SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marcin Dzierżanowski nowym naczelnym „Wprost”, Jacek Pochłopień doradcą zarządu PMPG

Jacek Pochłopień przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Wprost” (PMPG Polskie Media). Zostanie doradcą zarządu PMPG ds. projektów. Od sierpnia naczelnym „Wprost” będzie Marcin Dzierżanowski - dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl.

Od lewej: Marcin Dzierżanowski i Jacek PochłopieńArticle

O tym, że kończy właśnie pracę jako redaktor naczelny „Wprost”, Jacek Pochłopień poinformował na Facebooku. - Po czterech latach coś się kończy - i coś zaczyna. Dziękuję za ciepłe słowa pod adresem „Wprost”, za dyskusje, za wspólne chwile. Do zobaczenia - skomentował.

Jak się dowiadujemy, Jacek Pochłopień nie rozstaje się z wydawcą „Wprost”. - Będę pełnił funkcję doradcy zarządu PMPG Polskie Media do spraw projektów. Ale będzie to tylko część mojej zawodowej aktywności - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. Poza doradzaniem zarządowi Pochłopień zamierza też rozwinąć własną działalność doradczą i eventową. - Nie wykluczam, że wciąż będę obracał się w kręgu mediów - zaznacza.

Pochłopień nie chce mówić o powodach rezygnacji ze stanowiska. - To była wspólna decyzja moja i wydawnictwa, wspólnie też ustaliliśmy datę mojego odejście - stwierdza.

- Tygodnikowi „Wprost” pod kierownictwem red. Pochłopienia udało się stworzyć w przestrzeni medialnej miejsce wolne od wojny polsko-polskiej. Jesteśmy wdzięczni Jackowi za trzy lata ogromnego wysiłku i starań na rzecz stworzenia miejsca merytorycznej i rzetelnej rozmowy w mediach. W swojej nowej roli Jacek będzie nadal wspierał rozwój „Wprost” i całego wydawnictwa.” - zapowiada Robert Pstrokoński, członek zarządu PMPG Polskie Media.

Pochłopień we „Wprost” przez 4 lata, Dzierżanowski od 6 lat

Jacek Pochłopień do redakcji „Wprost” dołączył w sierpniu 2015 roku, obejmując funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W sierpniu 2016 roku przejął obowiązki naczelnego, po tym jak z tygodnikiem pożegnał się Tomasz Wróblewski. Rok później Pochłopień został na stałe naczelnym pisma.

Od początku sierpnia redaktorem naczelnym „Wprost” będzie Marcin Dzierżanowski. Z tygodnikiem jest związany od wiosny 2013 roku, jesienią 2013 roku został wicenaczelnym, pełnił też inne funkcje w kierownictwie redakcji.

W latach 2010-2013 Dzierżanowski był sekretarzem redakcji „NG Traveler”, w we „Wprost” pracował już, z przerwami, w latach 2004-2010. Wcześniej był związany z „Życiem Warszawy” i „Dziennikiem”. Wspólnie z dziennikarską „Wprost” Anną Gieleewską napisał biografię Antoniego Macierewicza, która ukazała się w połowie ub.r.

Dzierżanowski: „Wprost” nie skręci w prawo ani lewo

W komunikacie PMPG przekazanym portalowi Wirtuanemedia.pl Marcin Dzierżanowski zapowiada, że pod jego kierownictwem „Wprost” nie skręci ani w lewo, ani w prawo. - Jesteśmy jedynym tygodnikiem opinii, z którym chętnie rozmawiają przedstawiciele obu stron politycznego sporu. Chcemy utrzymać ten swój atut - zapewnia. - Bycie gazetą środka nie oznacza jednak, że będziemy nijacy i mdli. To, że nie zapisujemy się do żadnego z ideologicznych obozów, nie oznacza, że nie możemy być wyraziści, czasem wręcz prowokacyjni. Dlatego będziemy stawiali na odważne opinie i komentarze - dodaje Dzierżanowski.

