SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie 750 mln zł wpływów z podatku od sprzedaży detalicznej

W okresie sierpień-październik do budżetu państwa wpłynęło 747,2 mln zł z podatku od sprzedaży detalicznej - wynika z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl w resorcie finansów. 

Fot. PixabayArticle

Jak przekazało nam biuro prasowe Ministerstwa Finansów, wpływy do budżetu państwa z podatku od sprzedaży detalicznej wyniosły w sierpniu 260,6 mln zł, we wrześniu 260,5 mln zł, a w październiku  226,1 mln zł.

W analizowanym okresie liczba podmiotów płacących podatek od sprzedaży detalicznej rosła. Liczba płatników kształtowała się od 97 w lutym do 137 w lipcu. Z kolei w sierpniu podatek zapłaciło 146 podmiotów, we wrześniu 149, w październiku 144.

- Liczba podmiotów płacących ten W porównaniu do tych okresów, liczba podmiotów płacących ten podatek w sierpniu, wrześniu i październiku br. wzrosła - przekazało nam biuro prasowe Ministerswa Finansów.

Wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej na zadowalającym poziomie

Z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl wynika, że w resorcie poziom wpływów z od sprzedaży detalicznej jest oceniany jako korzystny.

- Wpływy z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej na koniec października 2021 r. stanowiły 83% zaplanowanych dochodów budżetu państwa w tym podatku. Realizacja zakładanych wpływów z podatku od sprzedaży detalicznej w całym 2021 r. na poziomie 2,5 mld zł nie jest zagrożona i jest zgodna z oczekiwaniami resortu w tym zakresie - czytamy w informacji przekazanej nam przez Ministerstwo Finansów.

Podatek od sprzedaży detalicznej (inaczej tzw. podatek handlowy) obliczany jest na podstawie przychodu uzyskiwanego przez wszystkich detalicznych sprzedawców towarów w wysokości przewyższającej 17 milionów złotych. Obowiązują dwie stawiki podatku: 0,8 proc. od wpływów między 17 a 170 mln zł oraz 1,4 proc. od przychodów powyżej 170 mln zł. Podatek handlowy nie dotyczy sprzedaży przez internet.

TSUE utrzymał w mocy podatek od sprzedaży detalicznej

W marcu tego roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej, który zaskarżyła Komisja Europejska. Organ uznał, że podatek jest progresywny i stanowi pomoc publiczną niezgodną z prawem UE. Wyrokiem z dnia 16 maja 2019 Sąd Unii Europejskiej, do którego Polska wniosła skargę, stwierdził jednak, że Komisja była w błędzie. KE następnie odwołała się od wyroku Sądu UE do TSUE.

Trybunał w całości oddalił to odwołanie KE. Orzekł, że Komisja niesłusznie uznała, iż wprowadzenie progresywnego podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej towarów skutkowało powstaniem selektywnej korzyści na rzecz przedsiębiorstw osiągających niskie przychody związane z tą działalnością. Stwierdził też, że KE nie mogła zakwalifikować podatku jako pomocy państwa bez oparcia się na istnieniu uzasadnionych wątpliwości w tym zakresie.

Trybunał uznał, że prawo Unii w dziedzinie pomocy państwa co do zasady nie stoi na przeszkodzie temu, aby państwa członkowskie decydowały się na wybór progresywnych stawek opodatkowania mających na celu uwzględnienie zdolności podatkowej podatników, ani nie zobowiązuje państw członkowskich do zastrzeżenia stosowania progresywnych stawek wyłącznie do opodatkowania zysków, z wyłączeniem opodatkowania obrotu.

Dołącz do dyskusji: Prawie 750 mln zł wpływów z podatku od sprzedaży detalicznej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Dzień dobry,
jako jeden z nielicznych portali w polskim internecie podają Państwo informację o wpływach z podatku od sprzedaży detalicznej/podatku handlowego (za co osobiście bardzo dziękuję, gdyż lubię czytać takie informacje statystyczne).
Niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, dlatego liczę w tej kwestii na Państwa pomoc. Mianowicie czy posiadają Państwo informację czy prywatni koncesjonariusze autostrad w Polsce (np. Stalexport A4 Kraków-Katowice), przy przekroczeniu przychodów >17 mln PLN w skali miesiąca, również płaci ww. daninę? Dziękuję.
odpowiedź