Dariusz Miłek, właściciel sieci sklepów obuwniczych CCC, nabył 15 proc. akcji spółki Zortrax za 44 mln zł poprzez swój wehikuł inwestycyjny spółkę Ultro. - Finalizując transakcję pozyskaliśmy do spółki stabilnego, zaufanego akcjonariusza. Nowy kapitał bez wątpienia wykorzystamy dla przyśpieszenia rozwoju i wzmocnienia pozycji Zortrax - powiedział cytowany w komunikacie Rafał Tomasiak, prezes spółki Zortrax. Po transakcji spółka jest wyceniana na 300 mln zł.

Pozyskane od Miłka środki Zortrax przeznaczy na rozwój działu badań i rozwoju oraz marketing. Firma nie wyklucza dokonania akwizycji jeszcze przed giełdowym debiutem. Spółka cały czas opracowuje też nowe modele drukarek przestrzennych. W czerwcu br. zaprezentowała drukarkę Zortrax M300, która jest największą z dotychczasowych drukarek 3D olsztyńskiej spółki.

Dariusz Miłek jest czwartym na liście najbogatszych Polaków. Magazyn „Forbes” wycenia jego aktywa na 3,55 mld zł, a tygodnik „Wprost” na 5 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel CCC Dariusz Miłek inwestuje 44 mln zł w druk 3D, kupił 15 proc. akcji Zortraxu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl