SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Woda 0,5 l na polskich lotniskach za ok. 1 euro. Najtaniej w Rzeszowie, najdrożej w Poznaniu

Na siedmiu polskich lotniskach, w strefie wolnocłowej, można kupić wodę mineralną za ok. 1 euro. Taniej jest np. w Rzeszowie, Lublinie i Szczecinie. Na Lotnisku Chopina w Warszawie mają zostać zainstalowane darmowe ujęcia wody. To pierwszy efekt wystąpienia UOKiK do zarządców polskich portów lotniczych.

fot. Shutterstock.comArticle

Na początku 2017 r. UOKiK zapytał wszystkie polskie lotniska o dostępność i cenę wody w strefie zastrzeżonej (tzw. wolnocłowej). Urząd poprosił zarządców portów lotniczych o szczegółowe dane na temat kształtowania stawek za wodę. Zapytał również czy istnieje darmowy dostęp do wody zdatnej do picia.

Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że na większości lotnisk można kupić najtańszą wodę w butelce 0,5 l za ok. 1 euro. To stawka zgodna z wytycznymi Airports Council International oraz rekomendacją Komisji Europejskiej. Najniższe ceny są w Rzeszowie (2 zł), Lublinie (3,4 zł) oraz Szczecinie (3,7 zł). Najwyższe stawki płacą pasażerowie w Poznaniu, gdzie nie można kupić wody taniej niż za 6,5 zł, oraz Katowicach (minimalna cena – 5,9 zł).

Zdaniem UOKiK wstępna analiza odpowiedzi zarządców lotnisk pokazuje, że nie ma podstaw do stwierdzenia, że cena wody jest wynikiem działań ograniczających konkurencję. Zdaniem zapytanych przedsiębiorców wysokie ceny produktów wynikają przede wszystkim z kosztów prowadzenia działalności w strefie wolnocłowej.

Lotnisko Chopina w Warszawie zadeklarowało działania prokonsumenckie. Po wystąpieniu UOKiK, zarządca warszawskiego portu lotniczego zadeklarował zainstalowanie trzech ujęć darmowej wody pitnej. Jest to ważne ponieważ lotnisko to obsługuje wiele połączeń tranzytowych, co oznacza, że czas oczekiwania pasażerów na terenie strefy zastrzeżonej jest często dłuższy niż w innych portach.

Urząd nie zakończył jeszcze analizy sprawy. "Nie wykluczamy dalszych pytań i działań, które poprawią sytuację konsumentów." - czytamy w komunikacie UOKiK.

Dołącz do dyskusji: Woda 0,5 l na polskich lotniskach za ok. 1 euro. Najtaniej w Rzeszowie, najdrożej w Poznaniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl