SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wojas porozumiał się co do przejęcia producenta obuwia dziecięcego Bartek, udzieli mu pożyczki

Produkująca buty i galanterię skórzaną firma Wojas zawarła warunkową umowę kupna do 56 proc. udziałów producenta obuwia dziecięcego Bartek i udzielenia mu pożyczki. Na transakcję musi się jeszcze zgodzić bank PKO BP.

Article

W ramach umowy Wojas będzie mógł objąć 28 tys. akcji serii B firmy Bartek uprawniających do 56 proc. udziałów i głosów na jej walnym zgromadzeniu. Ponadto zobowiązał się do udzielenia jej pożyczki. Nie podano wartości transakcji.

W komunikacie giełdowym Wojasa zaznaczono, że obie firmy muszą jeszcze wynegocjować wspólnie z PKO BP ostateczne warunku transakcji. Dojdzie do niej, jeśli porozumienie zostanie osiągnięte do 8 marca.

Dlaczego Wojas zdecydował się zainwestować w Bartka? - Celem osiągnięcia lepszych efektów synergii poprzez wzajemną współpracę w obszarach: sprzedaży e-commerce, poszerzeniu oferty towarowej w sklepach stacjonarnych, zwiększeniu sprzedaży eksportowej na rynki wschodnie, tańszych zakupach surowcowych, lepszemu wykorzystaniu istniejących zasobów produkcyjnych, obniżeniu kosztów najmu w centrach handlowych i ogólnego zarządu, co pozwoli do wzrostu wartości obu podmiotów - wyliczyła spółka w komunikacie.

Wojas ze spadkiem wpływów i stratą

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Wojas zanotowała 159,8 mln zł przychodów sprzedażowych netto oraz 2,99 mln zł straty netto, wobec 161,9 mln zł wpływów i 2,34 mln zł straty rok wcześniej.

Przychody firmy ze sprzedaży detalicznej zmalały w skali roku ze 136,1 do 130,3 mln zł (o 4,3 proc.), natomiast ze sprzedaży hurtowej wzrosły z 14,4 do 17,7 mln zł (o 22,2 proc.), a ze sprzedaży półproduktów, usług produkcyjnych i materiałów - z 11,3 do 11,8 mln zł (o 4,3 proc.).

Od stycznia do września ub.r. 90,9 proc. sprzedaży detalicznej zostało zrealizowane przez firmę w Polsce, 3,7 proc. na Słowacji, 3,2 proc. w Czechach, a 2,2 proc. w Białorusi i Rumunii. Na koniec września ub.r. firma miała 173 sklepy, o 9 mniej niż rok wcześniej.

Sprzedaż w sklepach stacjonarnych zmalała w skali roku o 7,1 proc., natomiast w internecie wzrosła o 21,5 proc.

86,1 proc. akcji Wojasa ma firma AW Invest należąca do jego prezesa Wiesława Wojasa. Producent od 11 lat jest notowany na warszawskiej giełdzie.

Z kolei Bartek, według sprawozdania złożonego w KRS, w 2017 roku miał 59,66 mln zł przychodów sprzedażowych i 662,4 tys. zł straty netto, a rok wcześniej - 55,59 mln zł wpływów i 574 tys. zł zysku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojas porozumiał się co do przejęcia producenta obuwia dziecięcego Bartek, udzieli mu pożyczki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl