SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wrócił "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka, w całości sfinansowany z crowdfundingu

Dariusz Rosiak - były dziennikarz Trójki Polskiego Radia - stworzył pierwszy odcinek podcastu „Raport o stanie świata”. Zamiast audycji w publicznym radiu będzie teraz produkował własny cykl, finansowany ze zbiórki w serwisie Patronite.pl. Do tej pory na ten cel zebrał ponad 18 tys. złotych.

Dariusz Rosiak w studiu Trójki, foto: Katarzyna Goleniewska Article

Dariusz Rosiak rozstał się z Polskim Radiem po tym, jak szefostwo nie przedłużyło mu umowy, która obowiązywała do końca stycznia 2020 roku. Nie podano mu powodów tej decyzji, redakcja Wirtualnemedia.pl również nie otrzymała konkretnej odpowiedzi w tej sprawie.

Początkowo jego "Raport o stanie świata" miał być nadawany jeszcze przez dwie soboty po ogłoszeniu decyzji o odejściu dziennikarza ze stacji. Ostatecznie audycja została ściągnięta z anteny i zastąpiła ją "Trójkowo, filmowo". Odejście Rosiaka z Polskiego Radia było szeroko komentowane przez dziennikarzy oraz słuchaczy, którzy stworzyli internetową petycję w sprawie jego przywrócenia do rozgłośni. Sam dziennikarz zorganizował spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, powstał z niego odcinek podcastu „Rok 2020 - czy mamy się bać?”.

Rosiak 25 lutego br. ogłosił, że rusza z własną audycją, tyle że w formie podcastu. - Zróbmy to razem. Chciałbym, żeby „Raport…” był co tygodniową audycją dostępną w podcaście na powszechnie znanych platformach i kanałach podcastingowych. Wy wpłacacie pieniądze i finansujecie moją pracę i pracę moich współpracowników, a ja zobowiązuję się do tego, że ta audycja będzie najlepsza na świecie, że będzie taką audycją, o jakiej ja marzę i wy marzycie - zadeklarował, zwracając się z apelem do słuchaczy.

W związku z tym uruchomił zbiórkę w serwisie Patronite.pl (pod adresem Patronite.pl/DariuszRosiak), w ramach której błyskawicznie zebrał środki na produkcję audycji raz w tygodniu. Już tego samego dnia miał na swoim koncie niemal 3 tys. zł.

Dziennikarz określił na stronie zbiórki trzy docelowe kwoty, jakie chciałby osiągnąć miesięcznie: 5 tys. zł, 12 tys. zł lub 25 tys. złotych. Pierwsza suma miałaby pozwolić na realizację podcastu raz w tygodniu, druga - ma pozwolić na rozwój „Raportu” i jego częstsze nadawanie, a trzecia - na produkcję czterech odcinków Raportu miesięcznie i rozpowszechniania programu na ogólnie dostępnych platformach podcastowych.

Pierwszy odcinek "Raportu" dostępny na platformach streamingowych

Teraz został udostępniony pierwszy odcinek cyklu, poświęcony m.in. relacjom pomiędzy Turcją a Rosją; o tym, jakie mogą być skutki koronawirusa, negocjacjach między Londynem a Brukselą w sprawie Unii Europejskiej oraz o Dżibuti w Afryce. Audycji można słuchać na kilku platformach streamingowych m.in. na Spotify, Google Podcasts, Overcast czy Radio Public. Na koncie zbiórki ma już niemal 18 tys. złotych.

W rozmowie z nami Dariusz Rosiak ocenia, że "zbiórka okazała się ogromnym sukcesem". - Jestem wdzięczny wszystkim Patronom programu. Dzięki nim możemy utrzymywać Raport na najwyższym poziomie merytorycznym i technicznym. Mamy zaplanowaną audycję w tym tygodniu. Kolejne na pewno będą realizowane, a ich częstotliwość będzie zależeć od tego jak wysoki budżet uda się zgromadzić. Jestem przekonany, że uda nam się robić audycję co tydzień - podkreśla.

Dodaje, że wspólnie z nim nad projektem pracuje na co dzień Agata Kasprolewicz oraz "wiele osób, które poświęcają swój czas, pasję i środki, aby realizować >>Raport…<<." - Przede wszystkim też wszyscy, którzy płacą na ten cel, więc realnie są producentami audycji - zaznacza dziennikarz.

Dariusz Rosiak posiada niemal 30-letnie doświadczenie pracy w mediach. W latach 90. był korespondentem w Londynie, pisał dla „Życia”, „Życia Warszawy”, „Tygodnika Powszechnego”. Był zastępcą redaktora naczelnego „Newsweek Polska”, pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika „Ozon”, publikował w „Polityce”, pracował w BBC oraz „Rzeczpospolitej”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wrócił "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka, w całości sfinansowany z crowdfundingu

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
Brawo! Namawiam na to samo Jerzego Sosnowskiego, trzeba tworzyć alternatywę dla narodowomedialnych kacyków.
19 7
odpowiedź
User
Ulka C.
Pewnie robią miejsce dla absolwentów toruńskiej szkoły kultury medialnej...są ich całe zastępy...trzeba pozwalniać tych których "urobić" się już nie da
8 0
odpowiedź
User
Igor
Gratulacje Panie Darku! Trzymam kciuki i obiecuje ze wspiore rowniez groszem a nie tylko slowem. Pozdrawiam, Igor
13 0
odpowiedź
User
D-sub
Czas na Anne Gacek i Wojtka Manna.
6 0
odpowiedź
User
Arfar
Do co tygodniowej audycji brakuje jeszcze około 5 tysięcy zł. Dorzucmy się.
5 0
odpowiedź