SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojciech Bojanowski i Wojciech Królikowski laureatami konkursu im. Krystyny Bochenek

Związany z TVP Katowice dziennikarz i reżyser Wojciech Królikowski oraz reporter TVN i TVN24 Wojciech Bojanowski zwyciężyli w siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Konkurs upamiętnia tragicznie zmarłą wicemarszałek Senatu, a także ma promować woj. śląskie.

Article

Wojciech Bojanowski został nagrodzony za wyemitowany w maju ub. roku w TVN24 reportaż "Śmierć w komisariacie", opowiadający historię śmierci Igora Stachowiaka. Wojciech Królikowski otrzymał nagrodę za film "Mój Niemandsland", będący "plastyczną biografią" Janoscha (Horsta Eckerta) - pochodzącego z Zabrza niemieckojęzycznego pisarza, jednego z najbardziej znanych twórców literatury dziecięcej.

"Zwycięskie prace mają dużą wartość społeczną i artystyczną. Obie wymagały ogromnej i rzetelnej pracy oraz dokumentacji. Są też interesujące dla każdego odbiorcy, nie tylko dla wąskiej grupy zainteresowanych" - argumentowała przewodnicząca kapituły konkursu prof. Krystyna Doktorowicz.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych oraz 13 internetowych. Spośród nich kapituła nominowała osiem najlepszych - zwyciężyły dwa.

Wśród nominowanych znaleźli się także: Dorota Jaśkiewicz-Łebek (Program I Polskiego Radia), za reportaż "Urszula", Ewelina Kosałka-Passia (Polskie Radio Katowice) za "Między schodami", Ewa Niewiadomska (Polskie Radio Katowice) za reportaż "Kieślowski i inni", Agnieszka Pastor i Katarzyna Głowacka z portalu Silesion.pl za materiał "Paradocs: na szychtę kolejką Balkan", Violetta Rotter-Kozera z TVP Katowice za reportaż "Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood" oraz Wojciech Skowroński (Polskie Radio Katowice) za "Trzecie serce".

Zgłoszone do konkursu prace oceniała kapituła, w skład której weszli: dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Krystyna Doktorowicz, uznana reportażystka radiowa Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice, producentka telewizyjna i dziennikarka Beata Netz, szefowa Fundacji im. Krystyny Bochenek, córka patronki konkursu Magdalena Bochenek-Kępa, dziennikarz sportowy i samorządowiec Andrzej Zydorowicz, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk, dziennikarz Polityki Jan Dziadul, wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl Kamil Durczok, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Marek Twaróg oraz marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pula nagród w konkursie, ufundowana przez samorząd Województwa Śląskiego, wynosiła 50 tys. zł. Ogłoszenie zwycięzców oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

W tym roku po raz pierwszy przyznano też wyróżnienia w nowej kategorii "student" - otrzymali je ex aequo Katarzyna Skoczek (za materiał "Niepełnosprawny? A niech mówią, jak chcą!") i Kamil Nowak (za materiał "Przypominają o +śląskim kopciuszku+. Mauzoleum Schaffgotschów czeka na renowację"). Materiały w kategorii "student" przede wszystkim musiały mieć związek z Górnym Śląskiem, Zagłębiem Dąbrowskim, Podbeskidziem lub Ziemią Częstochowską. Nagrodę w tej kategorii - 5 tys. zł - ufundował rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie tej śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, a związek prac z problematyką woj. śląskiego może być zarówno dosłowny, jak i uniwersalny, wieloaspektowy, i nie musi być tematem głównym.

Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła m.in. z przedsięwzięć promujących zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i dorocznych zjazdów Krystyn.

Dołącz do dyskusji: Wojciech Bojanowski i Wojciech Królikowski laureatami konkursu im. Krystyny Bochenek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl