SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 50 twórców krytykuje zwolnienie Wojciecha Majcherka z TVP Kultura, apelują do Jacka Kurskiego o przywrócenie go

Przeszło 50 ludzi kultury i sztuki, głównie aktorów i reżyserów teatralnych, w liście otwartym do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego wyraziło oburzenie dyscyplinarnym zwolnieniem Wojciecha Majcherka z TVP Kultura. - Prosimy o wzięcie pod uwagę naszego głosu i ponowne, rozważne rozpatrzenie tej krzywdzącej decyzji - zaznaczyli.

Wojciech Majcherek, fot. Polskie RadioArticle

Wojciech Majcherek w sobotę na swoim blogu poinformował, że odebrał pismo z biura zarządzania kapitałem ludzkim Telewizji Polskiej. - Pismo dotyczy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a przyczyną tej decyzji jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Mówiąc nieurzędowym językiem: to jest tzw. dyscyplinarka - stwierdził.

Majcherek zapowiedział, że zaskarży tę decyzję do sądu pracy. - Nie będę podawał, jakie zarzuty sformułowano wobec mnie, ale uznaję je za całkowicie absurdalne i kuriozalne, a nawet uwłaczające mojej godności - redaktora TVP Kultura, jednego z ostatnich, którzy pracowali od początku istnienia kanału - skomentował. - Oczywiście skorzystam z prawa odwołania się do sądu pracy, który wyda, mam głębokie przekonanie, wyrok oddający mi sprawiedliwość. W związku z tym obecnie nie będę ujawniał szczegółów tej historii, ani jej komentował - zaznaczył.

Centrum informacji Telewizji Polskiej w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl stwierdziło w poniedziałek, że „w związku z obowiązującymi przepisami prawa oraz zapowiedzią złożenia przez  red. Wojciecha Majcherka pozwu w niniejszej sprawie Telewizja Polska nie może podać informacji na temat przyczyny rozwiązania umowy”.

Ludzie kultury i sztuki oburzeni: to niesprawiedliwe

W poniedziałek portal Wirtualnemedia.pl otrzymał list otwarty ponad 50 twórców kultury i sztuki skierowany do prezesa TVP Jacka Kurskiego. Sygnatariusze pisma wyrażają oburzenie „niesprawiedliwym rozwiązaniem umowy o pracę z wieloletnim Redaktorem TVP Kultura – Wojciechem Majcherkiem”.

- Wojciech Majcherek, z niezwykłym oddaniem i pasją pracujący w TVP Kultura od 15 lat, to jeden z filarów tego kanału. Pracował w nim od samego początku – a my od samego początku wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z człowiekiem ogromnej klasy, wiedzy, kompetencji, rzetelności i przyzwoitości. Jako redaktor blisko stu rejestracji i transmisji spektakli teatralnych sumiennie i z taktem wykonywał swoje obowiązki, nie kłaniając się żadnej władzy ani układom - czytamy w liście.

- Obecność Wojciecha Majcherka - podczas rejestracji, rozmów w studiu, wywiadów etc. – zawsze gwarantowała poczucie bezpieczeństwa i pełen profesjonalizm. A także dawkę bardzo wysokiej kultury osobistej, czyli czegoś absolutnie nie do przecenienia. Redaktor Majcherek był i jest naszym autorytetem, nie tylko w dziedzinie teatru. Kimś działającym niezależnie od partyjnych interesów, zarówno tych z lewa, jak i z prawa; docenianym przez twórców kultury, ale również jej odbiorców: widzów - dodano.

Zaznaczono, że protest dotyczy również formy zwolnienia Wojciecha Majcherka. - Bez wypowiedzenia, w trybie dyscyplinarnym, z wszelkimi konsekwencjami, które się z tym trybem wiążą. Nie godzi się, żeby kanał, mający „kulturę” wpisaną już w samą nazwę (i w tzw. misję), postępował w ten sposób z Człowiekiem, który zbudował to miejsce od podstaw - napisano w liście.

- Prosimy o wzięcie pod uwagę naszego głosu i ponowne, rozważne rozpatrzenie tej krzywdzącej decyzji - zaznaczono.

