SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Już 86 proc. Polaków wspiera WOŚP, w tegorocznym finale zebrano 210,8 mln zł

Aż 86 proc. Polaków popiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - wynika z badania agencji Inquiry. Tegoroczny finał WOŚP przyniósł rekordową kwotę zebranych pieniędzy - 210,81 mln zł.

Jerzy Owsiak, fot. screen z youtube'aArticle

Rok do roku poparcie dla działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wzrosło z 79 do 86 proc. Fundacja założona przez Jurka Owsiaka osiąga najwyższe poparcie wśród osób w wieku 25-34 lat (94 proc.). Osoby w grupie 45-54 lata w mniejszym stopniu popierają tę akcję (76 proc.).


W 2021 roku aż 83 proc. Polaków deklaruje, że czynnie wsparło WOŚP podczas 29. finału. Najczęściej wybieraną formą pomocy jest wrzucanie pieniędzy do puszki (52 proc.), przekazanie darowizny przelewem (21 proc.), wpłacenie pieniędzy do eSkarbonki (17 proc.), wysłanie SMSa o treści „SERCE” (14 proc.).

39 proc. ankietowanych śledziło wydarzenia związane z finałem WOŚP w telewizji, a niemal co czwarty - na Facebooku (23 proc.).

Polacy pozytywnie o WOŚP

Polacy w zdecydowanej większości oceniają inicjatywę Fundacji bardzo pozytywnie. WOŚP jest utożsamiany przede wszystkim z pomocą dla dzieci oraz ogólniej - pomocą dla ludzi. Często wymieniany jest fakt kupowania sprzętu dla szpitali. Zdecydowana większość badanych uważa, że dzięki WOŚP uratowano życie lub zdrowie wielu pacjentów, przy czym 8 na 10 Polaków jest dumnych, że taka akcja ma miejsce w Polsce.

Przez 3/4 respondentów WOŚP jest oceniany jako najlepsza akcja charytatywna w Polsce, a jednocześnie poparcie dla krytycznych opinii jest bardzo niskie. Co ciekawe, obecnie wizerunek WOŚP jest jeszcze silniejszy niż w 2020 r.

Trzy czwarte Polaków uważa także, że WOŚP powinien być wspierany przez organizacje państwowe (policja, straż pożarna, ambasady) tak, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Podobnie jak ogólne poparcie dla WOŚP, również w tej kwestii wyniki poprawiły się na korzyść Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poparcie dla wspierania tej akcji przez Państwo wzrosło o 5 p.p.

Dowodem na szeroki zasięg działalności Orkiestry może być fakt, że aż połowa ankietowanych zetknęła się z symbolizującym WOŚP czerwonym serduszkiem podczas pobytu w szpitalu lub wizyty w przychodni.

- Niewątpliwie w oczach Polaków działalność WOŚP przynosi wymierne korzyści, co wpływa na pozytywny wizerunek Orkiestry oraz chęć wspierania działalności fundacji. Przypomnijmy, że od wielu lat stan polskiej służby zdrowia jest dla Polaków niezmiennie najważniejszym problemem publicznym - komentuje wyniki Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

W 2021 roku WOPŚ zebrała 210,8 mln zł

Podczas tegorocznego 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 210 813 830,10 zł - poinformował w poniedziałek szef WOŚP Jerzy Owsiak. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy.

"210 mln 813 tys. 830 zł i 10 groszy. Wielkie dzięki! Hej, Polacy, bądźcie z siebie dumni. Hej, rodacy na całym świecie" - ogłosił Owsiak w poniedziałek podsumowując zbiórkę przeprowadzoną w tym roku podczas 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

29. Finał WOŚP miał miejsce 31 stycznia. Pierwotnie miał się odbyć 10 stycznia, ale jego termin przesunięto o trzy tygodnie z uwagi na obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią COVID-19. Tegoroczna edycja WOŚP była też inna z uwagi na epidemię. Organizatorzy zrezygnowali z masowych wydarzeń i koncertów dla publiczności, a większość wydarzeń przenieśli do internetu.

"Czy obawialiśmy się jak to wszystko wyjdzie? No pewnie, że tak. Myśleliśmy: czy ludzie będą mieli ochotę, czy będziecie mieli czas na to, czy będziecie mieli energię, po roku czasu naprawdę społeczeństwo w Polsce zmęczone wszelkimi trudnościami osobistymi, zawodowymi" - mówił Owsiak podczas podsumowania.

W tegorocznym finale zarejestrowały się 1362 sztaby, a wśród nich aż 79 sztabów zagranicznych m.in. z: Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tanzanii, Australii, Norwegii, Francji, Rosji, Meksyku, Indonezji, Singapuru, Japonii, Wietnamu, a także z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Na ulicach polskich miast pieniądze zbierało ok. 120 tys. wolontariuszy, którzy zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. W tym roku nie naklejano też czerwonych serduszek darczyńcom, ale je rozdawano. Podobnie jak w latach ubiegłych w internecie prowadzone były liczne aukcje (w tym roku było ich ponad 200), z których dochód przeznaczony został na WOŚP.

Owsiak poinformował, że 65 proc. zebranych w tym roku środków pochodzi właśnie ze zbiorek internetowych, a 35 proc. to pieniądze zebrane do puszek.

W ubiegłym roku Polacy wrzucili do puszek WOŚP lub wpłacili na konto orkiestry łącznie prawie 187 milionów zł. Od początku działalności na sprzęt i programy medyczne WOŚP zebrała 1 mld 330 mln zł.

Oswiak zapowiedział, że kolejny 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 30 stycznia 2022 r.

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2021 r. na reprezentatywnej próbie 505 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov). Wyniki porównujemy z analogicznym sondażem zrealizowanym w 2020 r.

Dołącz do dyskusji: Już 86 proc. Polaków wspiera WOŚP, w tegorocznym finale zebrano 210,8 mln zł

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ela
A ile wynosi miesięczna pensja Owsiaka i członków jego rodziny oraz jaki procent tej kwoty idzie na organizację festiwalu muzycznego?
odpowiedź
User
Rax
Moim zdaniem Owsiaka popiera 186% Polaków. Albo i 200%.
odpowiedź
User
Gut
Inicjatywę popieram, Owsiaka nie. I tu jest problem.
odpowiedź