SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosną wydatki Polaków na wodę w butelkach

Woda butelkowana to jeden z podstawowych produktów w polskich gospodarstwach domowych. W okresie od stycznia do grudnia 2016 r. 97 proc. nabywców przynajmniej raz kupiło produkty z tej kategorii - wynika z danych GfK.

Article

Kategoria wody butelkowanej obejmuje wodę gazowaną i niegazowaną, czystą, smakową oraz funkcjonalną. W analizowanym okresie wydatki gospodarstw domowych na produkty z tej kategorii zwiększyły się o 2,6 proc. W ujęciu ilościowym zakupy kategorii odnotowały pozytywny trend (wzrost o 1,1 proc.). Przeciętne polskie gospodarstwo domowe kupiło niemal 220 litrów wody butelkowanej, wydając na ten cel ok. 200 zł. Przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej, dokonując średnio 40 aktów zakupowych.

Biorąc pod uwagę częstotliwość zakupów kategorii, spadek zanotowały gospodarstwa z dużych miast, z osobą prowadzącą gospodarstwo w wieku 30-39 lat oraz gospodarstwa dwuosobowe. W efekcie w wymienionych grupach obniżył się średni wolumen kategorii kupowanej w ciągu roku przez pojedyncze gospodarstwo domowe.

Segment wody smakowej i funkcjonalnej stanowił w ujęciu ilościowym ok. 12 proc. zakupów całej kategorii, znacznie mniej niż segment wody czystej. Jeżeli chodzi o całkowitą liczbę nabywców, w okresie od stycznia do grudnia 2016 r. segment ten stracił na znaczeniu w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Gospodarstwa domowe kupowały też przeciętnie mniej wody smakowej i funkcjonalnej w skali roku.

Biorąc pod uwagę miejsca zakupu i kanały sprzedaży, ok. 18 proc. zakupów kategorii dokonano w hipermarketach. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, udział tego kanału utrzymał się na stabilnym poziomie.

- Wśród przeanalizowanych sieci hipermarketów bardzo dobrze radziła sobie sieć E’Leclerc. Przyciągnęła nowych nabywców wody butelkowanej i zwiększyła częstotliwość ich zakupów - komentuje Anna Michalak, analityk kategorii w panelu gospodarstw domowych GfK.

Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z prowadzonego od ponad 20 lat panelu gospodarstw domowych GfK Polonia, którego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.

Dołącz do dyskusji: Rosną wydatki Polaków na wodę w butelkach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl