SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wskutek zażalenia wydawców opóźnia się spłata wierzycieli przez Ruch. „Sąd nie wyznaczył terminu”

Ruch ma co prawda pieniądze na spłatę wierzytelności, lecz spłata ta została wstrzymana wskutek zażalenia, złożonego w warszawskim sądzie rejonowym przez dwóch wydawców. Informacja tej treści trafiła do Izby Wydawców Prasy i do wydawców. – Nie ma terminu rozpatrzenia zażalenia, cały proces się przeciągnie - informuje portal Wirtualnemedia.pl Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

Ruch ma ponad 162 mln zł długów wobec wydawców. Pod koniec czerwca br. pieniądze na ich spłatę przekazał spółce nowy inwestor PKN Orlen. Ruch rozesłał więc do wydawców informacje dotyczące realizacji porozumień układowych.

- Środki finansowe będą przeznaczone na spłatę wierzycieli zgodnie z przedstawionymi w sądzie warunkami wykonania układów. 9 czerwca br. złożony został w sądzie wniosek RUCH S.A. o zatwierdzenie wykonania układów. W momencie zatwierdzenia wykonania układów oraz braku składania zażaleń, postanowienie o zatwierdzeniu wykonania układów stanie się prawomocne - informował pod koniec czerwca Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy oraz pełnomocnik zarządu Ruchu do spraw PR i komunikacji.

W sierpniu Ruch napisał do wydawców, a także do Izby Wydawców Prasy, że dwóch wydawców - Press Media oraz Agencja Promocyjna Komfort Market - złożyło w sądzie zażalenie na postanowienie sądu dotyczące przyspieszonych postępowań układowych. - Oczywiście ci wydawcy mieli prawo do złożenia takiego zażalenia, lecz ono opóźnia wypłatę środków oczekującym na nie wydawcom. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że nie ma wyznaczonego terminu, kiedy są ma rozpatrzyć zażalenia. Może to zdarzyć się równie dobrze jutro, co za miesiąc. Cały proces zatem się przeciągnie - informuje portal Wirtualnemedia.pl Marek Frąckowiak, dyrektor generalny IWP.

Ruch informuje wydawców, że środki przekazane przez Orlen pozostaną zabezpieczone na „dedykowanym rachunku powierniczym" do chwili podjęcia decyzji przez sąd. - Ufamy, że postanowienie stwierdzające wykonanie układów uprawomocni się możliwie szybko, co pozwoli nadzorcy wykonania układów zrealizować płatność - pisze spółka.

Kilka miesięcy temu spółka zależna Alior Banku za symboliczną złotówkę kupiła 100 proc. akcji Ruchu od firmy Lurena Investments, kontrolowanej przez Igora Chalupca, byłego prezesa Ruchu. Alior Bank poinformował, że zawarł z Orlenem, PZU i PZU Życie umowę inwestycyjną dotyczącą Ruchu. Ustalono, że kapitał spółki zostanie podwyższony, a cztery państwowe firmy obejmą akcje nowej emisji w takich proporcjach, że Orlen będzie miał 65 proc. kapitału, PZU i PZU Życie - 29 proc., a Alior Bank - 6 proc. Na początku czerwca br. Orlen dostał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na przejęcie Ruchu. Wkrótce po tej decyzji przelał pieniądze na spłatę wierzycieli zadłużonej spółce i ruszyły negocjacje z wydawcami.

W ub.r. Ruch zanotował prawie 60 mln zł straty netto i ponad 30 mln zł ujemnych przepływów finansowych. Według danych Izby Wydawców Prasy w lutym br.. Ruch obsługiwał 23,7 proc. dystrybucji prasy, wobec 29,1 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Wskutek zażalenia wydawców opóźnia się spłata wierzycieli przez Ruch. „Sąd nie wyznaczył terminu”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl