SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy i twórcy apelują do premiera o zerową stawkę VAT na książki i prasę

Przedstawiciele organizacji wydawców, twórców i dziennikarzy zaapelowali do Mateusza Morawieckiego o skorzystanie z możliwości, jaką daje dyrektywa unijna, i obniżenie do zera stawki podatku VAT na książki, gazety i czasopisma. „Nie czekajmy, aż książki i prasa staną się dobrem dostępnym wyłącznie dla wybranych. To nasz wspólny obywatelski obowiązek” - podkreślają.

(fot. Pixels)Article

Wydawcy i twórcy wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o przyspieszenie wprowadzenia w Polsce dyrektywy Unii Europejskiej z 6 kwietnia br. Pozwala ona na obniżenie stawki podatku VAT na książki i prasę do zera.

Autorzy apelu zwracają uwagę, że spada poziom czytelnictwa w Polsce. „Zarówno książki, jak i gazety oraz czasopisma, przyczyniają się do podnoszenia poziomu wiedzy, kultury i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Czytanie jest podstawą edukacji i wychowania kolejnych światłych pokoleń. Czytanie rozwija empatię, pewność siebie, innowacyjność, umiejętność analizy krytycznej i pracy zespołowej. Na poziomie indywidualnym rozwija nasze kompetencje poznawcze, co przekłada się, na poziomie społecznym, na sukces naukowo-gospodarczy i silny kapitał ludzki” - zaznaczają w apelu.

I podkreślają, że nie mogą pozwolić „by książki i prasa stały się dobrem luksusowym, do czego prowadzi obecnie rosnąca inflacja i światowy kryzys ekonomiczny” „Polacy czytają mało, a będą czytać jeszcze mniej przez drastycznie rosnące ceny książek, gazet i czasopism,na skutek najwyższych od lat kosztów papieru, usług poligraficznych i kosztów transportu. Podwyżki te już prowadzą do spadku wydawanego wolumenu (spadku dostępności książki i prasy w całej Polsce), ograniczeniu liczby i różnorodności tytułów prasowych i książek, spadku ich sprzedaży, spadku przychodów wydawców, a w ich wyniku – redukcji miejsc pracy na rynku wydawniczym i poligraficznym. Wysokie ceny prasy i książek sprawią także, że coraz większa liczba dzieci i młodzieży będzie miała ograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych, a dla bibliotek aktualizowanie zbiorów stanie się coraz bardziej-kosztownym wyzwaniem” - dodają.

Sygnatariusze piszą, że „polski rynek wydawniczy przeżywa ogromny kryzys”, a z miejscowości znikają kolejne księgarnie i kioski. „Dlatego apelujemy o przyspieszenie wprowadzenia w Polsce możliwości jaką daje dyrektywa UE z 6 kwietnia 2022 roku w odniesieniu do stawek VAT na książki, gazety i czasopisma. Zgodne z deklaracjami Rządu RP obniżenie do zera stawki VAT na książki i prasę będzie istotnym wspomożeniem polskiej kultury, wsparciem dla twórców, wydawców i czytelników. Działajmy. Nie czekajmy, aż książki i prasa staną się dobrem dostępnym wyłącznie dla wybranych. To nasz wspólny obywatelski obowiązek” - kończą.

Apel podpisali: Sonia Draga – prezeska Polskiej Izby Książki, Marek Frąckowiak –prezes Izby Wydawców Prasy, prof.Anna Nasiłowska – prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Jacek Dehnel – prezes Stowarzyszenia Unia Literacka, ks. Roman Szpakowski – prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, Zofia Szpojankowska – przewodnicząca Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Rafał Skąpski – prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Krzysztof Skowroński – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Jerzy Domański – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Andrysiak – prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Piotr Piotrowicz – prezes Stowarzyszenia Mediów Lokalnych oraz Mieczysław Błoński – prezes Polskiej Unii Edukacyjnej.

Dołącz do dyskusji: Wydawcy i twórcy apelują do premiera o zerową stawkę VAT na książki i prasę

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patryk
No i na komiksy jeszcze bo są fajne. Niech też będzie zerowy VAT! xD
odpowiedź
User
Matórzysta
Jak książki będą tańsze o VAT to nagle czytelnictwo skoczy do góry niczym kangur?
odpowiedź
User
Krasawica
Jak książki będą tańsze o VAT to nagle czytelnictwo skoczy do góry niczym kangur?

Nie, czytelnictwo nie skoczy niczym kangór, matóżysto, - i nie o to tu chodzi. Chodzi o to, że bez VAT-u na książki jakaś część czytających będzie mogła sobie pozwolić na kupno książki, których nie kupuje, jeśli są one kilka zł VAT-u droższe. Taka grupa kupujących to już dużo, by utrzymać niektóre wydawnictwa książkowe na rynku, co jest korzystne dla ogółu (że o wydawnictwach nie wspomnę). Nałucz siebie podztaf ekonomjii oraz dowiec sie, iaki jezd jej zfionsek z rzyciem spoóecznym, miszczó.
odpowiedź