Pod listem podpisali się Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Stanisław Brejdygant, Ewa Konstancja Bułhak, Marcin Czarnik, Andrzej Domalik, Rafał Dziwisz, Jan Englert, Wojciech Faruga, Beata Fudalej, Małgorzata Gałkowska, Roman Gancarczyk, Agnieszka Glińska, Katarzyna Gniewkowska, Magda Grąziowska, Mariusz Grzegorzek, Beata Guczalska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Konrad Imiela, Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Ewa Kaim, Wojciech Kalarus, Olga Katafiasz, Karolina Kazoń, Iwona Kempa, Małgorzata Kochan, Piotr Kruszczyński, Radosław Krzyżowski, Magdalena Łazarkiewicz, Grzegorz Łukawski, Łukasz Maciejewski, Mieczysław Mejza, Paweł Miśkiewicz, Adam Nawojczyk, Aleksandra Nowosadko, Tadeusz Nyczek, Marta Ojrzyńska, Maja Ostaszewska, Jan Peszek, Jacek Poniedziałek, Paulina Puślednik, Anna Radwan, Stanisław Radwan, Dorota Segda, Anna Seniuk, Justyna Skibińska, Wojciech Skibiński, Feliks Szajnert, Joanna Szczepkowska, Małgorzata Szczęśniak, Rafał Szumera, Bartłomiej Topa, Marta Waldera,Krzysztof Warlikowski, Magdalena Warzecha i Krzysztof Zawadzki.

Majcherek w TVP Kultura przez 15 lat

Wojciech Majcherek z TVP Kultura był związany od uruchomienia kanału w 2005 roku. Początkowo był redaktorem prowadzącym dział teatralny, w od 2011 roku objął funkcję kierownika redakcji Teatru i Literatury, a w 2013 roku - kierownikiem redakcji Teatru Telewizji. Był redaktorem ponad 50 rejestracji i transmisji przedstawień teatralnych dla TVP Kultura.

W latach 1990-2005 Wojciech Majcherek pracował jako redaktor miesięcznika „Teatr” (od 1992 roku jako sekretarz redakcji), a od 1997 roku jest wykładowcą w Akademii Teatralnej na Wydziale Wiedzy o Teatrze.

Według danych Nielsen Audience Measurement od 1 stycznia do 18 grudnia ub.r. TVP Kultura miała 0,38 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,399 proc. rok wcześniej. Od października kanał jest nadawany w jakość HD na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, poprzednio był dostępny na trzecim multipleksie.

W maju ub.r. z funkcji szefowej TVP Kultura zrezygnowała Barbara Schabowska, przeszła na stanowisko dyrektora programowego w Instytucie Adama Mickiewicza. Obowiązki szefa stacji przejął wtedy Wojciech Klata.

W zarządzie Telewizji Polskiej za TVP Kultura odpowiada Mateusz Matyszkowicz, pod koniec grudnia ub.r. przejął od Marzeny Paczuskiej nadzór nad Agencją Kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 50 twórców krytykuje zwolnienie Wojciecha Majcherka z TVP Kultura, apelują do Jacka Kurskiego o przywrócenie go

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak katolik
Gdy polityka włada telewizją...
odpowiedź
User
Nick
Albo jesteś z nami, ale przeciw nam. Nic innego w tej instytucji się nie liczy. A jeżeli jeszcze zaczynasz patrzeć na ręce, pytać, czy głośno myśleć, już wiadomo że twój czas powoli dobiega końca. Mierny, ale wierny. To główna zasada w tej firmie.
odpowiedź
User
Dopóki nie wiemy
Dopóki nie znamy powodów, nie mamy informacji co jest wpisane w spięty dyskusja jest mierna. Pan czuje się dotknięty, ale powodów ujawnić nie chce. Dziwne to. Szkoda, ze tak łatwo bez podstaw, bez argumentów ocenia się dziś absolutnie wszystko. Jak zwolniony z TVP to z pewnością za poglądy. Zwariowaliscie. Gdyby był bez winy podałby powód i ludzie sami mogliby ocenić, czy to skandal czy nie. Bez podania powodów obrońcy są na smyczy opozycji.
odpowiedź