SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Współdzielenie infrastruktury będzie dominującym trendem w telekomunikacji w Polsce

Współdzielenie infrastruktury powinno być dominującym trendem w najbliższych latach w sektorze telekomunikacyjnym w Polsce - wynika z wypowiedzi przedstawicieli branży podczas panelu "Inwestycje w telekomunikacji " w ramach 15 Forum Ekonomicznego Time.

"Współdzielenie infrastruktury to jest kierunek, który w najbliższych 5-latach zdominuje polski rynek telekomunikacyjny. (...) Ostatni raz rozmawialiśmy o tym, żeby kupować małych graczy, zamiast budować sieć (FTTH - Fiber To The Home), bo to się bardziej opłacało. Proces konsolidacji będzie się dalej powoli toczył, ale ten moment powoli mija. Dzisiaj jesteśmy w świecie współdzielenia, żeby obniżać koszty. To się już dzieje w infrastrukturze fixed powoli, wszyscy operatorzy są otwarci. Nie musimy robić jednej wielkiej wspólnej spółki, każdy może zrobić swoją spółkę i przygotować umowy, w których będziemy się tą infrastrukturą wymieniać. Myślę, że tu będziemy mieli sukces i dzięki temu coraz więcej domów będzie miało światłowód" - powiedział Wojciech Pytel, członek rady nadzorczej Polkomtela.

"Jeśli chodzi o infrastrukturę mobilną, to jest trochę trudniej. Mamy 4 największych operatorów, ale mówimy o dwóch sieciach, bo T-Mobile z Orange eksploatuje jedną fizyczną sieć. My rozmawialiśmy z Play-em lata całe, ale każdy ciągnął tę +kołderkę+ w swoją stronę i nie porozumieliśmy się. Przyjechał Hiszpan (Cellnex - przyp. red.) i nas pogodził. Powoli ten model zaczyna się realizować w Polsce, że będziemy mieli fizycznie 2 sieci, bo według mnie tak naprawdę w ciągu 3 lat do tego dojdziemy" - dodał.

Zdaniem członka rady nadzorczej Polkomtela, w dłuższej perspektywie dojdzie na rynku polskim do współdzielenia częstotliwości.

"Dzisiaj mamy model, że każdy trzyma swoje częstotliwości, jak +ordery przy piersi+ i nie chce się dzielić. Przez najbliższe 5 lat nie widzę możliwości zmiany tego modelu. W przyszłości będziemy również mówili o tym modelu, żebyśmy współdzielili częstotliwości, czyli weszli w totalną współdzieloną perspektywę. Na końcu w 2030 plus klient końcowy nie będzie wiedział, czego używa" - podkreślił.

Orange Polska ma około 6.000 własnych stacji bazowych. Dzięki współpracy z T-Mobile w zakresie współdzielenia sieci, w ramach spółki NetWorks, klienci obu firm mogą korzystać z 12.000 stacji.

W kwietniu 2021 roku Cellnex za 800 mln euro kupił 60 proc. spółki wieżowej, która zarządza pasywną infrastrukturą telekomunikacyjną Play, obejmującą około 7.000 stacji bazowych.

Z kolei w lipcu 2021 roku Cyfrowy Polsat i Polkomtel sprzedał pakiet 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura Cellneksowi za ok. 7,1 mld zł. Transakcja obejmowała pasywne i aktywne warstwy mobilnej infrastruktury Grupy Polsat Plus, na które składa się około 7 tys. lokalizacji oraz około 37 tys. różnych systemów on-air, a także sieć transmisyjna.

"Inwestowanie w infrastrukturę w Polsce jest trudniejsze niż na innych rynkach europejskich. Sam fakt, że mamy inflację, niskie ARPU, to ogranicza opłacalność operatorów. To jest bardzo trudne środowisko, w którym należałoby zsynchronizować realizację rozwoju infrastruktury. (...) Jesteśmy neutralnym dostawcom infrastruktury, chcemy ułatwić i w tani oraz w bardziej środowiskowo przyjazny sposób, współdzielić infrastrukturę. Po dwóch latach okazuje się, że warunki ekonomiczne doprowadziły do tego, że jest jeszcze trudniej, finansowanie jest droższe, przychody od operatorów nie wzrastają tak, jak byśmy chcieli. Także środowisko stało się trudniejsze dla nas wszystkich" - ocenił we wtorek prezes Cellnex Poland Santiago Hesse.

Dołącz do dyskusji: Współdzielenie infrastruktury będzie dominującym trendem w telekomunikacji w Polsce

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Już 20 lat temu można było się dogadać i wieszać trzy anteny na jednym maszcie zamiast budować trzy maszty obok siebie....
odpowiedź