SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Wprost” ze stronicowym sprostowaniem artykułu krytykującego system pl.ID, drugi tekst bez sprostowania

W nowym numerze „Wprost” zamieszczono całostronicowe sprostowanie artykułu z czerwca br. opisującego wady Systemu Rejestrów Państwowych. Sąd odrzucił natomiast wniosek o sprostowanie innego tekstu tygodnika na podobny temat.

Article

W artykule „GUS utracił wiarygodne dane o stanie państwa” dziennikarz „Wprost” Artur Grabek opisał problemy z funkcjonowaniem Systemu Rejestrów Państwowych wdrożonego w ramach projektu pl.ID.

W maju br. ówczesna prezes GUS informowała o tym w piśmie przesłanym do ministra Henryka Kowalczyka. - Szefostwo GUS alarmuje, że otrzymuje niewiarygodne dane. Kierownicy urzędów stanu cywilnego, że żywym dzieciom wystawiane są akty urodzenia, jakby urodziły się martwe - tak działa oddany do użytku w ubiegłym roku System Rejestrów Państwowych. Największy informatyczny projekt rządu PO-PSL zdemontował krwiobieg informacyjny państwa - można było przeczytać w tekście.

Sprostowanie zamieszczone w nowym numerze „Wprost” to opis 14 nieprawdziwych lub nieścisłych fragmentów artykułu. Pod sprostowaniem widnieją nazwiska Rafała Magrysia i Nikodema Bończy-Tomaszewskiego, którzy jako, odpowiednio, wiceminister spraw wewnętrznych i szef Centralnego Ośrodka Informatyki, nadzorowali wprowadzanie projektu pl.ID.

- Opublikowane sprostowanie jest efektem ugody pozasądowej. Strony były w sporze sądowym, który w pierwszej instancji zakończył w połowie wygraną na rzecz redaktora naczelnego „Wprost”, a w połowie - dla powodów. Sąd oddalił powództwo co do opublikowania sprostowania materiału prasowego „Jak stracić 100 milionów” - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Anna Pawłowska-Pojawa, rzeczniczka prasowa wydającej „Wprost” firmy PMPG Polskie Media.

W artykule „Jak stracić 100 milionów”, też zamieszczonym w tygodniku w czerwcu br., opisano raport CBA z 2014 roku na temat realizacji rządowych projektów informatycznych. - Jest on druzgocący dla byłych ministrów PO. Przez ich naruszenia prawa i zapisów umów Skarb Państwa stracił ogromne pieniądze - stwierdzono na początku tekstu.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Wprost” wynosiła 23 438 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wprost” ze stronicowym sprostowaniem artykułu krytykującego system pl.ID, drugi tekst bez sprostowania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
STS
We Wprost najbardziej lubię czytać sprostowania
9 8
odpowiedź