SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Współpraca Europy i Chin drogą do przyspieszenia rozwoju gospodarczego

Jak rozwijać relacje gospodarcze pomiędzy starym kontynentem, a państwem środka i jak najlepiej wykorzystać potencjał wynikający z tych kontaktów – nad takimi zagadnieniami zastanawiano się podczas jednej z dyskusji drugiego EFNI w Sopocie.

Do panelu dyskusyjnego na temat relacji europejsko-chińskich moderowanego przez Grzegorza Cydejko z Forbsa odbywającego się w pierwszym dniu tegorocznego EFNI zaproszeni zostali;  Ren Jun z Shanghai Construction Group Co. Ltd. z Chin, Ivan K.B. Lee z Hong Kong Economic and Trade Office z Chin, Paul Siu z Deloitte’a z Chin, Hou Wenbo z Bank of China z Chin oraz Krzysztof Domarecki z Selena FM SA, Jerzy Pomianowski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a także Marcin Piróg z PLL LOT.

Krzysztof Domarecki zauważył, że rosnąca zamożność społeczeństwa chińskiego skutkuje obecnością wielu podmiotów gospodarczych w Chinach, niemniej ze względu na specyfikę rynku szanse na nim mają głównie gracze globalni. Z tego samego powodu w niedalekiej perspektywie Chiny jako producent będą tracić na konkurencyjności.

Ivan K.B. Lee wskazał, że obecnie dla wielu firm europejskich Hong Kong jest bramą do wejścia do Chin. Funkcjonuje tam wiele podmiotów, które posiadając wiedzę i doświadczenie mogą pomóc w ekspansji na rynku Chińskim, co jest szansą, którą należy wykorzystać.

Paul Siu stwierdził, że w istocie istnieją pewne bariery wejścia na rynek chiński, niemniej zrozumienie lokalnych standardów i regulacji, wysiłek włożony w spełnienie wymaganych procedur oraz wytrwałość i dobrze przemyślana strategia zapewnią firmom możliwość operowania na tym rynku.

Hou Wenbo podkreślił, że chińskie firmy wchodzą do Europy ze względu na stabilne gospodarki, wysoki poziom rozwoju technologii oraz korzystne rozwiązania podatkowe.

Jerzy Pomianowski odniósł się do negatywnych doświadczeń współpracy z chińskimi przedsiębiorstwami i wskazał na konieczność poszukiwania nowych sposobów budowania zaufania i wzajemnego zrozumienia. Wskazał również na znaczenie impulsu politycznego rozwoju relacji gospodarczych.

Ren Jun podjęła temat wywołany przez Jerzego Pomianowskiego, wskazując, że w kulturze chińskiej wszystkie zaangażowane w dany projekt strony szukają najefektywniejszych rozwiązań, by jak najszybciej osiągnąć założony cel. Tego niekiedy brakowało w relacjach polsko-chińskich, co można uznać za różnicę kulturową.

Z kolei Marcin Piróg nadmienił, że dla rozwoju relacji biznesowych konieczne jest znalezienie dobrze zorientowanego w lokalnych realiach partnera, a uwzględnienie jego interesów we własnej strategii jest najlepszą drogą do maksymalizacji własnych zysków.

Dołącz do dyskusji: Współpraca Europy i Chin drogą do przyspieszenia rozwoju gospodarczego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl