SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wojciech Kamieniecki odwołany z funkcji dyrektora NASK

Wojciech Kamienicki nie jest już dyrektorem Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej. Jego obowiązki tymczasowo przejął Krzysztof Silicki, którego do pełnienia funkcji wyznaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Article

Nieoficjalnie powodem odwołania Kamienieckiego ma być brak porozumienia co do obsługi Elektronicznego Systemu Poboru Opłat (viaTOLL, e-myto). Realizacja tego projektu odbywa się na zlecenie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Ten z kolei 3 listopada br. ma przejąć system od austriackiej firmy Kapsch Telematic Systems.

O odwołaniu Wojciecha Kamienieckiego poinformowała „Rzeczpospolita” i „Puls Biznesu”. Informację potwierdził Wirtualnemedia.pl Karol Manys z biura prasowego resortu cyfryzacji. Decyzją Marka Zagórskiego, któremu jako szefowi ministerstwa cyfryzacji podlega NASK, p.o. dyrektora jest obecnie Krzysztof Silicki - zastępca dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji.

Według Instytutu Biznesu, los systemu e-myta, za który odpowiadać miał Kamieniecki, obecnie może być niepewny. System natomiast z punktu widzenia infrastruktury w Polsce, odpowiada za finansowanie jej rozwoju. Od 2011 r. przyniósł ponad 10 mld zł do Krajowego Funduszu Drogowego.

„By system myta działał poprawnie, spełnione muszą być dwa warunki - po pierwsze, to zapewnienie odpowiedniego zaplecza kadrowego i informatycznego oraz poprawne działanie systemu informatycznego. Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie instytucjonalne, stworzenie procedur rozszerzenia poboru opłat na nowe drogi oraz stworzenie klarownego przepływu kompetencji pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za zarządzanie systemem i za infrastrukturę drogową" – wyraził wątpliwości w sporządzonej przez siebie opinii Instytut Biznesu.

Według „PB”, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który przygotowuje się do przejęcia systemu, pod koniec sierpnia podpisał umowę z Instytutem Łączności (również podlega on resortowi cyfryzacji).

Dr inż. Wojciech Kamieniecki był związany z NASK od 2015 roku jako dyrektor ds. ICT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Kamieniecki odwołany z funkcji dyrektora NASK

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pacman
Chyba chodziło tylko o znalezienie kozła ofiarnego. Ktoś się znowu przeliczył, a Kapsch poza bramownicami niczego innego nie przekazuje?
9 9
odpowiedź
User
dd
to dobra decyzja
9 9
odpowiedź