SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wojciech Kasprowski nie został wybrany na członka zarządu TVP

Wojciech Kasprowski, polityk Porozumienia nie został wybrany na członka zarządu TVP. Oddano jedynie dwa głosy - jak wynika z naszych informacji - dwa przeciwko jego kandydaturze. Trzech członków natomiast zawnioskowało albo o unieważnienie głosowania, albo odmówiło w nim udziału.

Article

O tym, że członkowie Rady Mediów Narodowych będą głosowali nad kandydaturą Wojciecha Kasprowskiego na członka zarządu Telewizji Polskiej dowiedzieli się oni w piątek rano, mimo że jeszcze w czwartek odbywało się posiedzenie.

Kasprowski jest jedynym kandydatem na to stanowisko, wszyscy członkowie mieli czas na oddanie swojego głosu („za”, „przeciw”, „wstrzymanie się od głosu”) do poniedziałku wieczorem. Decyzję o głosowaniu mailowym, zarządzoną przez Krzysztofa Czabańskiego krytykowali Juliusz Braun i Robert Kwiatkowski już w piątek, żądając wyjaśnień w tej sprawie. Jednak do poniedziałku mieli oni nie otrzymać żadnej odpowiedzi od szefa Rady Mediów Narodowych. Od czwartku nie odpowiedział on także na nasze próby kontaktu z nim: telefony, maile i smsy.

Braun odmawia udziału w głosowaniu, podważa prawomocność wyboru

W poniedziałek ani Braun, ani Kwiatkowski nadal nie wiedzieli, jaki jest stan głosowania, sami oddali swoje głosy dopiero późnym wieczorem. Jak się dowiedzieliśmy, Juliusz Braun miał poinformować przewodniczącego RMN o tym, że odmawia udziału w głosowaniu.

Jak argumentował, regulamin RMN głosowanie korespondencyjne dopuszcza jedynie „w sprawach niecierpiących zwłoki”. - Wydając zarządzenie w sprawie głosowania korespondencyjnego w żaden sposób nie uzasadnił pan, dlaczego poszerzenie składu zarządu TVP miałoby być tak niezmierne pilne. Zarządzenie o przeprowadzeniu głosowania korespondencyjnego jest więc niezgodne z Regulaminem Rady Mediów Narodowych - uważa.

Zaznaczał także, że przewodniczący RMN nie uzasadnił (ponieważ w ogóle nie odpowiedział), jaki jest cel zwiększenia składu zarządu TVP, co wymaga uzasadnienia. - Brak merytorycznego uzasadnienia potwierdza obawy, iż zwiększenie liczby członków zarządu TVP i związane z tym koszty nie są uzasadnione rzeczywistymi potrzebami spółki. W takiej sytuacji istnieje zagrożenie, że może to być  uznane za działanie na szkodę spółki - podkreślał.

Kolejnym argumentem miał być fakt, że kandydatura Wojciecha Kasprowskiego nie spełnia wymogów Statutu Spółki TVP, który określa, że „członków zarządu powołuje się spośród osób posiadających kompetencje w dziedzinie radiofonii i telewizji”, a ze wskazanego CV kandydata nie wynika, że ma on „jakiekolwiek kompetencje dotyczące radiofonii i telewizji”. - Dodatkowo należy zauważyć, że uniemożliwiając rozmowę z kandydatem uniemożliwił pan tym samym dokonanie oceny jego kompetencji oraz wyjaśnienie innych wątpliwości – zwrócił się w swoim piśmie Braun do Czabańskiego, do którego treści dotarliśmy.

To wszystko miało sprawiać, że zdaniem Brauna możliwe było „zakwestionowanie prawomocności ewentualnej uchwały RMN o powołaniu Wojciecha Kasprowskiego do zarządu TVP”.

Kwiatkowski: wniosek o odwołanie lub unieważnienie

Na taki tryb głosowania - mailowe i w trybie przyspieszonym - nie zgadzał się również członek RMN Robert Kwiatkowski. Jego zdaniem takie głosowanie nie spełniało warunku zawartego zarówno w ustawie o Radzie Mediów Narodowych, jak i Regulaminu Rady o „nie cierpiącym zwłoki” charakterze podejmowanej uchwały.

- Według mojej najlepszej wiedzy, Zarząd TVP istnieje i może działać, a jego ewentualne powiększenie nie ma wpływu na możliwość realizowania przypisanych mu funkcji oraz bieżącą działalność spółki. Trudno mi sobie wyobrazić jakiekolwiek okoliczności, które w tej sytuacji uzasadniałyby twierdzenie, że powołanie kolejnego członka Zarządu musi zostać dokonane natychmiast - oceniał w poniedziałek późnym wieczorem.

Dodał, że członkowie nie zostali poinformowani o żadnych zdarzeniach, które miałyby argumentować głosowanie w takim trybie, szczególnie, że ostatnie odbyło się 4 lutego, a kolejne jest zaplanowane na 11 lutego.

- Ponadto, przedstawione materiały nie pozwalają na weryfikację, czy spełnione są ustawowe kryteria dopuszczalności powołania kandydata na członka zarządu zawarte w art. 27 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji. Wobec braku możliwości weryfikacji spełnienia przez kandydata jednego z podstawowych wymogów ustawowych, możliwość odbycia skutecznego głosowania w sprawie powołania go na członka zarządu jest w sposób oczywisty wykluczona. Wnoszę w związku z tym o odwołanie tudzież unieważnienie głosowania zarządzonego przez pana przewodniczącego - podsumował Robert Kwiatkowski.

Tylko dwa głosy oddane, brak kworum

We wtorek protokół z głosowania RMN sporządził mecenas Rady, Tomasz Giziński. Wynika z niego, że w głosowaniu nad projektem uchwały w sprawie określenia liczby członków zarządu TVP i wyboru Wojciecha Kasprowskiego oddano jedynie dwa głosy. - Uchwała nie została podjęta z powodu braku kworum - czytamy w piśmie, do którego treści dotarliśmy.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zagłosować mieli jedynie Krzysztof Czabański i Joanna Lichocka, jednak mieli być przeciwko tej kandydaturze.

Natomiast aby zapadła decyzja o wyborze kandydata, potrzebne są przynajmniej 3 głosy „za”, zatem zwykle konieczne są jedynie trzy głosy członków związanych z PiS: Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej i Elżbiety Kruk.

Wojciech Kasprowski obronił doktorat na UJ w Krakowie, ukończył także MBA w Collegium Humanum w Warszawie. Jest członkiem zarządu Business & Science Poland, a do 2019 roku był członkiem rady programowej. Przez ponad trzy lata był doradcą wicemarszałka Senatu, a przez 11 lat doradcą do spraw zarządzania i współpracy z rynkiem mediów w WMK Media, był doradcą parlamentarnym, przez prawie 10 lat dyrektorem i doradcą ds. marketingu politycznego i PR w biurze PE Adama Bielana, dyrektorem ds. marketingu i promocji w sztabie ds. organizacji Euro 2012 i asystentem rzecznika prasowego PiS.

Oprócz Jacka Kurskiego w zarządzie Telewizji Polskiej jako członek zarządu zasiada jeszcze Mateusz Matyszkowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Kasprowski nie został wybrany na członka zarządu TVP

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stella
Hahahah ale oni się bawią tvpis. Ja proponuje do zarządu dać Wandę Pultawską, przyznacie ze jest potrzeba świeżego spojrzenia
2 3
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Tylko dziadziuś Pietrzak gwarantuje obiektywizm pisowskiego przekazu:)
11 0
odpowiedź
User
Gość X
I bardzo dobrze. Nie chcemy go.
1 0
odpowiedź