SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

“Wprost”, Jakub Sobieniowski, Rafał Betlejewski z nominacjami do MediaTorów

Redakcja “Wprost”, Jakub Sobieniowski, Paweł Wilkowicz, Wojciech Bojanowski, Paweł Majewski, Magdalena Rigamonti i Rafał Betlejewski znaleźli się w gronie nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu studenckiego MediaTory.

“Wprost”, Jakub Sobieniowski, Rafał Betlejewski z nominacjami do MediaTorów

MediaTory to plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa wybierają zasłużonych w danym roku dziennikarzy i ludzi mediów - mogą uczyć się od nich najwyższych standardów dziennikarskich. W tym roku w plebiscycie nominowano osobowości w ośmiu kategoriach.

W kategorii TORpeda nagradzani są dziennikarze, którzy udowadniają, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać. Nominowani zostali w niej Wojciech Cegielski (reporter Polskiego Radia), Wojciech Bojanowski (reporter TVN24), Arleta Bojke (korespondentka “Wiadomości” TVP1 i TVP Info), Paweł Pieniążek (dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” i Polskiego Radia) oraz Paweł Majewski (dziennikarz „Rzeczpospoliej”).

NawigaTORem, czyli dziennikarzem, dzięki któremu nasze poglądy zaczynają iść własną drogą, w tym roku ma szansę zostać Anna Gielewska (dziennikarka „Wprost”), Michał Nogaś (dziennikarz radiowej Trójki), Grzegorz Kuczyński (dziennikarz TVN24.pl), Bartosz T. Wieliński, (dziennikarz „Gazety Wyborczej”) oraz Rafał Woś (dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”).

Doceniając dziennikarskie decyzje, które dają nam do myślenia, studenci przyznają statuetkę ProwokaTORa. Tytuł ten może przypaść: Adrianowi Stachowskiemu z Dwutygodnik.com (za zwrócenie uwagi na warsztatowe niedociągnięcia Jacka Hugo-Badera w ostatniej książce reportażysty), Wojciechowi Tochmanowi i Grzegorzowi Wełnickiemu (za książkę “Eli, Eli”) Małgorzacie I. Niemczyńskiej (za przeprowadzenie głośnego wywiadu z Michałem Rusinkiem), redakcji „Wprost” (za decyzję o publikacji nagrań wypowiedzi polityków, co zapoczątkowało głośną „aferę taśmową”,) oraz Tomasz Siemieńcowi i Grzegorzowi Nawackiemu z “Pulsu Biznesu” (za ich wersję kulis owej afery)

Materiały i działania dziennikarskie, które z dobrym skutkiem zmieniają rzeczywistość nagradzane są w kategorii ReformaTOR. W tym roku do tego tytułu pretenduje akcja Instytutu Reportażu „Dziennikarze przeciwko dyskryminacji” (bo promuje dobre praktyki mediów), Rafał Betlejewski (za wcielenie się statystycznego polskiego emeryta w akcji Radia RDC), Paweł Wilkowicz (za wywiad z Justyną Kowalczyk, który wywołał społeczną dyskusję na temat depresji), Marcin Kącki (za książkę “Maestro. Historia milczenia”) oraz Edyta Gietka z “Polityki” (za reportaż “Serce Marysi”).

Publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów, zostały docenione w kategorii DetonaTOR. Nominowani tu zostali: Justyna Kopińska (za reportaż “Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”), Magdalena Rigamonti z “Wprost”(za publikacje o pacjentce doktora Chazana), Bertold Kittel (za książkę “System. Jak mafia zarabia na śmieciach”), Grzegorz Sroczyński (za wywiad z Marcinem Królem) oraz Jakub Sobieniowski z ”Faktów” TVN  (za materiał o kulisach przetargu organizowanego przez ZUS).

Najważniejszą kategorią w każdej edycji plebiscytu MediaTory jest AuTORytet. Nagradzani są w niej dziennikarze, od których studenci mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Jest to kategoria, przyznawana za całokształt pracy, dlatego nie zobaczymy w niej pięciu nominowanych w danym roku dziennikarzy. Studenci mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski autorytet. Na karcie do głosowania pojawi się także trzynaście pomocniczych propozycji.

Laureat w kategorii AuTORytet ogłoszony zostanie już 17 listopada. Zwycięzców w pozostałych kategoriach poznamy podczas gali finałowej, która odbędzie się 29 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Do udziału w plebiscycie organizatorzy zapraszają każdą uczelnię w Polsce, na której dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tysięcy studentów z 20 uczelni wyższych. Organizatorami ósmej edycji plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ, a współorganizatorem - Uniwersytet Jagielloński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: “Wprost”, Jakub Sobieniowski, Rafał Betlejewski z nominacjami do MediaTorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl