SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

1,5 mln zł na reklamy eurowyborcze na Facebooku, 382 tys. zł w Google. Najwięcej wydały PiS, Konfederacja i KE

Od marca 2019 roku partie polityczne zamieściły na polskim Facebooku ponad 12 tys. reklam o łącznej wartości przekraczającej 1,49 mln złotych. Z kolei na platformach prowadzonych przez Google za 3 tys. materiałów promocyjnych polscy politycy zapłacili ponad 382 tys. złotych. Najbardziej aktywne były Koalicja Europejska, Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja oraz Wiosna.

 

fot. Shutterstock.com Article

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zaplanowanymi w Polsce na niedzielę 26 maja br. ugrupowania polityczne wystawiające swoich kandydatów wykorzystują do agitacji wyborczej także internet, a wśród nich najpopularniejsze serwisy społecznościowe.

Unia Europejska w obawie o to że platformy social media zostaną wykorzystane do niedozwolonej manipulacji opinią publiczną w obliczu eurowyborów zobowiązała największe firmy internetowe do wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń.

Do tych wymagań dostosowały się zarówno Facebook wprowadzając system rejestracji reklam wyborczych, jak i Google który umożliwia zamieszczanie ogłoszeń i reklam wyborczych jedynie zweryfikowanym partnerom spełniającym określone wymagania.

W rama polityki transparentności związanej z wyborami Facebook i Google rozpoczęły także publiczne raportowanie danych związanych z reklamami politycznymi na swoich platformach oraz związanych z nimi wydatkach. Każda z firm podaje informacje w nieco inny sposób, w obu wypadkach można jednak sprawdzić w jaki sposób ugrupowania polityczne w Polsce wykorzystywały komunikację na Facebooku i w ekosystemie Google w ostatnich miesiącach oraz w okresie poprzedzającym bezpośrednio eurowybory.

Facebook: Prawie 1,5 mln zł na reklamy

Na dedykowanej stronie internetowej Facebook podaje, że od marca 2019 r. w polskiej wersji serwisu zamieszczono łącznie 12 070 reklam politycznych, na które reklamodawcy wydali w sumie 1 495 992 zł.

Dane dotyczące ostatnich 30 dni wskazują, że reklamowo najbardziej aktywnym ugrupowaniem na Facebooku była Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. W raportowanym okresie partia ta opublikowała na Facebooku 213 materiałów promocyjnych za łączną kwotę 150 538 zł.

Na drugim miejscu pod względem wydatków reklamowych na FB znalazła się Koalicja Europejska z kwotą 114 193 zł, która tyle zapłaciła za publikację 475 reklam. Partia Wiosna za 66 407 zł opłaciła 42 reklamy, zaś Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zamieścił 78 materiałów reklamowych za kwotę 36 313 zł.


Google: 3 tys. reklam za 382 tys. zł

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Google w okresie od 20 marca br. do dzisiaj w ekosystemie tej firmy pojawiły się w sumie 3 002 reklamy o charakterze politycznym, za które zapłacono 382 200 zł.

Biorąc pod uwagę skalę wydatków na kampanię wyborczą w Google na szczycie listy znalazł się Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość z kwotą 241 100 zł za 259 zamieszczonych reklam.

40 400 zł to kwota którą zapłaciła Koalicja Europejska w zamian za opublikowane 2 626 materiałów promocyjnych, z kolei Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy zamieściła 9 kampanii za 19 500 zł. Najmniej na platformach Google wydała partia Wiosna – 2200 zł za opublikowanie 11 reklam.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 1,5 mln zł na reklamy eurowyborcze na Facebooku, 382 tys. zł w Google. Najwięcej wydały PiS, Konfederacja i KE

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poldek
Konfederacja wspiera Facebook, a tak jeczeli, ze ich blokuja, cenzuruja, nierowno traktuja.
3 1
odpowiedź