Obecnie felietonistami „Wprost” są Magdalena Środa, Ewa Wanat, Jan Wróbel, jezuita ks. Michał Zalewski oraz pisarz Michał Witkowski. - Udostępniamy łamy ludziom, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i potrafią zaskoczyć. Ta strategia się sprawdza - w ostatnim czasie, po kilku latach przerwy, odzyskaliśmy pierwsze miejsce w rankingu najczęściej cytowanych tygodników w Polsce. Chcemy kontynuować ten trend - komentuje nowy naczelny pisma.

- Chciałbym też w większym stopniu wrócić do tożsamości „Wprost” jako tygodnika skierowanego do ludzi przedsiębiorczych, nowoczesnych i poszukujących możliwości rozwoju. Dlatego jeszcze więcej miejsca poświęcimy tematyce związanej z biznesem - zapowiada Marcin Dzierżanowski.

- Mówiąc o przyszłości tygodnika musimy uwzględnić proces współpracy i integracji z dynamicznie rozwijającym się serwisem wprost.pl, który jest liderem wśród serwisów tygodników opinii. W maju serwis odwiedziło ponad 4 mln użytkowników co było podwojeniem ich liczby w stosunku do ubiegłego roku. Marcin Dzierżanowski jest gwarantem bliskiej i efektywnej współpracy z redakcją online, doskonale rozumie wyzwania które stawiają przed tytułami prasowymi media cyfrowe - podkreśla Robert Pstrokoński.

Duże spadki sprzedaży „Wprost”, wzrost w internecie

Od 2012 roku „Wprost” notuje spore spadki sprzedaży. W pierwszym kwartale br. wynosiła ona średnio 14 450 egz., 10,6 proc. mniej niż rok wcześniej, a w maju br. - już tylko 13 155 egz. (po spadku o 32,8 proc.). Natomiast w całym ub.r. zmalała o 8,7 proc. do 17 283 egz. (wszystkie te dane pochodzą ze ZKDP).

Z kolei serwis internetowy Wprost.pl w marcu br. zanotował 2,92 mln realnych użytkowników i 34,27 mln odsłon, wobec 2,08 mln użytkowników i 17,41 mln odsłon rok wcześniej (według badania Gemius/PBI).

Nowy zarząd PMPG bez Lisieckiego

Większościowym akcjonariuszem PMPG Polskie Media jest Michał Lisiecki - ma akcje stanowiące 61,09 proc. jej kapitału i dające 60,93, proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Lisiecki przez wiele lat był też prezesem spółki, a z początkiem maja przeszedł z tej funkcji do rady nadzorczej. Jednocześnie do zarządu PMPG powołani zostali Ewa Rykaczewska, Robert Pstrokoński i Piotr Piaszczyk.

Od połowy marca do początku kwietnia Lisiecki przez 21 dni był w areszcie. Usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody w wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych. Chodzi o wyrządzenie szkód w wysokości 40 mln zł na mieniu będącej w upadłości spółki Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, której syndykiem był Tomasz S., były wiceprezes PMPG Polskie Media.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa PMPG Polskie Media zanotowała 12,15 mln zł wpływów sprzedażowych (po wzroście o 6,2 proc. w skali roku) i 1,34 mln zł straty netto (wobec 2,45 mln zł zysku rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marcin Dzierżanowski nowym naczelnym „Wprost”, Jacek Pochłopień doradcą zarządu PMPG

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rynienka
Nie mogę UWIERZYĆ w tę STRATĘ, ja stały czytelnik NIE POZWALAM, nikt nas nie ZAPYTAŁ o ZDANIE, czy my CHCEMY takIEJ ROSZADY, powinno być GŁOSOWANIE CZYTELNICZE
odpowiedź
User
Barry
Czyli jest wyznaczony na ostatniego naczelnego tygodnika. Takie dziedzictwo. Epickie ;)
odpowiedź
User
Adam
Dzierzanowski to dobry dziennikarz. Swietnie sobie poradzi.
odpowiedź