SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyborcza.pl ma sprostować informację o partyjnej przynależności rysownika

Portal Wyborcza.pl (Agora) ma sprostować swój listopadowy tekst o rysowniku Wojciechu Korkuciu - orzekł sąd. Sprostowaniu ma podlegać m.in. to, że przypisano mu związki z PiS-em, a także autorstwo dwóch wyrazistych światopoglądowo plakatów. Wyrok zapadł 1 czerwca, Korkuć opublikował go na Twitterze.

Wojciech Korkuć Fot. Twitter/Wojciech KorkućArticle

W listopadzie dziennikarz Wyborcza.pl, Witold Mrozek, napisał tekst, przybliżający sylwetkę rysownika. Pretekstem było to, że zaprojektował plakat na zbliżający się wówczas Marsz Niepodległości.

- Robił plakaty o gejach gwałcących dzieci i plakat wyborczy Andrzeja Dudy. Teraz Wojciech Korkuć - jeden z największych beneficjentów „dobrej zmiany” wśród artystów - zareklamował Marsz Niepodległości. To kolejny dowód przenikania się partii rządzącej i radykalnej prawicy - można było przeczytać w materiale. Dalej podano, że Korkuć związany jest „z prawym skrzydłem PiS” i że ma robić na tym pieniądze. Przypisano mu też autorstwo dwóch plakatów mocno kontrowersyjnych w wymowie. Jeden z nich głosił „"31% lesbijek i 25% pederastów gwałci wychowywane dzieci. Rząd współpracuje z seksedukatorami. Powstrzymaj ich!”, drugi podkreślał związek między Ewą Kopacz, a przyjmowaniem uchodźców, wśród których mieliby być terroryści.

Korkuć wniósł o sprostowanie, w związku z jego brakiem oddał sprawę do sądu. Warszawski Sąd Okręgowy zawyrokował, że redaktor naczelny Wyborcza.pl ma sprostować trzy informacje: o dwóch plakatach, których autorstwo niesłusznie przypisano rysownikowi, a także o jego związkach z „prawym skrzydłem PiS”. Sąd uznał, że nie jest on związany z żadną partią polityczną. Agora ma także zwrócić Korkuciowi ponad 500 zł kosztów sądowych. Wyrok nie jest prawomocny, nie wiadomo, czy Agora odwoła się od niego.

W lipcu ub. roku „Gazeta Wyborcza” otrzymała 15 tys. euro z nowego funduszu Europejskiego Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) na wsparcie w procesach sądowych. Przyznano go w ramach w ramach mechanizmu Media Freedom Rapid Response, uruchomionego w kwietniu. To był najwyższy grant przyznany z tej puli.

Według danych Polskich Badań Czytelnictwa w kwietniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 63 043 egz., o 6,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Z subskrypcyjnej oferty cyfrowej „GW” na koniec marca korzystało 258 tys. użytkowników, wobec 259,6 tys. na koniec grudnia ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wyborcza.pl ma sprostować informację o partyjnej przynależności rysownika

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciek
Za związki z PISem można być ukaranym, w jakim my kraju żyjemy, to kraj faszystowski tych co mienią się demokratami
odpowiedź
User
Dla kolegi pytam
Ale czemu Korkuć tak demonstracyjnie informuje nas co tworzy?
odpowiedź
User
Koleżanki
Ale czemu Korkuć tak demonstracyjnie informuje nas co tworzy?

Ależ on nie informuje Was, tylko nas.
odpowiedź