SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska: zwolnienia w spółkach Totalmoney i Extradom

Grupa Wirtualna Polska rozstała się z częścią pracowników społek e-commerce'owych Totalmoney.pl i Extradom.pl.

Jak wynika z naszych informacji, pracę mogło stracić prawie 30 osób. Inny nasz rozmówca przyznaje, że w sumie zwolniono kilkanaście osób, gdyż części zaproponowano udział w rekrutacji w innych spółkach holdingu.

WP oficjalnie nie komentuje zakończenia współpracy z częścią pracowników. - W tym roku zatrudnienie w Wirtualnej Polsce Holding wzrosło o 160 osób, nie licząc akwizycji. Łącznie z przejmowanymi spółkami to ok. 400 osób. Na bieżąco patrzymy na wyniki poszczególnych spółek i stale oceniamy potencjał ich rozwoju. Nie komentujemy jednak wewnętrznych decyzji ani zmian organizacyjnych – przekazał nam Michał Siegieda, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej WP Holding.

Zwolnień nie było natomiast w pionach redakcyjnych Wirtualnej Polski. Takie cięcia planuje konkurencyjny Ringier Axel Srpinger Polska (właściciel m.in. Onetu), który zapowiedział zwolnienie 8 proc. załoogi, zamknięcie drukowanego "Ąuto Świata", ograniczenie wydań "Przeglądu Sportowego" czy likwidację serwisu Literia.pl

Totalmoney.pl to porównywarka finansowa, do WP Holding należy od 2016 roku. Od października br. jej prezesem jest Kamil Makula. Extradom.pl pozwala kupować gotowe projekty domów, holding przejął ten serwis w 2018 roku.

E-commerce WP tracił podczas pandemii

W pionie e-commerce Wirtualnej Polski epidemia najmocniej uderzyła w największy biznes firmy - oferujące wycieczki zagraniczne Wakacje.pl (do spółki oprócz platformy internetowej należą stacjonarne biura sprzedaży Wakacyjny Świat i My Travel). Tuż po wybuchu epidemii Wakacje.pl zwolniły kilkanaście osób, w całym 2020 roku zanotowały spadek przychodów o 87,3 proc. do 15,97 mln zł i wyniku netto - z 9,99 mln zł zysku do 24,11 mln zł straty.

WP kolejny rok z rzędu nie dostanie dywidend od spółek turystycznych – Wakacje.pl i Nocowanie.pl. Wypracowane w ub.r. zyski (21,04 mln zł netto w przypadku Wakacje.pl i 1,02 mln zł w przypadku Nocowanie.pl) zasilą kapitały zapasowe spółek.

W marcu WP Holding rozpoczął proces integracji Grupy Domodi z Wirtualna Polska Media. Z firmy odszedł wtedy dotychczasowy prezes Rafał Warecki.

W poniedziałek Wirtualna Polska poinformowała o podpisaniu przedwstępnej umowy zakupu za 20,9 mln zł 44,5 proc. udziałów sklepu internetowego Selsey z meblami, wyposażeniem wnętrz i akcesoriami ogrodowymi. Ponadto ma wnieść do niego aportem swoją platformę Homebook, wycenioną na 12 mln zł.

Seria przejęć Wirtualnej Polski

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite. Natomiast w połowie września spółka zależna holdingu podpisała umowę kupna 100 proc. akcji węgierskiej firmy Szallas, do której należy grupa platform turystycznych w Czechach, Rumunii, Polsce i na Węgrzech. Szallas została wyceniona, wraz z posiadaną gotówką, na 82 mln euro.

Pod koniec września należąca do holdingu Wirtualna Polska spółka Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł.

W minionym półroczu firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,8 proc. do 479,76 mln zł, skorygowanego zysku EBITDA ze 132,65 do 165,37 mln zł i zysku netto z 69,99 do 92,68 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska: zwolnienia w spółkach Totalmoney i Extradom

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawdziwych cyganow juz nie ma
kurski wypracowywal 300% normy gangu olseena a neptyk zastepca wiecej moze a mniej umie
odpowiedź
User
PK
Wyższe stopy procentowe to droższe kredyty. Ludzie i firmy będą płacili krocie bankierom za pożyczony kapitał. Firmy będą ograniczać koszty i redukować zatrudnienie. Ludzie będą ograniczać zakupy i zyski firm. Proste. Spirala dopiero się rozkręca. Wraz ze wzrostem stóp, wzrośnie bezrobocie. Praca i niezależność finansowa będzie przywilejem, a obywateli z problemami kupi PiS w zamian za zasiłki... Trzymacie się.
odpowiedź
User
aaa
duże miasta na dużym kredycie w słabej branży, trzymajcie się tam mocno.
odpowiedź