SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wpływy Fotka.pl zmalały o 15 proc., zysk wzrósł do 3,6 mln zł. Społeczności.pl z 5,7 mln zł wpływów i 185 tys. zł straty

W ub.r. spółka Fotka.pl, do której należy serwis społecznościowy Fotka.com, zanotowała 3,31 mln zł wpływów sprzedażowych, 15,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast zysk netto firmy wzrósł w skali roku z 1,42 do 3,61 mln zł. - Zwiększa się procentowy odsetek przychodów z usług płatnych - komentuje prezes i udziałowiec spółki Rafał Agnieszczak.

Rafał Agnieszczak, fot. Obserwator Finansowy Article

Przychody sprzedażowe Fotka.pl zmalały w skali roku z 3,93 do 3,31 mln zł. Przyczynił się do tego spadek wpływów od jednostek powiązanych ze spółką - z 1,74 mln zł do 236,8 tys. zł. Pozostałe wpływy wzrosły natomiast z 2,18 do 3,08 mln zł.

Fotka.pl jest właścicielem serwisu społecznościowego Fotka.com. Według badania Gemius/PBI w maju br. witryna zanotowała 476,7 tys. realnych użytkowników, 188,5 mln odsłon oraz 4 godziny i 4:33 minuty średniego czasu korzystania przez internautę. Spółka nie podała w sprawozdaniu, jaka część jej przychodów pochodzi ze sprzedaży reklam, a jaka z opłat od użytkowników.

- Rynek na którym działa spółka rozwija się a konkurencja umacnia swoją pozycję. Mimo rosnącej konkurencji oraz skutków kryzysu gospodarczego przychody spółki są nadal na wysokim poziomie - skomentowano w sprawozdaniu Fotka.pl.

37 proc. mniej na działalność operacyjną

Koszty działalności operacyjnej Fotka.pl zmalały z 2,27 mln zł w 2016 roku do 1,42 mln zł w ub.r., czyli o 37,3 proc.

Firma o ponad połowę obniżyła wydatki na usługi obce (spadek z 851,8 do 370,8 tys. zł), a pozostałe koszty rodzajowe zmniejszyły się z 249,2 do 32,8 tys. zł. Na wynagrodzenia spółka wydała 766,4 tys. zł, wobec 879,1 tys. zł. W firmie pracowało na stałe 11 osób.

Zysk Fotka.pl ze sprzedaży zwiększył się rok do roku z 1,66 do 1,89 mln zł, a zysk operacyjny - z 1,67 do 1,93 mln zł.

Bardzo mocno wzrosły wpływy finansowe spółki - z 76,3 tys. zł do 2,01 mln zł. W ub.r. firma miała 600 tys. zł z dywidend od swoich spółek zależnych oraz 1,39 mln zł z innych źródeł (nie określono, z czego konkretnie pochodzą te przychody).

W konsekwencji zysk brutto Fotka.pl poszedł w górę z 1,75 do 3,91 mln zł, a zysk netto - z 1,42 do 3,61 mln zł.

Po 49 proc. udziałów w Fotka.pl mają Rafał Agnieszczak (jest prezesem spółki) i Andrzej Ciesielski, a 2 proc. należą do samej firmy.

Zeszłoroczny zysk przeznaczono w całości na kapitał zapasowy. Natomiast zysk z 2016 roku wypłacono w formie dywidendy.

- W naszych wynikach finansowych za ubiegły rok nie ma niestety żadnej logiki. Powody są dwa: przekształcenie spółki podczas roku obrotowego wraz z jednoczesnym uporządkowaniem struktury, tj. wydzieleniem innego podmiotu, którego spółka była wcześniej właścicielem. To zabiegi księgowe na których efekty widoczne w sprawozdaniach nie mamy wpływu - komentuje Rafał Agnieszczak dla portalu Wirtualnemedia.pl. - Generalnie spółka ma takie same przychody jak rok wcześniej, rentowność może nawet trochę lepsza. Zwiększa się procentowy odsetek przychodów z usług płatnych - użytkownicy są coraz bardziej chętni do płatności za usługi w modelu abonamentowym - dodaje.

Społeczności.pl z 5,7 mln zł wpływów i 185 tys. zł straty

Do Rafała Agnieszczaka i Andrzeja Ciesielskiego należy też sieć reklamy internetowej Społeczności.pl (mają po 49 proc. udziałów), obsługująca przede wszystkim serwisy o profilu społecznościowym).

W ub.r. firma zanotowała 5,69 mln zł wpływów sprzedażowych, w tym 2,27 mln zł ze sprzedaży krajowej i 3,41 mln zł z zagranicznej.

Koszty działalności operacyjnej spółki wyniosły 5,85 mln zł, z czego większość stanowiły nakłady na usług obce (5,18 mln zł). Na wynagrodzenia przeznaczono 344,5 tys. zł, na amortyzację - 121,8 tys. zł, a pozostałe koszty rodzajowe wyniosły 119,4 tys. zł. W firmie pracowały na stałe cztery osoby.

Społeczności.pl osiągnęły 160,3 tys. zł straty ze sprzedaży i 184,6 tys. zł straty operacyjnej.

W 2016 roku spółka nie zanotowała żadnych wyników finansowych i nie miała jakichkolwiek aktywów. Została bowiem założona na początku ub.r., przejęła sieć Społeczności.pl od zlikwidowanej spółki Społeczności sp. z o.o.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wpływy Fotka.pl zmalały o 15 proc., zysk wzrósł do 3,6 mln zł. Społeczności.pl z 5,7 mln zł wpływów i 185 tys. zł straty

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tad
Czy poza serwisem z fotkami, jakikolwiek biznes wyszedł Panu Agnieszczakowi? Pytam z ciekawości, bez hejtu proszę.
11 13
odpowiedź
User
ee
Czy poza serwisem z fotkami, jakikolwiek biznes wyszedł Panu Agnieszczakowi? Pytam z ciekawości, bez hejtu proszę.
Nawet jeśli nie, (choć nie wiem), to co z tego? Fotka okazuje się bardzo lubianym przez Polaków portalem, mam nadzieje, że nie będzie jak z Grono.net który był 100 razy lepszym dla użytkowników serwisem, a jednak nie wytrzymał konkurencji Facebooka.
17 9
odpowiedź
User
dieta kolego
Siedzenie w internecie nie wychodzi na zdrowie.
12 8
odpowiedź