SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojna i Pokój na platformie n

W piątek, 17 listopada wystartował kanał filmowy poświęcony kinematografii rosyjskiej - Wojna i Pokój.

Kanał Wojna i Pokój jest projektem twórców platformy n, w całości poświęconym rosyjskiej kulturze i kinematografii. Polska publiczność ma możliwość poznania dokonań twórców rosyjskiego kina poczynając od klasyki i kończąc na najnowszych produkcjach komercyjnych. Oprócz filmów fabularnych widzowie obejrzą dokumenty odsłaniające nieznane dotąd historie oraz reportaże dotyczące sfery obyczajowej i społecznej współczesnej Rosji.

"Z naszych obserwacji wynika, że rosyjskie filmy wzbudzają coraz większe zainteresowanie polskich odbiorców. Dotyczy to zarówno osób bardzo młodych, które w zasadzie nie znają dokonań tej kinematografii i właśnie ją "odkrywają", jak i starszych widzów, którzy traktują ją z nostalgią i sentymentem. Trzeba pamiętać, że przez 16 lat dokonania rosyjskich twórców były u nas w zasadzie nieznane." - powiedział Grzegorz Brzozowicz, szef kanału Wojna i Pokój - "A przecież jest to jedna z największych kinematografii na świecie, chlubiąca się wieloma cenionymi obrazami na bardzo wysokim poziomie artystycznym. O tym, że Polacy interesują się kulturą rosyjską może świadczyć chociażby ogromne zainteresowanie, jakim cieszą się produkcje z tego kręgu kulturowego prezentowane podczas kolejnych Warszawskich Festiwali Filmowych."

 Twórcy programu deklarują, że rocznie w ramówce nowego kanału tematycznego pojawi się aż 250 filmów. Z tego 100 to produkcje fabularne, a pozostałe 150 - dokumenty i seriale. Twórcy programu maja zadbać o to, aby polski widz miał szansę obejrzeć produkcje mistrzów rosyjskiego kina m.in. Siergieja Bondraczuka, Andrieja Tarkowskiego oraz Nikity Michałkowa. W związku z tym podpisano kontrakt z wytwórnią "Mosfilm" dotyczący prawa do emisji 49 klasycznych obrazów filmowych. Premierowe pokazy filmów arcydzieł kina radzieckiego będą prezentowane od poniedziałku do czwartku, o godzinie 20.00 w ramach czterech cyklów tematycznych.

Pierwszy to Front Wschodni składający się z 11 filmów autorstwa Jurija Ozierowa przedstawiających największe bitwy II wojny światowej z udziałem armii radzieckiej. Cykl ten będzie prowadzony przez prof. Pawła Wieczorkiewicza i muzyka Kazika Staszewskiego. Drugi cykl nosi tytuł Wielka Literatura. Jego gospodarzem będzie Aleksander Kaczorowski. Polscy widzowie będą mogli przypomnieć sobie ekranizacje takich dzieł literackich, jak Cichy Don czy Anna Karenina. Trzeci stały punkt programu to autorski cykl prowadzony przez Daniela Olbrychskiego prezentującego osobisty wybór filmów. Ofertę Wojny i Pokoju uzupełnia cykl Świat się śmieje, w ramach, którego będzie można obejrzeć nostalgiczne produkcje komediowe. Premierowe projekcje będą poprzedzone dyskusją, w której wezmą udział specjaliści z danej dziedziny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojna i Pokój na platformie n

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl